Pomorski Szlak Jakubowy
05-06-2017

SKO uczy przedsiębiorczości

Dzieci, które połknęły bakcyla oszczędzania w SKO, nie koncentrują się tylko na pomnażaniu kapitału na swoim koncie.

   Celem SKO jest także współdziałanie, którego efektem jest pomoc - gorzej sytuowanym, słabszym, potrzebującym. Pomysłów nie brakuje, ale - co ważne - nie są to tylko jednorazowe akcje.

    Uczniowie SP nr 1 w Sianowie są  przedsiębiorczy i aktywni.

   Nasi uczniowie systematycznie zbierają różne surowce: zbiórka kasztanów, makulatury, nakrętek.  Z udziałem rodziców udaje się nam organizować festyny okolicznościowe, akcje charytatywne loterie, pikniki, ogniska integracyjne, kiermasze ciast i babeczek , kiermasze świąteczne, podczas których sprzedawane są przygotowane przez dzieci produkty, np. babeczki, ozdoby świąteczne, stroiki itp.

   Uzyskane w ten sposób pieniądze pozwalają  dzieciom realizować wyjazdy i wycieczki szkolne.

   W ramach SKO dzieci zbierają również fundusze na wakacje, a także po to, by zrealizować swoje marzenia i kupić np. wymarzoną grę, tablet, czy rower.

   Do praktycznej przedsiębiorczości dzieci są przygotowywane w ramach działającego w naszej szkole od 17 lat programu SKO. Uczniowie  potrafią wyjaśnić, dlaczego ludzie posługują się pieniędzmi, określają funkcje pieniądza, wiedzą jak funkcjonują banki i wskazują korzyści wynikające z oszczędzania w banku, odkładając pieniądze na indywidualne konto SKO.

   Dzieci biorą udział w lekcjach,  wycieczkach, pokazach , pogadankach  grach ekonomicznych przeprowadzanych przez pracowników banku i opiekunów SKO :  PKO BP I Oddział w Koszalinie w ramach popularyzacji i promocji wiedzy ekonomicznej związanej z oszczędzaniem.

    Dzięki  praktycznej edukacji finansowej najmłodsi uczniowie w przyszłości będą mogli w przemyślany sposób zarządzać swoimi finansami osobistymi.

                                                                                                 Opiekun SKO