2019

Wizyta Prezydenta RP w Sianowie

5 września 2019 r. na zaproszenie Burmistrza Gminy i Miasta Sianów Macieja Barlickiego do Sianowa przyjechał Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda. Prezydentowi w wizycie towarzyszyli wiceminister środowiska Małgorzata Golińska,  wiceminister MSWiA Paweł Szefernaker oraz Wicewojewoda Zachodniopomorski Marek Subocz. W Parku im. Powstańców Warszawskich Prezydent razem z Honorowym Obywatelem Gminy i Miasta Sianów Powstańcem Warszawskim Aleksandrem Kaczorowskim złożył wieniec pod Pomnikiem Poległych za Ojczyznę. Otrzymał również pamiątkowa pracę od dzieci ze Stowarzyszenia Klub Rodziny którą przekazali jej najmłodsi członkowie. Prezydent w przemowie do mieszkańców mówił o Sianowie i do mieszkańców Sianowa.  Przemówienie trwało kwadrans, następnie prezydent spotkał się z mieszkańcami , była to okazja do zrobienia zdjęć z Prezydentem z czego mieszkańcy chętnie i licznie skorzystali. Całość przemówienia można odczytać na oficjalnej stronie Prezydenta: https://www.prezydent.pl/aktualnosci/wypowiedzi-prezydenta-rp/wystapienia/art,800,wystapienie-prezydenta-rp-w-sianowie.html Na zakończenie odbyło się spotkanie z samorządowcami z Powiatu Koszalińskiego w auli Szkoły Podstawowej nr 1 po którym Prezydent wyjechał z Sianowa na następne spotkanie.
więcej →

Historyczny, pierwszy mecz karnieszewiczan w I lidze za nimi!

31 sierpnia 2019 r., tenisiści stołowi KS Darz Bór Karnieszewice, rozegrali historyczny, pierwszy mecz w I lidze! Ich przeciwnikiem był – i to na wyjeździe – spadkowicz z Superligi – ZKS PALMIARNIA Zielona Góra.             Poproszony o komentarz, Prezes Klubu – Zbigniew Kuszlewicz, napisał:             – Nowy sezon 2019/2020, rozpoczął się dla KS Darz Bór Karnieszewice już 31 sierpnia. W oparciu o regulamin rozgrywek PZTS, przyśpieszono o tydzień pierwszy mecz z ZKS PALMIARNIA Zielona Góra.             Trwający około trzech godzin mecz z pretendentem do superligi, był prawdziwym „skokiem na głęboką wodę”. Przegrana 1:9, nie oddaje porażki w prawdziwych barwach, która w ocenie prezesa, jest obiecującym sprawdzianem. Cztery pojedynki bowiem rozegrano w 5 setach, co świadczy o wyrównanym poziomie zawodników! Można też było zauważyć wiele straconych punktów po błędach, wynikających z wakacyjnego roztrenowania. Honorowy punkt zdobył Bartosz Szarmach, pokonując Igora Misztala.             Kolejny nasz mecz – ze względu na brak wolnej hali w Sianowie – odbędzie się w Koszalinie, 14 września 2019 r., a przeciwnikiem naszym będzie KAMIX ATS MAŁE TRÓJMIASTO Rumia.             Warto przypomnieć, że do rozpoczętych w sobotę rozgrywek, absolutny beniaminek I ligi tenisa stołowego mężczyzn, zgłosił sześcioosobową kadrę, którą tworzą: Marcin Czerniawski, Michał Krzyżanowski, Marcin Marchlewski, Bartosz Szarmach, Andrzej Świerczek i Tomasz Tabor. Trenerem zespołu jest Andrzej Wąsowicz.             Warto przypomnieć także, że najbliższy przeciwnik karnieszewiczan, uległ im w pierwszym meczu w bezpośredniej walce o I ligę w 2017 r.! 6:4 w Sianowie – 20 maja, nie wystarczyło jednak do awansu! Rewanż 27 maja, przyniósł bowiem zwycięstwo 8:2, tenisistom stołowym z Rumi!
więcej →

