Pomorski Szlak Jakubowy
14-06-2017

Na szlaku Trzech Wież ….

Pomimo początkowej niepogody i niesprzyjającym warunkom atmosferycznym, w ostatnich dniach szczęśliwie udało się zorganizować rajd pieszy dla dzieci ze SP w Suchej Koszalińskiej i SP w Iwięcinie szlakiem trzech, zabytkowych, średniowiecznych Kościołów, stanowiących nietuzinkowe „perły” dziedzictwa kulturowego Gminy Sianów.

Uczniowie, niczym pielgrzymi wędrowali ze świątyni do świątyni, podziwiając związane z nimi skarby, zabytkowe dzieła sztuki i architektury sakralne.  Rajd rozpoczął się o godzenie 9.00 przy Kościele pw. Matki Boskiej Królowej Polski w Iwięcinie, prelekcją dla wszystkich dzieci i opiekunów nt. historii kościoła, wygłoszoną przez organizatora przedsięwzięcia księdza Henryka Romanika. Po ciekawej, żywej lekcji historii nt. dziedzictwa kulturowego, uczestnicy rajdu wyruszyli w dalszą „pielgrzymkę”, której następnym punktem był Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Suchej Koszalińskiej.

Uczniowie, z zaciekawieniem wysłuchali historii ceglano-kamiennej budowli z XV wieku, zadając przy tym wiele pytań prowadzącemu ks. Henrykowi. Następnie, w radosnej i miłej atmosferze, pełnej interesujących opowieści i wspólnego śpiewania pieśni religijnych, udali się drogą do ostatniej, Trzeciej Wieży – Kościoła pw. Św. Antoniego Padewskiego w Osiekach. Tam, po wysłuchaniu wykładu nt. historii i dziedzictwa Kościoła, organizatorzy zaprosili wszystkich uczestników na ognisko.

Po wędrówce na wszystkich czekały ciepłe, pyszne kiełbaski, napoje oraz słodkie poczęstunki.  Wspólne biesiadowanie przy ognisku, było punktem kulminacyjnym rajdu. Nie odbyłoby się ono bez pomocy sołtysa Osiek – p. Grzegorza Kowalczyka, który zaangażował się w jego organizację okazując przy tym wiele ciepła i życzliwości. W imieniu organizatorów serdecznie za to dziękujemy i zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.