Cittaslow
Unia Europejska

Odpady komunalne

SPIS ROLNY 2020

Gminne nieruchomości na sprzedaż i dzierżawy

24-06-2016

Remont kościoła w Sianowie 24-06-2016

Co nowego na Kościelnej w Sianowie …  prace remontowe przy naszym kościele przebiegają teraz wolniej z mniejszą ilością pracowników firmy ‘’Leś’’. Po wykonaniu impregnacji środkiem przeciw drewojadom i gniciem, zakończono tynkowanie wnętrza świątyni. Obecnie realizowane są zadania,  wskazane we wniosku do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz prace  wynikające  z przyjętej koncepcji, docelowego ogrzewania kościoła w posadzce, które to w wielu miejscach doskonale zdaje egzamin. To jednak, wymusiło zdjęcie dotychczasowej posadzki  oraz wcześniej wykonanej podsypki.

W  trakcie tych prac, jak możemy to zauważyć na zdjęciach Pana Waldemara Kosowskiego, także moich, dokopano się do zabytkowej, średniowiecznej posadzki ceglanej, którą mimo pewnych dodatkowych kosztów trzeba będzie wyeksponować. W dwóch miejscach: jedno w okolicach chóru pośrodku kościoła, drugie przed prezbiterium. Odkrywki ukazują fragmenty ułożonej cegły prostokątnej i kwadratowej z dwoma zapadliskami rozmiarów wzrostu ludzkiego być może były tam dokonane pochówki. W trakcie tych prac, dokopano się, do kilkunastu bardzo dużych kamieni,   ułożonych liniowo, po lewej części kościoła, także po prawej jego stronie. Opinię  o tych odkryciach w porozumieniu z Panią konserwator zabytków Krystyną  Bastowską zostawiamy archeologom, jest to pewnie kolejny parafialny wydatek ale też konieczność.  

                

        Uregulowaliśmy w międzyczasie znaczącą część należności wobec generalnego wykonawcy firmy PUB ‘’Leś ‘’ Koszalin po dosyć burzliwej dyskusji i naszym oporze wobec przesadzonych oczekiwań.

        Wykonawca uporządkował też, otoczenie kościoła, chociaż docelowo i tak trzeba reprofilować teren wokół świątyni, cały łącznie z chodnikiem, by nie powtarzać wcześniejszych błędów. Kontynuowane są też, konsekwentnie przez p. Jana Sochę prace elektroinstalacyjne: montaż puszek, gipsowanie, czasem też odszukiwanie zatynkowanych, na co przydaje się wcześniej wykonana dokumentacja fotograficzna. Praca Pana Janka jest czasochłonna i żmudna dobrze, że mamy takiego człowieka w parafii. Za tydzień odwiedzimy sianowską firmę GLOBMETAL, oni  to przyjęli na siebie wykonanie krzyża na wieżę kościelną, teraz przebiegają nad nim ostatnie prace. 

Za każdą ofiarę, modlitwę i wszelką pomoc w dziele remontu kościoła parafialnego składamy serdeczne podziękowania.

Przewodniczący Parafialnej  Rady Duszpasterskiej wraz z ks. prob. Zbigniewem Waszkiewiczem

Tekst i foto: Ryszard Sobczyński