Pomorski Szlak Jakubowy
03-08-2015

UWAGA! Barszcz Sosnowskiego

Straż Miejska w Sianowie podczas patrolu otrzymała zgłoszenie o ujawnieniu rośliny przypominającą Barszcz Sosnowskiego. Strażnicy natychmiast udali się we wskazane miejsce.  Wstępnie ustalili, że jest to prawdopodobnie Barszcz Sosnowskiego.  Z udziałem pracownika Referatu Ochrony Środowiska UGiM Sianów przeprowadzono wstępne oględziny,  a następnie po potwierdzeniu przez eksperta iż jest to jednak  niebezpieczna roślina z rodziny barszczy kaukaskich podjęto czynności aby ją jak najszybciej usunąć.

Jak wygląda Barszcz Sosnowskiego i barszcz olbrzymi

ŁODYGA
Zazwyczaj osiągają wysokość ok. 3 m a czasami dochodzą nawet do 5 metrów.  W pierwszym roku wyrastają jedynie rozłożyste rozety liściowe, w kolejnych latach rośliny wykształcają długie pędy kwiatowe. Rośliny te wykształcają okrągłe, głęboko bruzdowane łodygi. Osiągają one u podstawy grubość ok 8-12 cm. Rozgałęziają się u góry. Puste wewnątrz..

LIŚCIE
Liście są bardzo duże (odziomkowe i dolne łodygowe trójlistkowe), dorastają do 2 m i więcej, przy czym blaszki liściowe osiągają rozmiar 1,2–1,5 metrów. Barszcz Sosnowskiego posiada liście odziomkowe słabiej podzielone o bardziej tępych odcinkach niż w przypadku barszczu olbrzymiego.

KWIATY
Barszcz Sosnowskiego i barszcz olbrzymi wykształcają po kilka - kilkanaście kwiatostanów. Ogromne wielkopromieniowe baldachy (największy na osi pędu głównego 30-75 cm i kilkadziesiąt mniejszych), złożone są na ogół z kilkudziesięciu baldaszków i wyglądem przypominają wielki parasol. Białe kwiaty wydzielają charakterystyczny zapach kumaryny.

OWOC
Barszcze wytwarzają owoce postaci rozłupni. Rozpadają się one w chwili dojrzenia na dwie płaskie rozłupki w kolorze oliwkowym.

KORZEŃ
Zarówno barszcz Sosnowskiego, jak i barszcz olbrzymi posiadają silny i gruby korzeń palowy, który rozgałęzia się w górnej części. Pojedyncze korzenie mogą sięgać nawet do 2 m głębokości, a główna ich masa znajduje się na głębokości 30 cm.

Straż Miejska ostrzega!

Za toksyczność barszczu Sosnowskiego odpowiedzialny jest olejek eteryczny zawarty w roślinie. Wywołuje on oparzenie dopiero, gdy skóra, która miała kontakt z olejkiem, zostanie poddana działaniu słońca. Niestety, sprawia to, że często nieświadome zagrożenia osoby mają kontakt z trującą rośliną przez długi czas, a pierwsze objawy poparzenia występują dopiero po pół godziny.
Początkowo na skórze pojawia się zaczerwienienie, a następnie zastępują je pęcherze wypełnione surowiczym płynem. Poparzeniu towarzyszy dotkliwy ból i świąd. Intensywność objawów zależy od tego, jak dużo olejku eterycznego osadziło się na skórze, jak mocna była ekspozycja na światło oraz od indywidualnych cech organizmu.

Kontakt z barszczem Sosnowskiego skutkować może poparzeniami drugiego i trzeciego stopnia. Jeżeli obszar kontaktu był duży, a pomoc nie została szybko udzielona, uszkodzona skóra może ulec martwicy.

Należy również pamiętać, że samo przebywanie w pobliżu barszczu Sosnowskiego może być groźne. Wszystko przez zawarte w nim olejki eteryczne, których wdychanie może wywołać bóle i zawroty głowy oraz nudności. Dlatego osoby, które usuwają roślinę w odzieży ochronnej, nie powinny tego robić przez zbyt długi czas.

Pierwsza pomoc przy poparzeniu Barszczem Sosnowskiego

Jeżeli wiemy, że mieliśmy kontakt z rośliną, ale nie wystąpiły jeszcze objawy, narażone miejsce należy osłonić przed słońcem, na przykład bandażując je.
Jeżeli wystąpią  ww objawy, należy bezzwłocznie udać się do lekarza.    

W przypadku napotkania opisanej wyżej rośliny  prosimy dzwonić do Referatu Ochrony Środowiska UGiM Sianów pod nr telefonu (94) 346 95 39,  przekazać informację mailowo na adres gpee@sianow.pl  lub skontaktować się ze Strażą Miejską w Sianowie.