Pomorski Szlak Jakubowy
07-06-2017

Wycieczka do Stolicy

O historii, o Powstaniu Warszawskim, o wyjeździe do stolicy i prawdziwych przeżyciach … tak piszą nasi uczestnicy projektu: uczniowie Gimnazjum Gminnego im. Larysy Ewy Krause w Dąbrowie.  Dziękujemy  Natalii Sipko, Sarze Petruk, Tomaszowi Brach i Martynie Wencel (uczniom  kl. III G) za  relację w wyjazdu i serdecznie zapraszamy do ciekawej lektury i obejrzenia fotorelacji.

Warszawa, są tu miejsca, które każdy Polak powinien znać i zobaczyć.

W ostatnich dniach maja br. 49 uczniów Gimnazjum w Dąbrowie przebywało na wycieczce w stolicy. Naszym głównym celem było zwiedzenie Muzeum Powstania Warszawskiego, które jak się przekonaliśmy, w wyjątkowy sposób działa na zmysły zwiedzających światłem, dźwiękiem  i obrazem.

Pomysłodawcy tego obiektu w bardzo przystępny sposób, zwłaszcza nam, młodzieży, przybliżyli klimat tamtych czasów, odtworzyli atmosferę powstańczej Warszawy, ukazali 63 dni walk i życia codziennego ludności cywilnej.

Wystrój wnętrz, wykorzystanie efektów multimedialnych, wielkoformatowych zdjęć, filmów archiwalnych i wywiadów z uczestnikami powstania wzruszały i przybliżyły nam powstańczą rzeczywistość 1944 roku.

W muzeum zgromadzono eksponaty "opowiadające" historię tamtych czasów. Uwagę zwracają przede wszystkim listy, opaski powstańcze, broń, replika samolotu bombowego Liberator B-24J w skali 1:1, a także aranżacja kanału przypominającego te, którymi przemieszczali się powstańcy w czasie okupacji niemieckiej. Z zaciekawieniem oglądaliśmy sale poświęcone radiostacji, łączności i poczcie polowej. Poznaliśmy wiele ciekawych faktów.

Muzeum zrobiło na nas niesamowite wrażenie. Mimo że powstanie zakończyło się klęską, my współczesna młodzież, oglądając eksponaty w kolejnych salach,  czuliśmy się dumni z postawy i dokonań mieszkańców stolicy, dumni, że jesteśmy Polakami! Zobaczyliśmy, że uczestnicy powstania byli ludźmi takimi samymi, jak my. Dzięki temu, historia stała się nam bliższa.

Nasza wycieczka śladami historii wzbogaciła się także o inne ważne dla Polaków miejsca. Swoją wędrówką rozpoczęliśmy na Rynku Starego Miasta. Słuchając przewodnika, przeszliśmy Traktem Królewskim. Zobaczyliśmy Zamek, ze swojej kolumny "zerkał" na nas król Zygmunt III Waza. Zaciekawił nas także Pomnik Małego Powstańca.

Przy ulicy Krakowskie Przedmieście dostrzegliśmy, dotąd oglądany przez nas tylko w telewizji, Pałac Prezydencki, hotel Bristol, potem pomnik Adama Mickiewicza, Uniwersytet Warszawski i pomnik Mikołaj Kopernika.

Celem naszej wycieczki stał się także Ogród Saski, położony w centrum miasta. Znajduje się tam Grób Nieznanego Żołnierza i ogromny Plac Piłsudskiego, na którym umiejscowiono pomnik Marszałka. Wielką atrakcją było obejrzenie zmiany warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Następnie udaliśmy się do Wilanowa, gdzie duże wrażenie zrobił na nas znajdujący się tam Pałac i przyległe do niego ogrody. Potem postanowiliśmy ochłodzić się w Łazienkach Królewskich. Tam czekały nas kolejne ciekawe obiekty: Pałac na Wodzie, Pałac Myśliwiecki, amfiteatr. Zobaczyliśmy także pomnik Fryderyka Chopina i Henryka Sienkiewicza. Dzień był gorący, więc odbyliśmy rejs gondolami.

Ostatnim etapem podróży śladami historii było obejrzenie Pomnika Bohaterów Getta.

Przeciwwagą do podejmowanych w czasie naszej wyprawy tematów historycznych i patriotycznych był wjazd na taras widokowy Pałacu Kultury i Nauki skąd oglądaliśmy panoramę Warszawy.  Mogliśmy z góry dostrzec niektóre miejsca będące obiektem naszego zainteresowania podczas wycieczki.

Wyjazd do Warszawy okazał się świetnym pomysłem na żywą, a nie książkową lekcję historii.