Nowy projekt w zakresie gospodarki wodno-ściekowej

Miło nam poinformować, iż Urząd Marszałkowski ogłosił listę rankingową projektów wybranych do dofinansowania w ramach RPO WZ 2014-2020 w zakresie gospodarki wodno-ściekowej. Gmina Sianów pozyskała dofinansowanie w wysokości ponad 3,38 mln zł na budowę sieci kanalizacji sanitarnej grawitacyjnej i tłocznej wraz z przepompowniami ścieków w dwóch miejscowościach Kłos i Gorzebądz. Obecnie, sieć kanalizacyjna w samorządzie  wynosi 58 282,7m długości. Wybrana do dofinansowania inwestycja zwiększy długość km sieci o 6,53 km i tym samym umożliwi ponad 360 mieszkańcom kompleksowe podłączenie do systemu kanalizacji tłocznej transportującej ścieki do oczyszczalni ścieków w Jamnie. Roboty budowlane realizowane będą w latach 2020 -2021, wartość całkowita projektu wynosi 5 129 064,34 mln zł, z czego dofinansowanie ze środków UE to prawie 85% wartości kosztów kwalifikowalnych (3 383 160,58 mln zł). To już 5 inwestycja z zakresu gospodarki wodno-ściekowej, realizowana w gminie z dofinansowania perspektywy finansowej 2014-2020 RPO WZ. Obok planowanej, z sukcesem zrealizowano już zadnie pn. ”Rozbudowa ujęcia wody wraz ze stacją uzdatniania wody w Sianowie”, a w fazie zaawansowanej realizacji jest przedsięwzięcie pn. „Budowa wodociągu magistralnego na trasie Sianów – Osieki”. Ponadto, w roku 2020 realizowane będą dwa kolejne zadania inwestycyjne dot. budowy sieci kanalizacji sanitarnej oraz sieci wodociągowej w ulicach Węgorzewskiej, Leszczynowej, Słowackiego, celem uzbrojenia terenu pod planowane w ciągu 2 lat do budowy nowe osiedle mieszkaniowe w ramach programu rządowego Mieszkanie+. Łączna wartość tych przedsięwzięć to 16 625 899,34 zł, z czego pozyskane dofinasowanie z Unii Europejskiej wynosi 10 374 424,02 zł.  Ich efektem końcowym jest tworzenie i stałe uzupełnianie jednolitego i sprawnego systemu wodnokanalizacyjnego w Gminie.
więcej →

Podpisanie umowy o dofinansowanie na utworzenie Centrum Nauki w Sianowie

W poniedziałek, 8 lipca 2019 r., w Sianowskim Inkubatorze Organizacji Pozarządowych miało miejsce zawarcie umowy na dofinansowanie projektu pn. „Podniesienie jakości przestrzeni Placu pod Lipami i utworzenie Centrum Nauki”. Podpisy pod dokumentem złożył Tomasz Sobieraj, Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego i  Maciej Berlicki, Burmistrz Gminy i Miasta Sianów. Dzięki zrealizowaniu inwestycji, której wartość szacuje się na 5,1 mln zł, przy dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego wynoszącym ponad 2,6 mln zł, nastąpi zmiana przeznaczenia Placu pod Lipami w Sianowie z istniejącej przestrzeni parkingowej na przestrzeń użytkową. Docelowo plac będzie spełniał wiele funkcji np. sceny plenerowej targu, kiermaszu, kina plenerowego czy placu piknikowego. Poddane rewitalizacji miejsce będzie charakteryzować się mniej formalnym charakterem niż rynek i służyć będzie jako plenerowa przestrzeń uzupełniająca dla pobliskich obiektów: Kina oraz Centrum Kultury. Drugim i równoległym celem projektu jest stworzenie infrastruktury, która będzie miejscem o charakterze nowoczesnego centrum nauki, miejscem inkubacji innowacyjnych i przedsiębiorczych rozwiązań. W budynku znajdować się będzie strefa odkrywania wiedzy aktywnej i laboratoria, w których odbywać się będą m.in. zajęcia w ramach uniwersytetów dla dzieci, uniwersytetów trzeciego wieku, ale także lekcje szkolne, szczególnie w dziedzinie nauk przyrodniczych i matematycznych. Efektem końcowym inwestycji będzie poprawa istniejącego stanu zagospodarowania i jakości przestrzeni publicznej, rozwój wysokiej jakości oferty naukowo-edukacyjnej, poprzez rewitalizację placu pod Lipami i utworzenie centrum nauki. Planowana data zakończenia realizacji inwestycji to koniec 2021 roku.
więcej →

