Cittaslow
Unia Europejska

Czyste powietrze | Sianów - Łazy

Mieszkanie plus

Gminne nieruchomości na sprzedaż i dzierżawy

22-05-2017

Festiwal Cittaslow w Kaletach!

W dniach 19-21 maja br. w miasteczku Kalety, położonym na  Śląsku  wśród malowniczych lasów i krajobrazów, odbyło się oficjalne Zgromadzenie Polskie Krajowej Sieci Miast Cittaslow.
Wydarzenie wyjątkowe i niezwykle dla Gminy i Miasta Sianów.  Stanowiło zwieńczenie, podjętych od listopada 2016r wysiłków związanych z procesem przestąpienia  i certyfikacji naszego samorządu do Sieci Cittaslow. Burmistrz Gminy Maciej Berlicki prezentował Miasto, jego walory przyrodnicze, potencjały, działania na rzecz spójności społecznej, ochrony środowiska, zrealizowanych inwestycji i planów rozwoju Gminy w przyszłości. Z rąk  gospodarza Gminy Kalety - Burmistrza Klaudiusza Kandzi, przewodniczącego Zgromadzenia – Józefa Blank, Burmistrza Nowego Miasta Lubawskiego, Przewodniczącego Rady Miejskiej w Kaletach – Eugeniusza Ptaka i Przedstawiciela Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego  - Dyrektorki  Departamentu Turystyki  -Doroty Zalewskiej – Bomba, odebrał akt stanowiący o przystąpieniu Sianowa do Międzynarodowego Stowarzyszenia.  Gratulacjom i słowom uznania nie było końca …

W drugiej części Zgromadzenia rozpoczęto Festiwal Cittaslow. Była to 8 edycja Festiwalu w Polsce, podczas której Miasta członkowskie i Pretendenci (gmina Rzgów) promowali walory swoich gmin oraz lokalne produkty i wyroby. Sianów rozsmakował odwiedzających wędzonymi rybami lokalnego przedsiębiorcy SIAN-RYBu, słodkimi jabłkami rodzimego sadownika oraz rzepakowym miodem Piotra Koguta – Mistrza pszczelarstwa z pasieki sianowskiej.  Lniane torby „Jestem z Sianowa” zachwyciły gości, mieszkańców i włodarzy sąsiednich miast Cittaslow. Idea budowania wspólnoty i poczucia tożsamości mieszkańców z miejscem, w którym żyją i do którego chętnie wracają jest niezwykła w swym przekazie i formie. Cieszymy się, że mogliśmy zainspirować inne samorządy do propagowania  wartości  wspólnotowych, budowania spójności społecznej i promocji swoich gmin w Polsce i na świcie.

Podczas festiwalu było prawdziwie rodzinnie i radośnie.  Reprezentacja ruchu Cittaslow  zmierzyła się w meczu towarzyskim z drużyną samorządowców z Kalet wygrywając spotkanie z gospodarzami. Na scenie była prawdziwa uczta kulturowa: goście i odwiedzający mieli szansę podziwiać występy zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny z programem "A TO POLSKA WŁAŚNIE", a gwiazdą wieczoru była grupa IRA.

Organizatorom festiwalu, przedstawicielom Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Włodarzom Kalet oraz wszystkim pracownikom zaangażowanych w realizację tego unikatowego w skali kraju wydarzenia, serdecznie dziękujemy za ciepłe przyjęcie, atmosferę gościnności, wielkiego serca i zaangażowanie na rzecz tworzenia wspólnoty Cittaslow.

 Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.