Wycieczka uczniów Szkoły Podstawowej w Dąbrowie zorganizowana w ramach rządowego programu „Poznaj Polskę”

wycieczka z programu poznaj polske 9

12 czerwca 2023r.

Tego dnia przyjazdem do Krakowa o godzinie 10.00 rozpoczęła się tak długo przez nas wyczekiwana wycieczka na Małopolskę. Po dziesięciogodzinnej nocnej podróży zmęczona, ale otwarta na moc nowych wrażeń cała nasza pięćdziesięcio jednoosobowa grupa wraz z pięcioma paniami nauczycielkami, w tym – panią dyrektor, przystąpiła ochoczo do zwiedzenia dawnej stolicy Polski.
Z najważniejszymi miejscami Rynku Głównego w Krakowie zapoznała nas przesympatyczna pani przewodniczka, która z zawodową wprawą zarówno pokazywała, jak i objaśniała.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy na placu Matejki, zwanym Kleparzem, z Pomnikiem Grunwaldzkim upamiętniającym pięćsetną rocznicę bitwy pod Grunwaldem w 1410 roku. Idąc dalej, obejrzeliśmy Barbakan, czyli budowlę fortyfikacyjną z XV wieku, a następnie przez Bramę Floriańską, strzegącą w średniowieczu wejścia do miasta, przekroczyliśmy mury starego Krakowa. Przechodząc przez bramę, każdy z nas mógł przedstawić swoje najskrytsze pragnienia przed umieszczonym w niej obrazem Matki Boskiej. Ulica Floriańska, na której stoi dom Jana Matejki, doprowadziła nas do bazyliki Mariackiej na krakowskim Rynku Głównym. Tam podziwialiśmy pomnik Adama Mickiewicza oraz zajrzeliśmy do Sukiennic, które od średniowiecza do dziś są niezwykle popularnym miejscem handlu w Krakowie.
Kolejnym punktem naszej wędrówki po Krakowie był dziedziniec Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius, najstarszej części budynku Akademii Krakowskiej założonej przez Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Spędziwszy w tym urokliwym miejscu kilka chwil, przenieśliśmy się na ulicę Miodową, by tam obejrzeć Pałac Biskupów Krakowskich z XVII wieku, ze słynnym oknem – zwanym papieskim – przez które papież Jan Paweł II rozmawiał z wiernymi w czasie swoich pielgrzymek do Polski.
Podążając dalej, kupiliśmy słynne krakowskie obwarzanki, a następnie ulicą Kanoniczną doszliśmy na Wawel. Wawel zachwycił nas bazyliką św. Stanisława i św. Wacława, w podziemiach której mogliśmy zobaczyć groby polskich królów i ważnych postaci naszej historii. Ogromne wrażenie wywarł na nas także jedenastotonowy Dzwon Zygmunt z XV wieku, którego serca, wdrapawszy się na wieżę, dotykaliśmy, by spełniły się nasze marzenia. Nie mogło tu także zabraknąć choćby krótkiej wizyty na dziedzińcu Zamku Królewskiego, gdzie wysłuchaliśmy ciekawych opowieści naszej przewodniczki dotyczących tego miejsca. Pobyt na Wawelu zwieńczył spacer wokół wzgórza, gdzie spotkaliśmy ziejącego ogniem smoka wawelskiego.
Wejście na Kopiec Kościuszki, jeden z pięciu kopców krakowskich, poświęcony zasłużonemu generałowi było kolejnym punktem naszego programu. Przy okazji zwiedziliśmy także Muzeum Kościuszkowskie z wystawą pt. ”Bohater – wciąż potrzebny?”. Dowiedzieliśmy się z niej wielu faktów z życia polskiego patrioty.
Pensjonat „U Zosi” w miejscowości Pyzówka to nasze oddalone o 80 km od Krakowa miejsce noclegowe. Dotarliśmy do niego o godzinie 18.00 wprost na przepyszny domowy posiłek. Po nim udaliśmy się na zasłużony odpoczynek.

13czerwca 2023r.