Czterodniowy Folk film Festiwal za nami …

W czwartek 4 lipca, pierwszego dnia festiwalu, odbył się konkurs Krótkich filmów o Wsi KOKOF – y pod przewodnictwem reżyser Kingi Dębskiej. Zwycięzcą konkursu został film pt. „ Żniwiarz” Bartosza Łukasika z Warszawy. Na drugim miejscu uplasował się film pt. „ Obrządek” Łukasza Stryjewskiego również z Warszawy, a na trzecim miejscu „Pieśń weselna” w reżyserii Bożeny Paluch z Poznania. Tego samego dnia można było uczestniczyć na spotkaniu z Panią Kingą Dębską i obejrzeć film w jej reżyserii  pt. „Zabawa, zabawa.” Drugiego dnia nastąpiło otwarcie wernisażu prac naszego fotografa Waldemara Kosowskiego pn.” 5 lat Folk Film Festiwal”. Wystawa przyciągnęła tłumy oglądających i dziennikarzy. Zaraz po niej nastąpiła gala rozdania nagród KOKOFY i koncert Joli Tubielewicz z zespołem ON-OFF „ Hit za hitem” W sobotę 6 lipca, trzeciego dnia pod sceną uczestniczyliśmy we wspólnym Gotowaniu Bigosu na Wielkiej Patelni, myślę że Państwo zgodzą się ze mną, że bigos był kwaśny ale pyszny JO godzinie 16:00 aktorzy Bartłomiej Topa, Waldemar Błaszczyk, Piotr Nowak i Andrzej Deskur spotkali się z widzami i udzielili wywiadu Panu Piotrowi Pawłowskiemu. Zaraz po nim mogliśmy obejrzeć Panów na scenie naszego kina w niesamowicie śmiesznym spektaklu pt.: „ Triathlon story, czyli chłopaki z żelaza.” W reżyserii Piotra Nowaka. Brzuchy chyba wszystkich bolały od śmiechu, a co niektórzy również ze śmiechu płakali. Co najpiękniejsze, to nie był jeszcze koniec. Zaraz po spektaklu na scenie wystąpił  Sidney Polak. Wszyscy wspaniale się bawili i nie mieli ochoty wracać do domu. Niestety na ten dzień to już było koniec atrakcji, ale organizatorzy zaprosili mieszkańców na niedzielę – kolejny dzień Folk Film Festiwal. Ostatniego dnia od rana nie brakowało atrakcji. Dzień zaczęliśmy od spotkania  z teatrem ulicznym „ Avatar”, który z wielką uwaga i zaciekawieniem oglądali najmłodsi, korowodzie, który przeszedł ulicami Sianowa.                                                      Dla młodszej części widowni odbył się konkurs plastyczny, pn. „Moje spotkanie   z teatrem ulicznym”. Jak można było zauważyć po frekwencji  i zainteresowaniu najmłodszych, im również się podobało. Prac było bardzo dużo, jedne kolorowe, drugie tylko szkicowane, ale wszystkie piękne. Na zakończenie tego cudownego, czterodniowego spotkania z kulturą wystąpiły zespoły ludowe z naszego regionu.   Folk zawładną Sianowem, ale niestety wszystko co dobre i piękne szybko się kończy, ale dzięki Wam to zdecydowanie szczęśliwe zakończenie. To wy dajecie nam energię, Wasza obecność i roześmiane buzie dają nam motywacje do działania! Dziękujemy gorąco wszystkim uczestnikom 6. Folk Film Festiwal, i zapraszamy za rok, być może w jeszcze większym gronie. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w to przedsięwzięcie. Dla partnerów, sponsorów, mediów, przybyłych gości i dla Was… Bo gdyby nie widownia nie byłoby sensu cokolwiek robić J DZIĘKUJEMY !!! 🙂 Tekst: Agnieszka Madej
więcej →

Sianów kolejny raz wśród Pereł samorządu!

