Biegali, maszerowali po raz ósmy!

Biegali, maszerowali po raz ósmy! 4

Inspiracją organizowanego od 11 Listopada 2015 r., Biegu – Marszu dla Biało-Czerwonej w Suchej Koszalińskiej, był Bieg Niepodległości „Biało-Czerwoni Na Start”, organizowany od 2013 r., przez Szkołę Podstawową w Szczeglinie i miejscowe Stowarzyszenie „Refugium”.

Wzorując się na organizatorach szczeglińskiego Biegu – ówczesny Sołtys i ówczesna Rada Sołecka oraz wspomagający ich Mieszkańcy Suchej Koszalińskiej, zaproponowali Bieg – Marsz dla Biało-Czerwonej przedszkolaków oraz Bieg – Marsz otwarty. Długość pierwszego, nawiązywać miała każdorazowo dorocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Z kolei długość drugiego, do roku 1918, roku narodzin polskiej niepodległości!

Pierwsze dwie edycje imprezy w Suchej Koszalińskiej, miały miejsce na ul. Lipowej. Trzecia – z uwagi na przebudowę części dotychczasowej trasy Biegu-Marszu otwartego – została przeniesiona na ul. Morską.

Setna rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę, stała się okazją do zmiany nazwy i miejsca, organizowanego od 2015 r. wydarzenia. „Biegi – Marsze dla Biało-Czerwonej”, przemianowano na „Biegi – Marsze dla Niepodległej”. Z uwagi na postawioną w 2018 r. wiatę rekreacyjną, czwarta edycja imprezy, odbyła się w – i – wokół Parku Dworskiego w centrum Suchej Koszalińskiej.

W roku 2020, masowego biegu-marszu nie było. Byli jednak tacy, którzy pobiegli-pomaszerowali indywidualnie.

Masowe Biegi – Marsze dla niepodległej Biało-Czerwonej, wróciły w roku 2021. Z nowym Sołtysem i nową Radą Sołecką. Poprzedni Sołtys i część poprzedniej Rady Sołeckiej pozostała przy imprezie. Podobnie, jak fundator głównej nagrody – statuetki bociana, nawiązującej do symbolu graficznego suchańskiego Sołectwa – Robert Szczerkowski i zabezpieczający technicznie trasę – Dariusz Jarosz.

11 Listopada 2023 r., miała miejsce ósma edycja imprezy! Jak się okazało, 105 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę, zgromadziła rekordową ilość Uczestników. Zarówno: Biegu – Marszu przedszkolaków, jak i Biegu – Marszu  otwartego.

Do Biegu – Marszu przedszkolaków zgłoszono jedenaścioro Uczestników. Do Biegu – Marszu otwartego – pięćdziesięcioro pięcioro!

Podobnie jak to miało miejsce w roku ubiegłym – rozpoczęto od wspólnego odśpiewania czterech zwrotek Hymnu Państwowego.

Następnie, po instruktażu Dariusza Jarosza, jedenaścioro przedszkolaków, pokonało sto pięć metrów, na 105-lecie odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Dokładnie pięć razy więcej Uczestników, wystartowało do Biegu – Marszu otwartego. Tu do przebiegnięcia/przejścia było tysiąc dziewięćset osiemnaście metrów, odpowiadające rokowi narodzin polskiej niepodległości!

I w jednym i w drugim przypadku, emocji wśród biegnących, czy momentami maszerujących, było co niemiara!

Uczestnikom obu Biegów – Marszy dla Biało-Czerwonej, bacznie przyglądała się, zabezpieczająca medycznie imprezę, lekarz Katarzyna Jaruga.

Po biegach/marszach na Uczestników czekały okolicznościowe medale z logo imprezy oraz koszulki z logo Sołectwa Sucha Koszalińska. Także szereg innych upominków (szczególnie dla najmłodszych)!

 W Biegu – Marszu przedszkolaków, zwycięzcami byli wszyscy biorący w nim udział.

 W Biegu – Marszu otwartym zwyciężył Piotr Atłas-Pisewski z Gościna, koło Wejherowa, przed Radosławem Wojną z Koszalina i Dariuszem Jaroszem z Suchej Koszalińskiej.

Imprezie towarzyszyły pieśni patriotyczne i religijne poświęcone naszej Matce Polsce. Pieśni, które niosły pociechę w trudnych czasach, dodawały animuszu w walce, jednoczyły we wspólnym celu. Towarzyszyło też tradycyjne  ognisko z kiełbaską z dodatkami dla wszystkich Uczestników Biegu – Marszu dla Biało-Czerwonej.

Sołtys Sołectwa Sucha Koszalińska – Marcin Jaruga, były sołtys – Ryszard Wątroba oraz członkowie Rady Sołeckiej: Radosław Arabasz, Mariusz Burzyński i Bernard Pacewicz, serdecznie dziękują Uczestnikom czynnym i biernym, którzy są z Biegami – Marszami dla Biało-Czerwonej w Suchej Koszalińskiej od początku, bądź nieco później: Katarzynie Jarudze, Ewie Mazurek, Eleonorze Pacewicz, Danieli Gazickiej, Marzenie Szczepańskiej, Barbarze Szczerkowskiej, Grażynie Wątrobie, Dariuszowi Jaroszowi, Andrzejowi Pietrasikowi, Robertowi Szczerkowskiemu, Henrykowi Wojtanowi.

Dziękują także: Urzędowi Gminy i Miasta w Sianowie, Starostwu Powiatowemu w Koszalinie, Grupie MOJSIUK i firmie Tech Jar Katarzyna Jaruga w Suchej Koszalińskiej.

 Tekst – Ryszard Wątroba, zdjęcie(a) z tegorocznej imprezy – Bernard Pacewicz

udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn

inne aktualności

sesja 1 aktualności

Informuje, że w dniu 28.05.2024  r. o godz. 13:00 odbędzie się II Sesja Rady Miejskiej w sali posiedzeń Urzędu Gminy i Miasta w Sianowie.

Link do transmisji sesji TUTAJ
więcej →
Oldboje Stowarzyszenia Victoria Sianów przed meczem z Oldbojami Tychowa aktualności

Kolejny dobry mecz w ich wykonaniu!

Trampkarzom sianowskiej Victorii – bo o nich mowa w tytule – przyszło rozegrać swoje weekendowe ...
więcej →
oplus 0 aktualności

ZOSTAŃ PRZYJACIELEM ZIEMI

Z okazji Dnia Ziemi, który przypada na 22 kwietnia, Urząd Gminy i Miasta w Sianowie ...
więcej →

Ułatwienia dostępu