Cittaslow
Unia Europejska

Czyste powietrze

SPIS LUDNOŚCI 2021

Gminne nieruchomości na sprzedaż i dzierżawy

sierpień 2014

Folk Film Festiwal jest pierwszym w kraju – i jednym z niewielu na świecie – festiwalem filmowym poświęconym tematyce ludowej w kinie. Od ponad stu lat, czyli od wynalezienia sposobu na utrwalanie scen ruchomych, wieś dostarcza twórcom filmowym wciąż nowych inspiracji. Folklor społeczności wiejskiej jest stale obecny w kinie polskim. Doczekał się nawet pokaźnej klasyki, którą w skromnej części pokażemy podczas pierwszej edycji Folk Film Festiwal w Sianowie.

Folk Film Festiwal zrodził się z pasji do kina i naturalnej potrzeby promocji polskiej kultury ludowej, ale także z zainteresowania innymi dziedzinami sztuki. Stąd obecność w Sianowie zespołów muzycznych, teatrów ulicznych, rękodzielników i fotografów, którym – mamy nadzieję – udało się uwiecznić emocje spotkań i rozmów o wszystkich wymiarach wsi polskiej. Festiwal jest więc również areną dialogu o przemianach społecznych, o zainteresowanych artystycznych mniejszych środowisk.

Poprzez swój pograniczny charakter, gmina i miasto Sianów wydaje się miejscowością stworzoną do organizacji tego rodzaju wydarzenia kulturalnego. Granica miasta i wsi zaciera się szybciej niż granice w świadomości odbiorców. Żeby wybrzmieć z właściwą siłą, sztuka ludowa potrzebuje dzisiaj admiratorów i nowych miejsc na kulturalnej mapie kraju. Jednym z nich jest Sianów.

Podczas tegorocznej edycji, zawężyliśmy krąg zainteresowania ludowością do Polski. Zamiarem organizatorów festiwalu jest jednak pokazanie w następnych latach możliwie jak najszerszego przekroju kina europejskiego z kręgu kultury folk. Chcemy pokazywać to, co w nim nowe, ważne, cenne. Zapraszać zagranicznych artystów, rozmawiać różnymi językami sztuki. Zawsze latem, zawsze w sierpniu, zawsze w Sianowie.

W tym roku szczególnie uhonorowaliśmy ogromny dorobek jednego z najwybitniejszych reżyserów polskich – Sylwestra Chęcińskiego, twórcy trylogii „Sami swoi”, „Nie ma mocnych”, „Kochaj albo rzuć”. Sylwester Chęciński był gościem specjalnym festiwalu i jego uczestników. Otrzymał od mieszkańców pierwszego w historii Kokofa 2014 – Super Nagroda.

Ponadto w trakcie festiwalu gościliśmy także Sylwestra Maciejewskiego, znanego z serialu Ranczo jako Maciej Solejuk. Sympatię widzów zyskał m.in dzięki wyrazistym rolom głównie drugoplanowym w takich serialach jak: "Alternatywy 4", "Policjanci", "Miodowe lata", "Graczykowie", "Miasteczko" i "Ranczo" oraz w filmach fabularnych: "Siekierezada", "Kiler-ów 2-óch" i "Pieniądze to nie wszystko". Aktor od 1977 roku związany jest z Barbarą Maciejewską, byłą tancerką Teatru Wielkiego w Warszawie.

Powrót