Uwaga na łosie

Łoś – ulubieniec fotografów przyrody ze względu na swój niepowtarzalny wygląd, który w zależności od kadru i momentu wybranego przez fotografa może wzbudzać w nas emocję od podziwu po rozbawienie, na przykład gdy widzimy olbrzyma z wytkniętym językiem. Nie bez powodu łoś został bohaterem wielu animacji filmowych. Jednak w rzeczywistości, przy spotkaniu takiego zwierzęcia powinniśmy czuć jedynie respekt i nie starać się za wszelką cenę uwiecznić spotkania, by pochwalić się znajomym.

Jak powszechnie wiadomo, wiralowe filmiki z internetu czy kreskówki nie są rzetelnym źródłem informacji. Łoś to zwierzę świetnie przystosowane to środowiska, w którym żyje, a dowodem na to jest obszar jego występowania, czyli wszędzie tam, gdzie występują duże kompleksy leśne z licznymi mokradłami – od krajów skandynawskich do krajów bałtyckich, przez Azję aż po Amerykę Północną. Ze względu na tak szerokie występowanie wyróżnia się kilka podgatunków łosia, które różnią się przede wszystkim rozmiarami.

Ich waga potrafi przekraczać 0,5 tony, mimo to świetnie pływają i nurkują. Mają doskonały słuch i węch, jednak wzrok jest w porównaniu do ludzi słaby, wrażliwy na natężenie światła, co pozwala mu namierzyć poruszające się obiekty w jego otoczeniu. Dorosłe łosie świetnie zdają sobie sprawę ze swoich rozmiarów i siły, dlatego przy obserwacji tego zwierzęcia można mylnie odnieść wrażenie, że łosiowi nie przeszkadza nasze towarzystwo. Jednak gdy zobaczymy, że łoś powoli opuszcza głowę, a uszy ma odciągnięte do tyłu, to już wiemy, że przekroczyliśmy dopuszczalną granicę i teraz należy powoli się wycofać i dać łosiowi spokój.

W Polsce od 2001 roku łoś jest objęty moratorium ( całoroczny zakaz odstrzału ), dlatego ich liczebność w ostatnich dekadach znacznie wzrosła ( szacunkowo 33 tyś. szt.  – 2022 r.)  i spotkania człowieka z łosiem zdarzają się coraz częściej, zwłaszcza że zwierzęta te często migrują w poszukiwaniu nowych żerowisk lub partnera, przez co zdarza się, że spotykamy go w miejscach, w których byśmy się go nie spodziewali. 

Ostatnie spotkanie ludzi z łosiem miało miejsce w miejscowości Łazy  i było o nim głośno we wszystkich mediach, gdyż doszło podczas niego, do ataku na człowieka. Niestety plażowicze nie wykazali się rozwagą, nie wycofali się, łoś poczuł się zagrożony i postanowił zademonstrować swoją siłę.  

Świat dzikich zwierząt i ludzi przecina się coraz częściej, dlatego musimy nauczyć się pewnych zasad zachowania w spotkaniach ze wszystkimi dzikimi zwierzętami, od drobnych nietoperzy po ogromne łosie, by nasza koegzystencja była możliwa.

Pamiętajmy:

  • Jeśli jesteśmy z psem, pod żadnym pozorem nie spuszczamy psa ze smyczy!
  • Nie dokarmiamy łosia!
  • Nie podchodzimy zbyt blisko!
  • Nie fotografujemy łosia za wszelką cenę narażając się na atak!

Info: Nadleśnictwo Karnieszewice, Gmina Sianów

udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn

inne aktualności

wypozyczalnia pomoc społeczna

PFRON – wypożyczalnia technologii wspomagająca osoby z niepełnosprawnością.

Od 4 września działa wypożyczalnia sprzętu dla osób z niepełnosprawnością ze środków PFRON. Osoby zainteresowane …

więcej →
Inwestycja Fundusz Mieszkań dla Rozwoju 20 mieszkanie plus

Publikujemy listę wnioskodawców, którzy pozytywnie przeszli proces weryfikacji

Zgodnie z treścią § 15 ust. 2 Uchwały Nr LXV/476/2023 Rady Miejskiej w Sianowie z …

więcej →
wybory ogłoszenia

Wybory – ważne informacje organizacyjne

W dniu 15 października 2023 r. odbędą się wybory do Sejmu Rzeczypospolitej, Senatu Rzeczypospolitej Polskiej …

więcej →

Ułatwienia dostępu