Pomorski Szlak Jakubowy
13-05-2016

Remont kościoła w Sianowie 13-05-2016

          Po dłuższej przerwie, prace remontowe przy kościele  parafialnym w Sianowie ruszyły z dużą intensywnością.  Firma PUB ''LEŚ''  przystąpiła do realizacji stojących przed nią zadań, mając kilka rozstrzygnięć zespołu konserwatorskiego, a także kolejności zadań wynikłych z ujętych we wniosku  o dotację Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. A więc, w trakcie minionych dni, pomalowano elementy na wieży kościoła. Realizowana jest obróbka blacharska na wieży, a także krycie jej dachówką zgodnie z zaleceniem autora projektu - jest to dachówka o mniejszych wymiarach, jak na nawie głównej . Wykonano we wnętrzu świątyni obrzutkę cementową ścian, przed zasadniczym tynkowaniem, które aktualnie jest realizowane przez brygadę murarzy. Pracują  oni, również przy renowacji podpór nawy głównej, które są wykonane z cegły gotyckiej i są bardzo zniszczone. Poszczególne cegły trzeba  wykuć a wcześniej odzyskane bądź  zakupione wmurować. Również  należy uzupełnić zaprawę, dotyczy to tak prawej jak i lewej strony. Praca ta, mimo pewnej możliwości użycia narzędzi mechanicznych jest żmudna i realizowana w niełatwych pozycjach.  Cieszymy się, że wykonawca zrealizował podłączenie instalacji odgromowej, możemy spać spokojnie, bo tak duży wkład pracy i materiału jest chroniony. Czas wiosennych burz nie dawał spokoju. Odpowiedzialność za złożone na remont kościoła ofiary, często „wdowi grosz„ nadaje tok takiemu podejściu.
 W najbliższym czasie, prace będą przebiegały w  obrębie zakrystii i odkrywaniu posadzki wewnątrz kościoła. W zależności od tego, co odkryjemy w trakcie tych prac, uzależniona jest  realizacja kolejnych zadań. Ks. prob. Zbigniew Waszkiewicz wraz z Parafialną Rada Duszpasterską, składa szczególne podziękowanie naszym parafianom: Janowi Socha i Tadeuszowi Kosowskiemu, za wykonanie instalacji elektrycznej naszego kościoła.  Wszystkim darczyńcom dzieła odbudowy naszego kościoła, składamy serdeczne podziękowania i ośmielamy się prosić o kolejne ofiary, by remont mógł być kontynuowany a nasz powrót do ukochanej świątyni niezbyt odległy.   

Przewodniczący  Parafialnej Rady Duszpasterskiej

tekst i foto: Ryszard Sobczyński