Pomorski Szlak Jakubowy
04-09-2017

Dożynki Gminne 2017 w Mokrym

Tegoroczna uroczystość święta plonów odbyła się w Mokrem. W sobotę 2 września świętowanie rozpoczęło się od barwnego korowodu z wieńcami i chlebem.
Ceremoniał dożynkowy z udziałem rolników, władz samorządowych, zaproszonych gości i mieszkańców  rozpoczął się tradycyjnie Polową Mszą Świętą celebrowaną przez Księdza Proboszcza Romana Gałkę z Parafii Rzymskokatolickiej pw. Matki Bożej Szkaplerznej ze Szczeglina.
Starości tegorocznych Dożynek Gminnych Pani Ewelina Kikcio i Pan Ryszard Kowalewski wraz z sołtysami oraz Burmistrzem Gminy i Miasta Sianów Maciejem Berlickim podzieli się z mieszkańcami chlebem.
Podczas uroczystości dożynkowych mieliśmy okazję oglądać oraz słuchać artystów z Teatru Variette Muza z Koszalina. Wystąpiły również nasze lokalne zespoły ludowe - Kwiat Paproci, Bursztyny, Jaskółki oraz Złoty Dukat. Na koniec odbyły się „potyczki sołeckie”, w których mieszkańcy Gminy i Miasta Sianów mogli stanąć do rywalizacji m.in. w rzucaniu jak najdalej snopkiem siana, łapaniu balonów z wodą, najszybszym biciu piany i  wypiciu piwa przez słomkę czy też w konkursie na największą ilość napompowanych balonów.
Po artystycznej części dożynek zagrał zespół Lovely Band, który swoim występem przyczynił się do tego, że do późnych godzin nocnych na „polowym” parkiecie bawiło się bardzo dużo mieszkańców.
Sołectwo Mokre po raz pierwszy organizowało u siebie dożynki gminne. Pokazali nam, że są bardzo zgraną i zorganizowaną miejscowością. Dekoracje na ulicach i posesjach zaskoczyły wszystkich przybyłych gości. Nie byłaby to taka piękna uroczystość, gdyby nie zaangażowanie wielu osób, każdemu należą się słowa uznania.
Dziękujemy także Pani Renacie Pacholczyk, która profesjonalnie poprowadziła cały ceremoniał dożynkowy.
Burmistrz Gminy i Miasta Sianów Maciej Berlicki skierował do rolników serdeczne podziękowania za ich trud codziennej, żmudnej pracy na roli, dzięki której codziennie kroimy i spożywamy świeży bochen chleba. Wyróżnienia Burmistrza Gminy i Miasta Sianów otrzymali: Stefan Manarczyk z Bielkowa, Dariusz Rokitka z Dąbrowy, Andrzej Cisek z Grabówka, Robert Zawada z Iwięcina, Waldemar Socha z Karnieszewic, Marian Nowak z Kleszcz, Sławomir Piechorowski z Osiek, Ryszard Robakowski z Sierakowa Sławieńskiego, Józef Kurmin ze Skwierzynki, Katarzyna Topolska ze Skibna, Marian Pająk z Suchej Koszalińskiej oraz Marek Lesiak ze Szczeglina
W trakcie Dożynek Gminnych rozstrzygnięto konkursy w kategorii na „Najbardziej zadbaną Zagrodę Rolną”, „Najbardziej Zadbana Posesja” oraz „Najpiękniejszą wieś”. W kategorii „Najbardziej zadbana Zagroda Rolna” I miejsce zajęła Pani Agnieszka Hutman z Nowego oraz III miejsce przypadło Państwu Janinie i Waldemarowi Socha z Karnieszewic.
W kategorii „Najbardziej zadbana Posesja” I miejsce zajęli Państwo Zofia i Jarosław Stelmach z Dąbrowy, II miejsce  Pani Alina Derlińska z Iwięcina oraz III miejsce zajęła Pani Zofia Iwanisik z Maszkowa.  Konkurs na „Najpiękniejszą Wieś” wygrały Osieki.
Najważniejszym elementem dożynkowym były jak zwykle wieńce.  Jak co roku, w sołectwach wykonano misterne i pomysłowo wieńce dożynkowe. Musiały być w nim kwiaty, jagody, dorodne jabłka i kiście jarzębiny. Przybierano je jeszcze kolorowymi wstążkami.
W konkursie „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy”, w którym pierwsze miejsce i nagrodę 500 zł otrzymało sołectwo Mokre, drugie miejsce i nagrodę 400 zł otrzymało sołectwo Sucha Koszalińska oraz trzecie miejsce i nagrodę 300 zł otrzymało sołectwo Wierciszewo.
Mimo niewielkich opadów deszczu, tegoroczne dożynki w Gminie Sianów były świętem nie tylko rolników ale i wszystkich mieszkańców, którzy licznie przybyli na imprezę zorganizowaną przez sołectwo Mokre. Nie zabrakło też atrakcji dla dzieci, jak również stoisk gastronomicznych.

Tekst: Urszula Krawiecka
Foto: Waldemar Kosowski