Ten dzień poświęciliśmy na zwiedzenie dwóch ważnych miejsc na mapie Małopolski.
Pierwszym z nich była Kopalnia Soli „Wieliczka” w oddalonej o 15 km od Krakowa miejscowości. Kopalnię zwiedzaliśmy z przewodnikiem, z którym pokonaliśmy blisko 3 km krętych korytarzy na głębokości 130 m pod ziemią. Idąc
i słuchając opowieści o kopalni, podziwialiśmy wykute w soli komory, podziemne jeziora, unikalne solne rzeźby. Dowiedzieliśmy się, jak wyglądała praca górników w tej kopalni na przestrzeni wieków. Zwiedzanie kopalni zakończyliśmy o godz. 13.00.
Około dwóch godzin później rozpoczęliśmy wizytę w Muzeum Auschwitz-Birkenau. Podzieleni na dwie grupy wysłuchaliśmy wstrząsających opowieści dotyczących obozowego życia, męczeństwa uwięzionych tu w czasie II wojny światowej przez hitlerowców Polaków, Żydów, Rosjan i osób innej narodowości. Zarówno w Auschwitz, jak i w Birkenau obejrzeliśmy miejsca będące świadectwem okrucieństwa człowieka wobec człowieka. To miejsce opuszczaliśmy pełni smutku
i zadumy.
Drugi dzień naszej wizyty w Małopolsce zakończyliśmy wyjątkowo późno,
bo o 20.30, obiadokolacją.

14 czerwca 2023r.


Kolejny dzień naszej małopolskiej wyprawy zdecydowanie różnił się od dwóch poprzednich, gdyż czas spędzaliśmy głównie na łonie natury, pośród tatrzańskich pejzaży.
Zaraz po śniadaniu, tj. o godzinie 8.15, wyruszyliśmy do tatrzańskiej Doliny Kościeliskiej. Szliśmy, podziwiając jej uroki, kilka kilometrów,
a następnie żądna większych wrażeń część grupy wybrała się kamienistym Wąwozem Kraków do jaskini Smocza Jama. Odcinek liczący 35 m pokonaliśmy, przeciskając się w prawie całkowitych ciemnościach dość wąskim korytarzem. Poczucia bezpieczeństwa dodawały nam przykute do skał łańcuchy, których mocno się trzymaliśmy. Wkrótce okazało się, że to nie koniec górskich atrakcji, gdyż nagle lunął rzęsisty deszcz. Mimo zaopatrzenia w przeciwdeszczowe kurtki i peleryny, mokrzy i ubłoceni, ale zadowoleni z nowych doświadczeń, dotarliśmy do autokaru.
W drodze na zakopiańskie Krupówki zatrzymaliśmy się, by z bliska zobaczyć słynne skocznie narciarskie, na których cudów dokonywali Adam Małysz i Kamil Stoch. Na Krupówkach mieliśmy okazję zrobić zakupy, posilić się w barach
i restauracjach. Niestety, i tu pobyt utrudnił nam rzęsisty deszcz, który jednak w żadnym razie nie zepsuł nam humorów.
Tego dnia obiadokolacje podano nam o godzinie 19.00. Mieliśmy okazję delektować się przepysznymi, delikatnymi, aromatycznymi domowej roboty pierogami w trzech smakach. Ach, co to był za dzień!

Więcej informacji zobacz na stronie: https://spdabrowa.edupage.org/news/

Tekst: Jolanta Sas
Foto: Maria Ignatowicz

udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn

inne aktualności

BURU Klub Karate Kyokushin aktualności

Sportowe zakończenie sezonu BURU Klub Karate Kyokushin

17 czerwca odbyło się „Sportowe zakończenie sezonu BURU Klub Karate Kyokushin”. W Dolinie Fantazji w ...
więcej →
SIANÓW logo 2021 2 negatyw RGB aktualności

Debata nad raportem o stanie Gminy Sianów za 2023 rok

Podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej w Sianowie, w dniu 28.06.2024  r. o godz. 11:00 odbędzie ...
więcej →
SIANÓW logo 2021 2 negatyw RGB aktualności

Przetargi

BURMISTRZ GMINY I MIASTA SIANÓW OGŁASZA: I ustny przetarg nieograniczony na sprzedaż niżej wymienionych nieruchomości położonych na ...
więcej →

Ułatwienia dostępu