I Festiwal Filmów Wiejskich FOLK FILM FESTIWAL

Folk Film Festiwal jest pierwszym w kraju – i jednym z niewielu na świecie – festiwalem filmowym poświęconym tematyce ludowej w kinie. Od ponad stu lat, czyli od wynalezienia sposobu na utrwalanie scen ruchomych, wieś dostarcza twórcom filmowym wciąż nowych inspiracji. Folklor społeczności wiejskiej jest stale obecny w kinie polskim. Doczekał się nawet pokaźnej klasyki, którą w skromnej części pokażemy podczas pierwszej edycji Folk Film Festiwal w Sianowie.

Folk Film Festiwal zrodził się z pasji do kina i naturalnej potrzeby promocji polskiej kultury ludowej, ale także z zainteresowania innymi dziedzinami sztuki. Stąd obecność w Sianowie zespołów muzycznych, teatrów ulicznych, rękodzielników i fotografów, którym – mamy nadzieję – udało się uwiecznić emocje spotkań i rozmów o wszystkich wymiarach wsi polskiej. Festiwal jest więc również areną dialogu o przemianach społecznych, o zainteresowanych artystycznych mniejszych środowisk.

Poprzez swój pograniczny charakter, gmina i miasto Sianów wydaje się miejscowością stworzoną do organizacji tego rodzaju wydarzenia kulturalnego. Granica miasta i wsi zaciera się szybciej niż granice w świadomości odbiorców. Żeby wybrzmieć z właściwą siłą, sztuka ludowa potrzebuje dzisiaj admiratorów i nowych miejsc na kulturalnej mapie kraju. Jednym z nich jest Sianów.

Podczas tegorocznej edycji, zawężyliśmy krąg zainteresowania ludowością do Polski. Zamiarem organizatorów festiwalu jest jednak pokazanie w następnych latach możliwie jak najszerszego przekroju kina europejskiego z kręgu kultury folk. Chcemy pokazywać to, co w nim nowe, ważne, cenne. Zapraszać zagranicznych artystów, rozmawiać różnymi językami sztuki. Zawsze latem, zawsze w sierpniu, zawsze w Sianowie.

W tym roku szczególnie uhonorowaliśmy ogromny dorobek jednego z najwybitniejszych reżyserów polskich – Sylwestra Chęcińskiego, twórcy trylogii „Sami swoi”, „Nie ma mocnych”, „Kochaj albo rzuć”. Sylwester Chęciński był gościem specjalnym festiwalu i jego uczestników. Otrzymał od mieszkańców pierwszego w historii Kokofa 2014 – Super Nagroda.

Ponadto w trakcie festiwalu gościliśmy także Sylwestra Maciejewskiego, znanego z serialu Ranczo jako Maciej Solejuk. Sympatię widzów zyskał m.in dzięki wyrazistym rolom głównie drugoplanowym w takich serialach jak: „Alternatywy 4”, „Policjanci”, „Miodowe lata”, „Graczykowie”, „Miasteczko” i „Ranczo” oraz w filmach fabularnych: „Siekierezada”, „Kiler-ów 2-óch” i „Pieniądze to nie wszystko”. Aktor od 1977 roku związany jest z Barbarą Maciejewską, byłą tancerką Teatru Wielkiego w Warszawie.

udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn

inne aktualności

Karnieszewiczanie przed jesiennym meczem z Poltarex em Oogoń Lębork aktualności

W sobotę karnieszewiczanie zaczynają rundę rewanżową!

Podczas zbliżającego się weekendu, I-ligowi tenisiści stołowi KS Darz Bór Karnieszewice, zainaugurują rundę rewanżową bieżącego ...
więcej →
kominy czyszczenie aktualności

Przypominamy o obowiązku czyszczenia kominów

W związku z  sezonem grzewczym Urząd Gminy i Miasta w Sianowie przypomina właścicielom domów jednorodzinnych, ...
więcej →
Inwestycja Fundusz Mieszkań dla Rozwoju 8 aktualności

Nabór wniosków na pozostałe niezasiedlone mieszkania przy ul. Osadników Ziemi Sianowskiej w Sianowie.

Gminny Zakład Komunalny informuje, że od 13 do 20 stycznia 2025 roku rusza nabór wniosków ...
więcej →

Ułatwienia dostępu

Przedsiębiorco! Od 1 kwietnia 2025r. Gmina Sianów Będzie odbierać odpady komunalne od nieruchomości niezamieszkałych!

V211 social media