Cittaslow
Unia Europejska

Czyste powietrze | Sianów - Łazy

Mieszkanie plus

Gminne nieruchomości na sprzedaż i dzierżawy

04-05-2017

I Turystyczno-Przyrodniczy Maraton Kajakowy UNIEŚC 2017

Od kilku lat zastanawialiśmy się jak rozpocząć sezon turystyczny na kajaku. Stwierdziliśmy, że najlepiej skorzystać ze sprawdzonych już imprez.

Na wzór maratonów Turystyczno–Przyrodniczych organizowanych na rzece Drawie, których pomysłodawcą jest pan Andrzej Górski w dniu 30.04.2017r. został zorganizowany I Turystyczno-Przyrodniczy Maraton na rzece Unieść.

Organizatorami imprezy były: osoby zajmujące się na co dzień kajakarstwem, Włodzimierz Zimnowłocki pełniącym rolę Komandora Spływu oraz Gminna Organizacja Turystyczna w Sianowie.

Honorowymi patronatami imprezy zgodzili się zostać:

  1. Starosta Powiatowy w Koszalinie
  2. Burmistrz Gminy i Miasta w Sianowie
  3. Zachodniopomorska Regionalna Organizacja Turystyczna w Szczecinie

 Zainteresowanie  spływem kajakowym przeszło oczekiwania organizatorów. Początkowo zgłosiło się 88 osób. Zmienna pogoda sprawiła, że w maratonie uczestniczyło 64 kajakarzy, którzy deklarowali się przepłynąć trasę na dystansie około 25 km w czasie do 6 godzin. W rzeczywistości jednak zajęło to im średnio około 4 godzin. Spływ rozpoczął się z parkingu leśnego przy rzece Unieść w okolicy Maszkowa, a zakończył w Osiekach na przystani przy jeziorze Jamno. Oficjalnego otwarcia maratonu dokonał Burmistrz Gminy Marcin Posmyk.


Pamiątkowe statuetki Burmistrza Gminy i Miasta w Sianowie zostały przyznane:

  • Absolutnym rekordzistom maratonu Natalii Kurzyńskiej i Markowi Sobolewskiemu, którzy przepłynęli trasę w 2 godziny 36 min i 16 sek.
  • Najmłodszemu uczestnikowi maratonu  Kajetanowi Dymeckiemu (12 lat).
  • Osadzie, która zebrała z rzeki  najwięcej śmieci – Przemysławowi Szocik i Pawłowi Rak

Przyznano również dodatkowe wyróżnienie dla osady, która pokonała maraton mimo wielu wywrotek, które zdarzyły się im na trasie. Byli to Edward Samert i Tomasz Bojarowicz. Otrzymali oni specjalną nalewkę komandora spływu.

Maraton zakończył się w Osiekach na przystani przy jeziorze Jamno. Dla wszystkich przygotowano gorącą zupę (kapuśniak) i kiełbaski, które pieczono na ognisku oraz zabawę i śpiewy z gitarą przy ognisku.

Krótką prezentację z imprezy można obejrzeć na stronie https://youtu.be/a617HYRE648

Tekst: Instruktor kajakowy Włodzimierz Zimnowłocki

Zdjęcia: Waldemar Kosowski i Mariola Kasprzak (w tekście)