Cittaslow
Unia Europejska

Odpady komunalne

SPIS ROLNY 2020

Gminne nieruchomości na sprzedaż i dzierżawy

07-09-2020

XI Festiwal Miast Dobrego Życia.

4-6 września 2020r. to wspaniałe  trzy dni, podczas których odbył się XI Festiwal Miast Dobrego Życia Cittaslow w Działdowie. W tym roku Festiwal przybrał odmienną formułę. Z powodu epidemii koronawirusa, organizatorzy odeszli od standardowego schematu plenerowych wydarzeń i stanowisk wystawienniczych na rzecz wizytacji najciekawszych miejsc działdowskiej ziemi.

W pierwszy dzień,  na sali zamkowej w Muzeum Pogranicza odbyło się Walne Zgromadzenie Członków Polskiej Sieci Miast Cittaslow, której Sianów  od 2017 roku jest pełnoprawnym członkiem.  Walne połączone było z prelekcją naukową wygłoszoną przez  prof.  dr hab. Krzysztofa Skalskiego, członka Międzynarodowego Komitetu Naukowego Cittaslow, eksperta Polskiej Krajowej Sieci nt. rewitalizacji małych miast i ich rysu historycznego.

W sobotę, przedstawiciele Sieci uczestniczyli w otwarciu ważnych dla Działdowa dwóch  miejskich inwestycji, zrealizowanych ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w ramach Ponadlokalnego Programu Rewitalizacji Sieci Miast Cittaslow. Pierwsza, to nowoczesne kino Apollo mieszczące się w budynku Miejskiego Domu Kultury. Obiekt uroczyście otwarto podczas gali, w której uczestniczyli przedstawiciele władz Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Powiatu Olsztyńskiego i Działdowskiego, Radni Miejscy Działdowa, przedstawiciele Stowarzyszenia Polskich Miast Cittaslow oraz Burmistrzowie i goście z  Miast Dobrego Życia przynależących do Sieci. Burmistrz Działdowa Grzegorz Mrowiński, oficjalnie oddał obiekt do użytku mieszkańców dziękując zgromadzonym gościom za otrzymane brawa i słowa uznania. Kino Apollo to neorenesansowy budynek z 1896 roku, wyremontowany w ramach procesu rewitalizacji, składający się z sali widowiskowo-kinowej wyposażonej w ultranowoczesny projektor laserowy i nagłośnienie przestrzenne dolby digital 5.1. Kino posiada 260 miejsc siedzących, w tym 50 na antresoli.

Radni Miejscy z Sianowa Tomasz Przygudzki i Andrzej Danielewicz, w tak ważnym dla Działdowian dniu, w imieniu burmistrza Sianowa, Dyrektora CK w Sianowie i swoim wręczyli na ręce burmistrza  Grzegorza Mrowińskiego i Dyrektora Miejskiego Domu Kultury Sławomira Rutkowskiego, wyjątkowy prezent - unikatowego Super KOKOFA, życząc przyjaciołom wielu artystycznych sukcesów w przyszłości. Super KOKOF, został wykonany w ramach limitowanej edycji Folk Film Festiwal, wykonany w najlepszej polskiej porcelanie, malowany tkankami metalu i złota, ręcznie zdobiony metodą zdobienia chińskiej porcelany z czasów dynastii TANG.

Druga inwestycja, to zrewitalizowany  Park Honorowych Dawców Krwi w Działdowie i jego uroczyste otwarcie połączone z animacjami dla mieszkańców, pokazami i degustacjami.  Festiwal Cittaslow był bogaty w pokazy dla dzieci, warsztaty i prezentacje oraz program wizyt. Goście mogli zwiedzić najciekawsze  miejsca i okolice Działdowa. Bardzo wartościowym i edukacyjnym punktem programu była wizyta w  Obserwatorium Astronomiczne w Truszczynach w Fundacji Nicolaus Kopernicus oraz prelekcja nt. podejmowanych przez podmiot działań naukowych i projekcja filmowa nt. zaćmienia słońca w 2019r. Wieczór  uświetniły występy walk rycerskich na działdowskim zamku i pokazy ogni.   Ostatni dzień Festiwalu to w historyczne wydarzenie i rekonstrukcje zorganizowane w ramach obchodów Jubileuszu 100-lecia przyłączenia Działdowa do Polski.

 Serdecznie gratulujemy organizatorom  przygotowania Festiwalu, dziękujemy za życzliwe i ciepłe przyjęcie. W imieniu włodarzy Sianowa i całej wspólnoty życzymy wielu sukcesów w rozwoju i działań propagujących wartości slow life w Działdowie.

Tekst i zdjęcia: Agata Szewczyk, Kierownik Referatu Rozwoju