Pomorski Szlak Jakubowy
12-09-2017

Przystanek KUŹNIA

W Węgorzewie Koszalińskim, w miniony weekend odbyło się niezwykłe wydarzenie, którego głównym pomysłodawcą był artysta kowal z pasją, Aleksander Czernecki. Za jego sprawą, przy wsparciu Stowarzyszenia Refugium, Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej w Szczeglinie Dorotę Rabsztyn Dudek, Sołectwa Węgorzewo Koszalińskie, Urzędu Gminy Sianów, Powiatu Koszalińskiego odbyło się I Plenerowe Spotkanie z Rzemiosłem i Sztuką Kowalską Przystanek KUŹNIA.
Zaproszeni mistrzowie kowalstwa oraz pasjonaci z Polski, przez trzy dni gościli w tej malowniczej miejscowości, by w sobotę, uczestniczyć w otwartym dla wszystkich chętnych, a skierowanym głównie do dzieci i młodzieży, spotkaniu Przystanek KUŹNIA. Kowale dzielili się wiedzą, prowadzili warsztaty kowalskie, ukazywali swój kunszt, ale przede wszystkim zarażali pasją, optymizmem oraz dali przykład dobrej współpracy. W trakcie pokazu wspólnie wykonali pracę, przedstawiającą kałamarz i gęsie pióro, nawiązując tym samym do starych tradycji oraz dopiero co rozpoczętego roku szkolnego.
Działania kowali cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród wszystkich uczestników.

Chętni, mogli popróbować swoich sił przy kowadle i własnoręcznie wykuć pamiątkowe prace.

Dla wielu była to niezapomniana i ciekawa przygoda z rzemiosłem kowalskim.

Spotkanie uatrakcyjnili zaproszeni przez kowala zaprzyjaźnieni pasjonaci, rycerze, łucznicy, białogłowy, częstujące podpłomykami a wieczorem energetyczna grupa młodych ludzi, dająca popis fire show.

Mamy nadzieję, że czas spędzony na Przystanku KUŹNIA był dla wszystkich ciekawy i inspirujący a plener stanie się imprezą cykliczną.

Może za kilka lat Węgorzewo stanie się miejscem, do którego będą przyjeżdżać, nie tylko artyści kowale, ale również twórcy innych dziedzin sztuki. Takie działania warto wspierać i promować.

Pracownia Kowalstwa KUŹNIA dziękuje wszystkim zaangażowanym w organizację i biorącym udział w tym wydarzeniu.
Aleksander Czernecki