Pomorski Szlak Jakubowy
15-02-2016

Remont kościoła w Sianowie 15-02-2016

Pogoda sprzyja pracom remontowym kościoła parafialnego w Sianowie. Ostatnie dni stycznia i pierwsza dekada lutego, pozwoliły wykonać wiele prac remontowych w świątyni. Murarze zamurowali większość pól oczyszczoną uprzednio cegłą, impregnując wcześniej belki, te nowe jak i stare. Środek użyty do tych prac opóźni działanie drewnojadów  i  będzie działał ognioochronnie.

Wynika to z zalecenia konserwatora zabytków. Pozostawione  otwory  to miejsca na zamontowanie okien. Dekarze w zasadzie pokryli dach nawy głównej dachówką  obecnie praca ich trwa na dwóch odcinkach: to jest dach wieży i we wnętrzu kościoła. Prace na wieży poprzedziło ustawianie rusztowań do wysokości hełmu wieży, a następnie zerwanie blach i przygotowanie wieży do położenia dachówki karpiówki  o wymiarach znacznie mniejszych, jak na nawie głównej. Blacharka na wieży, była w wielu miejscach uszkodzona, podobnie sztachety płotku  wieży. Choć wykonane z dębu i obite blachą miedzianą, przegniły w miejscach mocowań.

Elementy te, jak i korona  ażurowej latarni, są wymieniane na nowe zresztą jak i wiele elementów wieży w części nad dzwonami. Dekarzy czeka jeszcze jedno szczególne zadanie, odrestaurowanie hełmu wieży, zdjęcie blachy, wymiana iglicy, remont krzyża, następnie pokrycie łupkiem hełmu wieży. We  wnętrzu świątyni, realizowana jest wymiana belek i podpór chóru empory zachodniej.Wcześniejszy remont wykonany był w inny sposób znacznie dalszy od oryginalnego wykonania. Teraz realizujemy te prace zgodnie z wykonaną dokumentacją. W otoczeniu  kościoła od wielu dni, słychać pukanie młotków, choć nie bardo widać tych, którzy tak pukają, kryje ich, dość szczelnie siatka, otaczająca rusztowanie. Praca  ich służy przygotowaniu wieży, do położenia nowych fug między cegłami i oczyszczeniu samej cegły.

Z pewnością ich wygląd będzie inny. Trzeba w tym miejscu poinformować o ciekawszym wykonaniu zakrystii zwłaszcza pomieszczenia pomocniczego w którym była kotłownia , także jej dachu i stropu. Otoczenie kościoła zostało kolejny raz uporządkowane przez p. Adama Kapuścinskiego, za co szczególnie dziękujemy. Za wpływające ofiary na remont kościoła, wszelką pomoc i  wsparcie modlitewne o bezpieczny przebieg tych prac, składamy serdeczne podziękowania.  

Ks. prob. Zbigniew Waszkiewicz i Parafialna Rada Duszpasterska.