I Festiwal Filmów Wiejskich FOLK FILM FESTIWAL

Folk Film Festiwal jest pierwszym w kraju – i jednym z niewielu na świecie – festiwalem filmowym poświęconym tematyce ludowej w kinie. Od ponad stu lat, czyli od wynalezienia sposobu na utrwalanie scen ruchomych, wieś dostarcza twórcom filmowym wciąż nowych inspiracji. Folklor społeczności wiejskiej jest stale obecny w kinie polskim. Doczekał się nawet pokaźnej klasyki, którą w skromnej części pokażemy podczas pierwszej edycji Folk Film Festiwal w Sianowie.

Folk Film Festiwal zrodził się z pasji do kina i naturalnej potrzeby promocji polskiej kultury ludowej, ale także z zainteresowania innymi dziedzinami sztuki. Stąd obecność w Sianowie zespołów muzycznych, teatrów ulicznych, rękodzielników i fotografów, którym – mamy nadzieję – udało się uwiecznić emocje spotkań i rozmów o wszystkich wymiarach wsi polskiej. Festiwal jest więc również areną dialogu o przemianach społecznych, o zainteresowanych artystycznych mniejszych środowisk.

Poprzez swój pograniczny charakter, gmina i miasto Sianów wydaje się miejscowością stworzoną do organizacji tego rodzaju wydarzenia kulturalnego. Granica miasta i wsi zaciera się szybciej niż granice w świadomości odbiorców. Żeby wybrzmieć z właściwą siłą, sztuka ludowa potrzebuje dzisiaj admiratorów i nowych miejsc na kulturalnej mapie kraju. Jednym z nich jest Sianów.

Podczas tegorocznej edycji, zawężyliśmy krąg zainteresowania ludowością do Polski. Zamiarem organizatorów festiwalu jest jednak pokazanie w następnych latach możliwie jak najszerszego przekroju kina europejskiego z kręgu kultury folk. Chcemy pokazywać to, co w nim nowe, ważne, cenne. Zapraszać zagranicznych artystów, rozmawiać różnymi językami sztuki. Zawsze latem, zawsze w sierpniu, zawsze w Sianowie.

W tym roku szczególnie uhonorowaliśmy ogromny dorobek jednego z najwybitniejszych reżyserów polskich – Sylwestra Chęcińskiego, twórcy trylogii „Sami swoi”, „Nie ma mocnych”, „Kochaj albo rzuć”. Sylwester Chęciński był gościem specjalnym festiwalu i jego uczestników. Otrzymał od mieszkańców pierwszego w historii Kokofa 2014 – Super Nagroda.

Ponadto w trakcie festiwalu gościliśmy także Sylwestra Maciejewskiego, znanego z serialu Ranczo jako Maciej Solejuk. Sympatię widzów zyskał m.in dzięki wyrazistym rolom głównie drugoplanowym w takich serialach jak: “Alternatywy 4”, “Policjanci”, “Miodowe lata”, “Graczykowie”, “Miasteczko” i “Ranczo” oraz w filmach fabularnych: “Siekierezada”, “Kiler-ów 2-óch” i “Pieniądze to nie wszystko”. Aktor od 1977 roku związany jest z Barbarą Maciejewską, byłą tancerką Teatru Wielkiego w Warszawie.

udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn

inne aktualności

Zwyciestwa trampkarzy i oldbojow Victorii oraz pilkarzy KS Sieciemin 4 aktualności

Zwycięstwa trampkarzy i oldbojów Victorii oraz piłkarzy KS Sieciemin!

Zwycięstwo trampkarzy sianowskiej Victorii, z niepokonanymi w tym sezonie – Żakami Sławno, oldbojów Stowarzyszenia Victoria ...
więcej →
Inwestycja Fundusz Mieszkań dla Rozwoju 17 aktualności

Ogłoszenie Burmistrza Gminy i Miasta Sianów z dnia 2 kwietnia 2024 r. o piątym naborze wniosków o zakwalifikowanie się do najmu lokalu mieszkalnego w budynkach mieszkalnych przy ul. Osadników Ziemi Sianowskiej w Sianowie, wybudowanych w ramach Inwestycji Funduszu Mieszkań dla Rozwoju (aktualizacja 16.04.2024 r.).

Burmistrz Gminy i Miasta Sianów, działając na podstawie § 3 ust. 1 Uchwały Nr LXV/476/2023 Rady Miejskiej ...
więcej →
Inwestycja Fundusz Mieszkań dla Rozwoju 26 aktualności

Informacja o przydzielonych mieszkaniach

Publikujemy zestawienie wnioskodawców, którzy złożyli wnioski w okresie od dnia 8 kwietnia 2024 r. do ...
więcej →

Ułatwienia dostępu