To był pierwszy taki sezon w Gminie Sianów!

Od 1 stycznia Gmina Sianów stała się gminą nadmorską, zyskała nowy obszar administracyjny oraz nowe obowiązki. Łazy to mała familijna miejscowość, którą na co dzień zamieszkuje zaledwie 92 osoby. W okresie wakacyjnym Łazy zamieniają się w miasteczko tętniące życiem, goszczące tysiące turystów. Działaniem priorytetowym dla sianowskiego samorządu było zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim osobom wypoczywającym w nadmorskich Łazach. Po raz pierwszy w tej miejscowości uruchomiony został sezonowy posterunek policji, który funkcjonował codziennie od lipca do końca sierpnia. Kąpieliska wyposażone zostały w nowy sprzęt od boi ratowniczych po quad oraz skuter wodny. Dzięki tej inwestycji podniósł się komfort oraz standard pracy łazowskich ratowników, a co ważniejsze mogli oni szybciej i skuteczniej docierać do poszkodowanych.

Sezon kąpielowy trwał od 1 lipca do 31 sierpnia, jednak ze względu na korzystane warunki pogodowe, ratownicy patrolowali plaże jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem i po zakończaniu sezonu kąpielowego. W Łazach funkcjonowały 3 kąpieliska nadmorskie. Dodatkowo poza nadzorem nad obszarem wyznaczanym, całej linii brzegowej strzegła jednostka mobilna. Przez ostatnie dwa miesiące ratownicy w sumie interweniowali 46 razy. Podejmowane były działania prewencyjne. Podczas spotkań z turystami ratownicy opowiadali o zasadach przebywania nad wodą oraz rozdawali opaski identyfikacyjne, ułatwiające kontakt z rodzicem w przypadku zaginięcia dziecka. 

Biała flaga zawisła w tym roku na maszcie 41 razy, czerwona 17 razy, natomiast 4 razy zmieniono flagę z czerwonej na biała lub odwrotnie. Warunki pogodowe, kolor flagi oraz jakość wody w kąpieliskach można było sprawdzać na bieżąco, w codziennie aktualizowanym serwisie kąpielowym. 

Zarówno dla turystów, jaki i mieszkańców Gminy Sianów został przygotowany bogaty program artystyczny. W tym sezonie w Łazach można było obejrzeć kilka teatrów ulicznych, przemaszerować ulicami razem z prawdziwymi glinoludami z Bolesławca podczas parady z miłości do Gliny, wysłuchać koncertu Filharmonii Koszalińskiej, Grzegorza Hyżego, czy rozsmakować się w łazankach podczas festiwalu Smaku Łazanki. Wydarzenia odbywał się również na plaży, gdzie zorganizowane zostały m.in. turniej ringo oraz piknik historyczny opowiadający o tradycjach portowych i rybackich.

Sezon nad polskim morzem jest krótki i intensywny, poprzedzony wielomiesięczną pracą. Pierwszy taki sezon turystyczny w Gminie Sianów dobiega końca. Teraz nadszedł czas podsumowania, wyciągnięcia wniosków oraz opracowania strategii na kolejny rok. Przede wszystkim planowany jest dalszy rozwój infrastruktury. W tym roku przebudowano jedno z zejść na plażę. Wymieniono przystanek autobusowy, przy którym powstała samoobsługowa stacja naprawcza dla rowerów. W dalszej perspektywie powstaną nowe parkingi oraz ciągi komunikacyjne. Trwają prace mające na celu estetyzacje miejscowości. Powstała już jedna spójna szata graficzne, według której oznaczone zostały m.in. wszystkie zejścia na plażę. Na jesień planowane są nowe nasadzenia. Podjęte zostaną również działania majce na celu poprawę infrastruktury turystycznej, wydłużenia sezonu turystycznego w Łazach oraz pokazania turystom alternatywnych do plażowania form spędzania czasu wolnego.  

udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn

inne aktualności

Inwestycja Fundusz Mieszkań dla Rozwoju 27 mieszkanie plus

Wysokość kaucji wnioskodawcom, którym zostały przydzielone lokale mieszkalne – program “Mieszkanie dla Rozwoju”

Administrator budynków mieszkalnych wybudowanych w ramach Inwestycji Funduszu Mieszkań dla Rozwoju przy ul. Osadników Ziemi
więcej →
Oldboje Stowarzyszenia Victoria Sianów na Turnieju w Koszalinie sport

O zwycięstwie zdecydował wynik bezpośredniego spotkania!

17 lutego 2024 r., oldboje Stowarzyszenia Victoria Sianów uczestniczyli w 1. Halowym Turnieju Piłki Nożnej
więcej →
Inwestycja Fundusz Mieszkań dla Rozwoju 21 aktualności

Ogłoszenie Burmistrza Gminy i Miasta Sianów z dnia 5 lutego 2024 r. o czwartym naborze wniosków o zakwalifikowanie się do najmu lokalu mieszkalnego w budynkach mieszkalnych przy ul. Osadników Ziemi Sianowskiej w Sianowie, wybudowanych w ramach Inwestycji Funduszu Mieszkań dla Rozwoju (aktualizacja 20.02.2024 r.)

Burmistrz Gminy i Miasta Sianów, działając na podstawie § 3 ust. 1 Uchwały Nr LXV/476/2023 Rady Miejskiej
więcej →

Ułatwienia dostępu