Dąbrowa – pierwsza wzmianka
Nazwa miejscowości pochodzi od appellatiwu ‘dąbrowa’ – czyli lasu liściastego z przewagą dębów. W najstarszych dokumentach wzmiankowana jako Damerowe (1252, …
Iwięcino – pierwsza wzmianka
Potwierdzenie istnienia wioski zawarte jest w dyplomie wystawionym przez księcia Wisława II w lutym 1271 roku na prośbę opata klasztoru …
Karnieszewice – pierwsza wzmianka
Miejscowość wzięła swoją nazwę od imienia lub nazwiska osoby Karniesz, co oznaczało ‘człowieka o obciętym nosie lub uszach’. W najstarszych …
Sierakowo Sł – pierwsza wzmianka
Nazwa wsi pochodzi od nazwy osobowej Sirak lub Żyrak. Pierwsze ślady osadnictwa na obszarze dzisiejszej wsi sięgają epoki kamienia i …
Sucha kosz. – pierwsza wzmianka
Nazwa miejscowości pochodzi od appellatiwu przemiotnikowego sucha ( oznacza “suche pole”. W najstarszych dokumentach widnieje pod zapisami: Scuch (1275, 1277 …
Skibno – pierwsza wzmianka
Pochodzenie i znaczenie nazwy miejscowości jest niejasne; ustalono jedynie, iż nie jest to nazwa pochodzenia niemieckiego, lecz słowiańskiego. W najstarszych …
Sucha kosz. – pierwsza wzmianka
Nazwa miejscowości pochodzi od appellatiwu przemiotnikowego sucha ( oznacza “suche pole”. W najstarszych dokumentach widnieje pod zapisami: Scuch (1275, 1277 …
Mokre – pierwsza wzmianka
W 1287 r. rycerz Bartosz Czarny podarował Mokre (Mocre) cysterkom z Koszalina. W XV w. majątek pozostawał nadal w posiadaniu …
Rzepkowo – pierwsza wzmianka
Nazwa miejscowości pochodzi od nazwy osobowej Rzepka. W najstarszych dokumentach została zapisana jako: Repechowe (1299, 1309 r.), Rebekow (1299 r.), …
Kleszcze – pierwsza wzmianka
Nazwa miejscowości pochodzi od nazwy osobowej ‘Kleszcz’. W najstarszych dokumentach zapisana jako viIle Cleeste, de Kleest (1300 r.), Clest (jako …
Osieki – pierwsza wzmianka
Nazwa wsi wywodzi się przypuszczalnie od pojęcia “osiek”, co oznacza zaporę wodną.Wieś była własnością rodu Bulgrin ( Bartuskiewicz – ród …
Pierwsza wzmianka o Sianowie
Pierwsza wzmianka o Sianowie pochodzi z dokumentu datowanego na 1311 rok, w którym przy opisie granic Gorzebądza wzmiankowana jest “villa …