Pomorski Szlak Jakubowy
11-09-2017

Sianowski Klub Historyczny

Chcielibyśmy zainteresować mieszkańców Gminy Sianów historią i to nie tylko lokalną. Rzecz jasna chodzi o jej ciekawe, ale także nowoczesne jak na XXI wiek przystało, poznawanie połączone z dzieleniem się naszą pasją – mówi Łukasz Gładysiak, właściciel Studio Historycznego Huzar. To, jako jedyne w Polsce profesjonalnie zajmujące się organizacją wydarzeń popularyzujących dzieje Polski i Europy, przedsiębiorstwo na początku lipca przeniosło swą siedzibę z Koszalina do Sianowa.

Jednym z elementów, które zachęcić mają mieszkańców Gminy do zgłębiania przeszłości jest powołanie Sianowskiego Klubu Historycznego. – Planujemy organizację cyklicznych, przynajmniej comiesięcznych spotkań w Sianowskim Inkubatorze Organizacji Pozarządowych albo siedzibie Studio. Ich tematyka będzie zróżnicowana: od prezentacji najnowszych publikacji dotyczących różnych epizodów z dziejów regionu czy kraju, po prelekcje multimedialne i projekcje filmowe. Projekt obejmuje też powołanie w Sianowie grupy rekonstrukcyjnej, czy raczej, teatralno-historycznej. Obszar jej działań obejmowałby zarówno historie sprzed kilkuset lat, na przykład czasów średniowiecza, przez I i II wojnę światową, na okresie przed 1989 r. kończąc. Jej członkowie mogliby uczestniczyć na przykład w organizowanych przez nas widowiskach historycznych w całej Polsce – wylicza nasz rozmówca.

Pierwsze spotkanie Klubu zaplanowano na wrzesień. Udział w nim, podobnie jak i następnych, planowanych jest całkowicie bezpłatny. – Zależy nam na integracji lokalnej społeczności wokół wydarzeń historycznych. To naszym zdaniem istotne zwłaszcza w kontekście nadchodzących rocznic: stulecia odzyskania niepodległości czy 675-lecia lokacji Sianowa – kończy Łukasz Gładysiak.