II FOLK FILM FESTIWAL

Już po pierwszym dniu organizatorzy mogli stwierdzić tendencję wzrostową zainteresowania Festiwalem Filmów Wiejskich – FOLK FILM FESTIWAL. Na konkurs KOKOFY wpłynęło 58 filmów, z czego 1 został nie przyjęty ze względu na długość trwał ok. 2 minut. Przegląd filmów konkursowych cieszy się coraz większą popularnością wśród sympatyków kina. W głosowaniu wzięły udział 32 osoby. Po przeliczeniu głosów okazało się, iż publiczność w swoim wyborze była zgodna z jury co do zajęcia pierwszego miejsca, jak również publiczność oraz komisja wybrała ten sam film na pierwsze miejsce wyróżnienia.

 Spektakl „Jakoś to będzie” wywarł przyjazne wrażenia wśród widzów. Sylwester Maciejewski wraz z Jackiem Kałuckim dostarczyli nam dużo pozytywnej energii. Jakoś to będzie zmienia się na będzie tylko lepiej, jest to zapowiedź następnego spektaklu w którym wystąpili Marek Siudym oraz Jacek Kałucki. Możemy zdradzić kilka słów Jacka Kałuckiego, który mówił, że w Sianowie jest świetna widownia, świetni ludzie, który potrafią się śmiać oraz bawić.

Drugi dzień festiwalu rozpoczęliśmy seansem filmowym  „Święty Interes”, który cieszył się zainteresowaniem wśród fanów polskich filmów o tematyce wiejskiej.
Następnie w galerii „Zorza” byliśmy świadkami otwarcia wernisażu fotografii Piotra Baczewskiego, w trakcie którego autor opowiadał o polskiej muzyce, jej twórcach oraz o polskiej wsi.

Kolejnym punktem programu było uroczyste otwarcie Folk Film Festiwal, któremu przewodniczył Burmistrz Gminy i Miasta Sianów Maciej Berlicki oraz Wicemarszałek Jarosław Rzepa.

W hali namiotowej miało miejsce spotkanie z Jackiem Kałuckim i Markiem Siudymem. Podczas rozmowy, aktorzy opowiedzieli kilka ciekawych anegdot ze swojego życia, między innymi o przebiegu studiów oraz o drodze do kariery.

Od Jacka Kałuckiego mogliśmy dowiedzieć się jaki był pomysł oraz jak powstały oba spektakle. Spektakl „Jakoś to będzie” został napisany w 2005 roku, na prośbę mojej znajomej. Sama geneza powstania tej sztuki była taka, żeby były to spektakle dwuosobowe, koniecznie polskie, żeby były do śmiechu, ale nie do rechotu. Sztuka musiała być również mobilna, do zagrania w każdych warunkach.

Ogromnym zainteresowaniem cieszył się spektakl teatralny „Będzie tylko lepiej”. Widzowie, w trakcie przedstawienia rozbawieni do łez, na koniec podziękowali artystom owacjami na stojąco.

Ostatnim punktem programu był koncert zespołu folklorystycznego „Rzepczyno”, który niezwykłą muzyką bawił publiczność sympatyków festiwalu.

Całą aranżację placu i hali namiotowej przygotowała Pani Joanna Sosnowska, a catering zapewnili Państwo Bilczak z „Gościńca pod Kłosem”, za co z całych sił dziękujemy.

Piątkowy dzień festiwalu rozpoczęliśmy seansem filmowym „Ranczo-Wilkowyje”. Następnie odbyło się rozstrzygnięcie konkursu KOKOFY. Laureatem pierwszego miejsca została Pani Anna Narel z Dąbrowy Białostoskiej autorka filmu „Animowane obyczaje”, z którą połączyliśmy się internetowo. Drugie miejsce zajął Pan Michał Lejczak z Jeleniej Góry autor filmu „Razem”, trzecie miejsce zajęła Pani Anna Burzyńska z Koszalina, autorka filmu „Ja to mam w sobie”, która przyjechała osobiście odebrać nagrodę.

