Pomorski Szlak Jakubowy
04-12-2015

Remont kościoła w Sianowie 04-12-2015

Dla wielu z nas sobota to wolny dzień, ale dla remontujących kościół w Sianowie to normalny dzień pracy. Słoneczna pogoda, mimo silnych porywów wiatru, sprzyja dobremu przebiegowi prac. Pracownicy firmy ZŁOMOSTAL z Koszalina odbierają z terenu przykościelnego blachę z dachu oraz rynny zdemontowane przez dekarzy.Uzyskane środki będą też wsparciem konta remontowego.

Tempo prac jest utrzymane, a planowane wcześniej prostowanie świątyni w dużej mierze już za nami. Wszystko odbyło się w spokoju przy całej koniecznej przemienności działań koniecznej wnikliwej obserwacji i nastawianiu uszu na trzaski i dźwięki zmęczonej wielowiekowej konstrukcji.Teraz po uporządkowaniu placu ze zdemontowanych łat i innych elementów metalowych, realizowane jest podnoszenie konstrukcji średnio o ok 20 cm. Następnie będą prowadzone prace rekonstrukcyjne fundamentów- wymagają one naprawy i wzmocnienia w zasadzie na całym obwodzie , szczególnie w części południowej trzeba dokonać pewnej przebudowy po prowizorycznejich wcześniejszej naprawie.

W dalszej kolejności będą mogły być posadowione belki podwalinowe, które stanowią oparcie dla konstrukcji kościoła. Brygada dekarzy PUB 'Leś' to młodzi ludzie, ale z konsekwencją i precyzją realizują to zadanie. Podnoszenie lewarkami o udźwigu ok.10 ton przebiega bez zakłóceń. Lewa strona kościoła od ul.Kościelnej spoczywa na 4 słupach wcześniej ustabilizowanych i zabezpieczonych, by uniknąć ewentualnego przemieszczenia.

W dniu dzisiejszym odbyło się spotkanie z udziałem p.Krystyny Bastowskiej - gł.spec. w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Szczecinie, Delegatura w Koszalinie, PUB ''Leś'' Dariusz Górski - kier.budowy, Zbigniew Kocur - autor projektu renowacji kościoła, Wojciech Michałowski - powołany przez parafię inspektor nadzoru, gospodarz obrad ks.prob.Zbigniew Waszkiewicz oraz przewododniczący Parafialnej Rady Duszpasterskiej Ryszard Sobczyński. Spotkanie rozpoczęło sie wizją na terenie remontowanej świątyni, połączoną z dokładnymi oględzinami wielu interesujących szczegółów roboczych, a dot. realizacji następnych zadań.

Na okoliczność tego spotkania sporządzono protokół zawierający przedmiotowe ustalenia .Wtorek był także dniem powrotu brygady murarzy, która uczestniczyła w ostatnim kuciu pól miedzy-ryglowych i wydobyciu cegły ze ścian bezpośrednio otaczających prezbiterium. Cegła w tych miejscach; zewnętrznej części muru i wewnętrznej łączona byla zaprawą glinianą.Na miejsce remontu samochód dostawczy  firmy '' Leś '' dostarczył kolejne materiały budowlane. Beda one stanowiły zaprawę do renowacji fundamentów z kamienia dostarczonego przez firmę p.Leszka Gurazdy.

Środa to przygotowanie fundamentów oraz ich rekonstrukcja- widać na zdjęciach jak wyglądają te piękne kamienie, do których będziemy obecnie nawiązywać... Za wszelką pomoc modlitwą i darem serca na remont kościoła serdecznie dziękujemy.

Ks.prob. Zbigniew Waszkiewicz oraz Parafialna Rada Duszpasterska.

Fpto - Ryszard Sobczyński