W Gdyni, 23 oraz 24 maja, redakcja Dziennika Gazety Prawnej uroczyście podsumowała VII Ogólnopolski Ranking „Perły Samorządu”. Gmina i Miasto Sianów znalazła się w czołówce polskich samorządów zdobywając wysokie VII miejsce i otrzymując wyróżnienie wśród gmin miejsko-wiejskich. Wygrana jest o tyle cenna, iżw tym roku szukano liderów innowacyjnych, innowatorskich rozwiązań w zakresie gospodarki, oświaty, ochrony środowiska i polityki senioralnej. Nagrodzono gminy wyróżniające się jakością zarządzania i jakością życia mieszkańców. Ponadto wraz z rankingiem„Perły Samorządu” przeprowadzono dodatkowe plebiscyty, w których Gmina Sianów również uzyskała wyróżnienia wśród gmin miejsko-wiejskich: w rankingu „Skarbnik Samorządu” zajmując V miejsce oraz w rankingu „Aktywizacja Sportowa Dzieci i Młodzieży” także z V miejscem. Na potrójny sukces samorządu wpłynęła w szczególności szeroka działalność w ramach polityki senioralnej, środowiskowej i sportowej oraz sprawne zarządzanie budżetem. Gmina Sianów od lat prezentuje się jako atrakcyjna i dynamicznie rozwijająca się jednostka. Sianowski samorząd podejmuje szereg działań na rzecz aktywizacji seniorów, np. utworzenie i prowadzenie przez gminę Dziennego Domu Senior+ i Klubu Senior+ w Sianowie, które są miejscami przyjaznymi, w pełni dostosowanymi do potrzeb osób starszych i bogatymi w ofertę kulturalną, prozdrowotną, integracyjną i opiekuńczą. Gminę wyróżnia wiele przedsięwzięć związanych z szeroko pojmowaną ochroną środowiska: kompleksowa modernizacja energetyczna budynków użyteczności publicznej, instalacja paneli fotowoltaicznych na potrzeby publiczne, modernizacja dróg gminnych, rozwój transportu niskoemisyjnego poprzez budowę ścieżek rowerowych – w samym 2018 roku oddano do użytku 8,5 km dróg rowerowych. Gmina wyróżnia się prężna działalnością organizacji pozarządowych, w tym klubów i uczniowskich klubów sportowych, których działania są współfinansowane ze środków budżetowych, zapewniając tym samym szeroką ofertę zajęć i wydarzeń sportowych mieszkańcom, w tym w szczególności dzieciom i młodzieży. Efektem takiej polityki są wysokie miejsca członków klubów w klasyfikacji ogólnopolskiej m.in. w piłce nożnej, badmintonie, piłce ręcznej i judo. Znaczna część budżetu gminy przeznaczana jest na przedsięwzięcia inwestycyjne, co w powiązaniu z niezwiększającym się zadłużeniem jednostki, wyróżnia ją spośród innych samorządów. Ponadto Sianów wdrożył system zachęt dla przedsiębiorców i oferuje wysoce atrakcyjne tereny inwestycyjne. Gmina wspólnie z organizacją pozarządową powołała także Inkubator dla organizacji pozarządowych jako wspieranie rozwoju podmiotów ekonomii społecznej. Wszystkie te działania sprawiają, że w gminie Sianów dobrze się żyje i jesteśmy samorządem przyjaznym mieszkańcom i dającym możliwości na wszechstronny rozwój.
więcej →

inne aktualności

woda aktualności

Taryfa na zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków na terenie gminy Sianów na okres 3 lat.

więcej →
Dni Ziemi Sianowskiej aktualności

Dni Ziemi Sianowskiej ..to już ten weekend

Bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Gminy Sianów i przyjaciół naszej gminy do wspólnego świętowania !!! ...
więcej →

Ogólnopolski Turniej Seniorów Badmintona „Zdążyć przed lotką” – relacja

W dniu 25 maja na hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 2, rozegrany został, po ...
więcej →

Ułatwienia dostępu