Pomorski Szlak Jakubowy
29-08-2017

Koncertowo, nastrojowo, nostalgicznie ….

W ubiegły piątek w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Suchej Koszalińskiej odbył się drugi z cyklu trzech koncertów instrumantalno –wokalnych, organizowanych w Gminie w ramach  partnerskiego projektu pn. ”Droga między trzema wieżami”.

 Ks. Henryk Romanik  - proboszcz parafii wraz z zespołem „Vesper” zafundowali uczestnikom niepowtarzalną ucztę muzyczno-liryczną. Po powitaniu, pastor opowiedział gawędę nt. historii dziejów świątyni zaciekawiając zgromadzonych opowieścią nt. otaczającego ich dziedzictwa. Przybliżył symbolikę barokowego trzypiętrowego ołtarza Trójcy Świętej, obrazu Ostatniej Wieczerzy, słynną rokokową ambonę z zakrystią oraz  XVII-wieczną chrzcielnicę dekorowaną obrazami świętych. Po wprowadzeniu i stworzeniu nastrojowego klimatu, zespół pod kierownictwem Ewy Czapik –Kowalewskiej wykonał 14 utworów poezji śpiewanej. Inspiracją do ich stworzenia były autorskie teksty poetyckie ks. Henryka Romanika, do których muzykę skomponował słynny aranżer i pianista - Rafał Kowalewski. „Adoratorium Osieckie – czyli rozmowy z Barankiem” tak zatytułowano koncert, którego myślą przewodnią był Baranek Apokaliptyczny. Wykonane utwory poetyckie, porywały uczestników do wtórowania śpiewu, wprowadzając chwilami  w nastrój refleksji i  adoracji. Świątynia była wypełniona po brzegi, publiczność dopisała, a wykonawcy otrzymali na koniec gromkie brawa i gratulacje..

Gościem specjalnym koncertu był sam Biskup Krzysztof Zadarko. Swoją obecnością uświetnił wydarzenie, podkreślając tym samym jego znaczenie modlitewne i adoracyjne. Nie krył słów podziwu i uznania dla twórczości autora Adoratorium, gratulował kompozytorowi i wokalistom nowatorskiego podejścia do odtwarzanych utworów oraz pasji i zaangażowania z jaką je wykonywali.

W imieniu Parafii pw. św. Antoniego Padewskiego, Gminy Sianów i Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Sianowie dziękujmy wszystkim mieszkańcom za wsparcie w realizacji projektu, pomoc, i ciepłe słowa oraz zainteresowanie i udział w realizowanych spotkaniach, rajdach i koncertach na trasie szlaku „Droga między trzema Wieżami”.