Zespół “Diabliki”

Zespół “Diabliki” późniejszy “BON-TON” powstał w 1981r. , założony przez p. Bogumiłę Ćwiękę – kierownika i choreografa w jednej osobie. Jego pierwszą siedzibą było podkoszalińskie miasteczko – Sianów. Kojarząc sianowskie zapałki z ogniem, a ogień z diablikami, niewielka grupa dziewczynek przyjęła nazwę DIABEŁKI, zmienioną później na DIABLIKI. Wytrwałość grupy została nagrodzona już w 1982r. poprzez Złotą Lirę, którą zespół zdobył na Konfrontacjach Kulturalnych Młodzieży Szkolnej w Połczynie Zdroju. W rok później zespół sięgnął po Brązową Lirę w Połczynie , oraz II nagrodę w kategorii miniatur tanecznych na festiwalu w Koninie. Odtąd zaczyna się nader udany okres w historii zespołu.

W latach 1984-88, jak i w 1991 r. DIABLIKI corocznie otrzymywały Złotą Lirę na konfrontacjach w Połczynie. Diabliki jako zespół inscenizacji tanecznej kilkakrotnie odwiedzały dziecięce festiwale w Koninie , gdzie w latach 1984 i 85 otrzymały Srebrne Aplauzy. W 1986 r. sięgały po brązową jodłę na festiwalu w Kielcach, a w 1988 r. w Koninie zdobyły Złoty Aplauz. Trzy lata później również w Koninie DIABLIKI powiększyły grono swych nagród o kolejny Złoty Aplauz, magnetowid, oraz dyplom Telewizji Polskiej – ale zrobiły to już jako zespół miniatur tanecznych.

W 1988 r. zespół uczestniczył w uroczystościach z okazji Dni Kultury Koszalina w Połtawie. Od tego roku Diabliki brały udział w Szczecińskich Spotkaniach Tanecznych zdobywając tam: II nagrodę w 1988 r., wyróżnienie w 1989 r. jedną z głownych nagród – puchar w 1991 r. W latach 1990 – 91 grupa brała udział w Gryfiadzie. Rok 1992 to dla zespołu rok przełomowy, małe DIABLIKI wyrosły ze swoich dziecięcych ubranek, zmieniając nazwę zespoły na BON – TON. Z Sianowskiego MDK zespól przeniósł się do MOK w Koszalinie, zmieniając również technikę tańca. Rok 1993 zaowocował zdobyciem Złotej Liry na festiwalu w Połczynie Zdroju, pucharu na Spotkaniach Tanecznych w Szczecinie oraz udziałem w Bydgoskich Impresjach Muzycznych.

Zespół współpracował również między innymi z Teatrem Tańca Alter w Kaliszu oraz telewizją Polsat. Taniec nadal stanowi ważną część życia wielu byłych tancerzy zespołu – 9 osób ukończyło Kurs Choreograficzny i prowadzi własne zespoły taneczne lub współpracuje z instytucjami kulturalnymi. Wielu tancerzy rozsławiło i nadal rozsławia Sianów nie tylko w Polsce, ale i za granicą m.in. w Niemczech, Francji, Bułgarii, Węgrzech, Wielkiej Brytanii, USA, a nawet w Chinach.

BON – TON

Kierownik i choreograf zespołu : Bogumiła Ćwięka

Kostiumy : Anna Kucharska

Tancerze : Alina Banach staż taneczny 12 lat, Ewa Migalska staż taneczny 11 lat, Elżbieta Michniewicz staż taneczny 10 lat, Alicja Migalska staż taneczny 10 lat, Agnieszka Zinger staż taneczny 10 lat, Justyna Jagodzińska staż taneczny 9 lat, Anetta Pawliszyn staż taneczny 9 lat, Anna Słupczewska staż taneczny 9 lat, Katarzyna Lojewska staż taneczny8 lat, Monika Wietecha staż taneczny 8 lat, Małgorzata Kubicka staż taneczny 7 lat, Katarzyna Kujawa staż taneczny 7 lat, Agata Łobodziec staż taneczny 7 lat, Małgorzata Ćwięka staż taneczny 1 rok, Katarzyna Krom staż taneczny 1 rok, Julita Maciejewska staż taneczny 1 rok, Monika Sniger staż taneczny 1 rok, Anna Sońta staż taneczny 1 rok, Magdalena Sutowska staż taneczny 1 rok, Marzena Wołczyńska staż taneczny 1 rok, Piotr Wiliński staż taneczny 5 miesięcy, Tomasz Kościelny staż taneczny 3 miesiące.

udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn

inne aktualności

woda aktualności

Taryfa na zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków na terenie gminy Sianów na okres 3 lat.

więcej →
Dni Ziemi Sianowskiej aktualności

Dni Ziemi Sianowskiej ..to już ten weekend

Bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Gminy Sianów i przyjaciół naszej gminy do wspólnego świętowania !!! ...
więcej →

Ogólnopolski Turniej Seniorów Badmintona „Zdążyć przed lotką” – relacja

W dniu 25 maja na hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 2, rozegrany został, po ...
więcej →

Ułatwienia dostępu