Kolejnym punktem festiwalu była rozmowa o „Polskiej Wsi”, którą poprowadził Krzysztof Plewa z Burmistrzem Gminy i Miasta Sianów Maciejem Berlickim. Poruszone zostały ciekawe tematy o życiu i kulturze na wsi oraz  pracy rolników.

Następnie odbyło się spotkanie z Pawłem Królikowskim. Opowiedział nam jak doszło do tego, że został aktorem, były to lata 70 i początek lat 80, więc dużego wyboru nie było, musiałem dobrze kombinować, żeby jakoś to życie swoje zaplanować. Tych dróg wyboru nie było wiele, jedno z nich było takie, aby zostać w domu przy rodzinie, już wtedy wiedziałem, że jestem jednak przypisany bezdrożą Polsci i świata. Nie zostanę i nie zagrzeje miejsca w rodzinnym mieście. Aktorstwo zaczęło się od grywania w teatrze amatorskim w nie tak ładnym jak w Sianowie Domu Kultury. Jak wspominała moja babcia oraz mama, że od dziecka zawsze ładnie mówiłem, więc z tym ładnym mówieniem tak się pchałem do świata, zawsze lubiłem mieć coś do powiedzenia. Tak wiec to miejsce w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej na wydziale aktorskim wydawało mi się sensowne, ale nie było łatwo, ponieważ dostałem się tam po 4 latach za 3 razem kiedy zdawałem do szkoły. Wiedziałem, że chce iść do ludzi i do świata. Tak to się zaczęło opowiadał nam Paweł Królikowski podczas spotkania. Przekazał nam dużo ciekawych informacji na temat swojego życia, życia aktorskiego o swojej roli Kusego, którą gra w serialu „Ranczo” oraz odpowiadał na zadane pytana przez publiczność.

Po spotkaniu odbyła się inscenizacja filmowa, inspirowana rolą Kusego z serialu „Ranczo”. Polegająca na namalowaniu obrazu na temat „Sianów w przyszłości”, do wykonania obrazów zaprosiliśmy Burmistrza Macieja Berlickiego, Panią Dyrektor Aleksandrę Kowalczyk, Pana Pawła Szefernakera, Pana Pawła Binka oraz Pana Józefa Lewandowskiego. W trakcie inscenizacji Pan Paweł Królikowski komentował poczynania malarzy, a na koniec je ocenił.

Ostatnim elementem tego dnia był występ kabaretu EWG z Doruchowa, salwy śmiechu z przedstawionych skeczy było słychać w całym Sianowie.

Sobotni dzień festiwalu rozpoczęliśmy 3 Sianowskim Przeglądem Zespołów Ludowych, podczas którego wszyscy się bardzo dobrze bawili, tańczyli i śpiewali.

Na koniec festiwalu odbyły się dwa spektakle Teatru Nikoli z Krakowa oraz Teatru Wariate z Poznania. Były to dwa świetne przedstawienia, w których i dorośli i dzieci znaleźli coś dla siebie.

Chcieliśmy z całych sił podziękować wszystkim organizatorom, partnerom, wolontariuszom, osobom biorącym udział w jarmarku festiwalowym, a przede wszystkim Wam, drodzy goście za to, że byliście z nami! 2. edycja Folk Film Festiwalu dobiegła końca – pamiętajcie o nas i do zobaczenia!

Urszula Jackowska

udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn

inne aktualności

PLAKAT INWAZJA KOBIECEJ MOCY2024 aktualności

Zaproszenie na V Turniej Kół Gospodyń Wiejskich Pomorza Zachodniego w Różańsku

Już po raz piąty, 20 lipca 2024 roku, w malowniczej miejscowości Różańsko w Gminie Dębno ...
więcej →
baner na fb kopia aktualności

Beach Cup Łazy 2024 – ODWOŁANY

Turniej został odwołany z przyczyn od nas nie zależnych. Przepraszamy za niedogodności.
więcej →
bon energetyczny aktualności

Bon Energetyczny – Składanie wniosków od 1 sierpnia 2024 r.

7 czerwca 2024r. Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 23 maja 2024r. o bonie energetycznym ...
więcej →

Ułatwienia dostępu