Cittaslow
Unia Europejska

Odpady komunalne

SPIS ROLNY 2020

Gminne nieruchomości na sprzedaż i dzierżawy

13-09-2016

Remont świątyni w Sianowie

W  najbliższych dniach pani  dr inż. arch. Bożena Zimnowoda – Krajewska  z Torunia odwiedzi naszą świątynię, by dokonać oceny odkryć  z sondażowych badań wykopaliskowych, we wnętrzu naszego kościoła:

  -  prawdopodobnej podwaliny pierwszego ołtarza  kościoła sianowskiego,

  -  muru fundamentowego północnej  ściany korpusu nawowego,

  - podobnego  muru  pod południową ścianą nawy kościoła,

  - pochówków  szkieletowych  bardziej zasłużonych  zmarłych.

Jest  to niebywała okazja. Kościół nasz, jak pamiętamy, decyzją ks. prob. Zbigniewa  Waszkiewicza,  jest wyłączony z funkcji liturgicznych na dłuższy czas,  a zdjęta posadzka daje możliwość  realizacji dogłębnych badań. Badania takie stają się jedyną szansą na Pomorzu  i nieliczną w Polsce. Jest  to wspaniała okazja do przeprowadzenia analiz zamieszkałej tu populacji i uzyskania  informacji z wielu obszarów życia, i kultury na przestrzeni  setek lat. Jednocześnie  stwarza się niepowtarzalna  okazja na kompletne opracowania dziejów kościoła  w  Sianowie, również  w formie popularnonaukowej  dla szerokiego grona odbiorców. Efektem przygotowania i rozpowszechnienia takiego materiału, będzie pozyskanie  środków z funduszy zewnętrznych na dalsze prace  renowacyjne, tak  świątyni,  jak i wyposażenia .

Równolegle w sianowskiej firmie GLOB METAL, przebiegają ostatnie prace  przed montażem krzyża na wieży kościelnej. Temat  który  otwieramy dziś na forum,  to poszukiwanie sponsora na prace złocenia zabytkowej kuli . Złożone w niej zostaną dokumenty, które zawierały informacje o budowniczych naszej świątyni i tych, którzy ją wcześniej remontowali oraz informacje o czasach i obecnym remoncie. Parafialna Rada Duszpasterska  wyraża nadzieję na pojawienie się osoby, która swoim wkładem finansowym umożliwi odnowienie tego przedmiotu.

Za wszelką pomoc  modlitewną  oraz wsparcie finansowe remontu naszej świątyni  składamy serdeczne podziękowania. Parafialna Rada Duszpasterska.

Foto i tekst : Ryszard  Sobczyński