Cittaslow
Unia Europejska

Czyste powietrze

SPIS LUDNOŚCI 2021

Gminne nieruchomości na sprzedaż i dzierżawy

06-09-2021

Dożynki Gminne w Kłosie

Dożynki Gminne w Kłosie

4 września 2021 roku odbyły się Dożynki Gminne, a w tym roku Gospodarzem było Sołectwo Kłos.

Uroczystość rozpoczęła się korowodem dożynkowym od Krzyża z centrum miejscowości do placu dożynkowego, na którym odbyła się Polowa Msza Św. Po Liturgii Pan Burmistrz Maciej Berlicki wraz z Panią Sołtys Kłosu Aliną Rutkowską powitali wszystkich przybyłych mieszkańców Gminy Sianów oraz gości w tym Pana Senatora Piotra Zientarskiego.

Następnie rozpoczął się Cermoniał Dożynkowy, który jest symbolem urodzaju i dostatku, szacunku i oddania. To nieodłączny elementem polskiej gościnności i dzielenia się z drugi człowiekiem. Chleb z tegorocznych plonów przekazywali, starostowie dożynek: Pani Joanna Jurgo mieszkanka Kłosu i Pan Zbigniew Grzywacz, na ręce gospodarza dożynek pana burmistrza Macieja Berlickiego, który podziękował za trud pracy i przekazał chleb do dzielenia się z mieszkańcami kolejno Sołtysom i Radnym Gminy Sianów.

Po tradycyjnych obrzędach dożynkowych rozpoczął się program artystyczny, który rozpoczęły Zespoły Ludowe: Kwiat Paproci z Wierciszewa i Rosiczki z Sieciemina, przeplatane występami Teatru Muzycznego Variette Muza z Koszalina oraz Mini Potyczki Sołeckie.

Podczas Dożynek w Kłosie rozstrzygnięto szereg konkursów w tym: „Aktywni Rolnicy w Gminie Sianów” – uhonorowano: Tadeusza Kołaczka z Bielkowa, Łukasza Socha z Karnieszewic oraz Patrycję i Arkadiusza Popowskich z Sieciemina.

Wyłoniono zwycięzców XXII edycji konkursu na „ Najbardziej zadbaną posesję” , „Najbardziej zadbaną zagrodę rolną” i „Najpiękniejszą wieś”.

„Najbardziej zadbana posesja”

I miejsce – Krystyna i Jan Huba z Bielkowa

II miejsce – Mariola i Andrzej Przyczka z Kłosu

III miejsce – Urszula i Emil Glazer z Bielkowa.

„Najbardziej zadbana Zagroda Rolna”

I miejsce - Joanna Wieczorek z Trawicy,

II miejsce - Justyna i Zbigniew Gałęza z Bielkowa

III miejsce - Agnieszka Hutman z Grabówka

W Konkursie na „ Najpiękniejszą Wieś” wytypowano miejscowość Kłos.

Największe emocje budził konkurs na „Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy”, który jest najważniejszym elementem i symbolem dożynek. W tym roku mieszkanki 8 sołec upletły Wieniece, w tym: z Bielkowa, Dąbrowy, Karnieszewic, Kłosu, Ratajek, Sieciemina, Sierakowa Sł. I Swierzynki. Wszystkie wieńce były dorodne, bogato zdobione i miały piękne kształty korony i piramidy. Za najpiękniejszy uznano Wieniec z miejscowości Kłos, następnie z Bielkowo i Ratajek.

W ramach przygotowań do Dożynek Gminnych w Kłosie Sotys Alina Rutkowska ogłosiła konkurs na "Najpiękniejszą ozdobę dożynkową przy gospodarstwie domowym". W tym konkursie przyznano ex aequo nagrodę dla posesji pod adresem:

Kłos 10a i Kłos 6, natomiast wyróżnienie otrzymała posesja Kłos 4.

Wszystkim zwycięzcom i uczestnikom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za włożony trud w przygotowanie się do konkursów.

Uwieńczeniem Dożynek Gminnych w Kłosie był występ zespołu muzycznego MESAJAH, który rozgrzał serca publiczności i był ucztą muzyczną tego wieczoru. Na zakończenie i do późnych godzin nocnych odbyła się zabawa z DJ Wojtkiem z Sianowa

Obchody dożynkowe były pięknym podziękowaniem za trud pracy na roli dla gospodarzy, ale też wspaniałym wydarzeniem dla całej lokalnej społeczności i mieszkańców Gminy Sianów, dlatego składamy serdeczne podziękowania dla mieszkańców Kłosu za przygotowanie i gościnę

Zdjęcia: Waldemar Kosowski

Galerie można zobaczyć poniżej w odnośnikach: