Pomorski Szlak Jakubowy
24-07-2017

23. Memoriał Mirosława Wiącka!

29 lipca 2017 r., o godz. 16.oo - na Stadionie Miejskim w Sianowie - już po raz 23. w ogóle, a po raz 20. w formie turnieju, odbędzie się Memoriał Mirosława Wiącka. Były bramkarz Gwardii Koszalin, Tura Koszalin, Darłovii Darłowo i Tura Victorii Sianów, zginął tragicznie w wypadku samochodowym 2 kwietnia 1995 r., wracając z III-ligowego – derbowego - meczu piłkarskiego Kotwicy Kołobrzeg z Gwardią Koszalin.

            Tego samego dnia Mirek rozegrał ligowy mecz w Klasie Makroregionalnej, broniąc bramki sianowskiej drużyny, która zremisowała bezbramkowo w Mielnie z miejscową Gwardią Saturnem. Spotkanie w Mielnie rozegrano wcześniej, po to by sympatycy piłki nożnej z Sianowa, Mielna i okolic, mogli zdążyć na derbowy mecz do Kołobrzegu. Mirek, który należał do najlepszych na boisku w Mielnie, też pojechał na to spotkanie. Niestety powrót okazał się dla niego i jego kolegi Stanisława Pochwały tragiczny.

            Już 5 sierpnia 1995 r. w Sianowie - z inicjatywy działaczy ówczesnego Tura Victorii Sianów - odbył się pierwszy Mecz Pamięci Mirosława Wiącka i Stanisława Pochwały. Kolejne odpowiednio: 29 lipca 1996 r. w Darłowie i 28 lipca 1997 r. w Sianowie. Od 1998 r., przekształciły się one w Memoriał Mirosława Wiącka, rozgrywany z udziałem zespołów, w których bramki strzegł Mirosław Wiącek. Od 2002 r. – z inicjatywy Witolda Gorgonia z Sianowa, a od 2014 r. Dariusza Majewskiego z Koszalina – w Memoriale uczestniczy też drużyna Boiskowych Kolegów Mirosława Wiącka. 

            W - jubileuszowym - 20. turnieju, a 23. Memoriale, który zostanie rozegrany w najbliższą sobotę, wezmą udział: Oldboje Gwardii Koszalin (trener/kierownik – Paweł Banasiak), Boiskowi Koledzy Mirosława Wiącka (Dariusz Majewski) oraz drugi zespół I ligi Pomorskiej Ligi Oldbojów sezonu 2016/2017 - Victoria Sianów (Krzysztof Gort).

Jak widać – przy okazji jubileuszu – organizatorzy podnieśli poprzeczkę wiekową uczestników turnieju, organizowanego nieprzerwanie po raz 20!

Zespoły grać będą o tradycyjny puchar Prezesa Koszalińskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Koszalinie – Grzegorza Maciejasza. Urząd Gminy i Miasta w Sianowie (Burmistrz – Maciej Berlicki), funduje - z kolei o lat - nagrody indywidualne dla najlepszego zawodnika, bramkarza i strzelca imprezy!

Gospodarzem Memoriału – rozgrywanego na Stadionie Miejskim w Sianowie – będzie wicemistrz 26. edycji Pomorskiej Ligi Oldbojów - Victoria Sianów. Organizatorami: Krzysztof Gort, Dariusz Majewski i Ryszard Wątroba.

                            Tekst i zdjęcie z 22. Memoriału M. Wiącka z 2016 r. - Ryszard Wątroba