Cittaslow
Unia Europejska

Czyste powietrze | Sianów - Łazy

Mieszkanie plus

Gminne nieruchomości na sprzedaż i dzierżawy

Rybogryfy 2014

11 lutego to rocznica nadania praw miejskich miastu Sianów. Tego dnia w 1343 roku Piotr Święca z Polanowa nadał osadzie prawa miejskie. W tym dniu w Sianowie odbywa się już tradycyjnie Gala Rozdania Sianowskich Rybogryfów. Wśród zgromadzonych byli przedstawiciele niemal wszystkich sianowskich grup społecznych i wielu gości spoza Sianowa. Mieliśmy przyjemność posłuchać senatora RP Piotra Zientarskiego, radnego sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego Jana Kuriatę oraz przewodniczącego Rady Powiatu w Koszalinie Zenona Dropko.

Pierwszego „Rybogryfa2015” w kategorii społecznej  otrzymała  firma „Matysz-Drew” ze Skibna. Firma „Matysz- Drew” działalność gospodarczą prowadzi od 18 lat, zatrudniając aktualnie około 15 osób. Zakład zajmuje się produkcją wyrobów tartacznych, a w szczególności więźby dachowej. Właścicielami firmy są Artur i Jacek Matyszczukowie.
Nagrodę „Rybogryfa” firma otrzymała za wspieranie organizacji pozarządowych oraz instytucji użyteczności publicznej w Gminie Sianów. Działalność społeczna „Matysz- Drew” to sponsorowanie imprez okolicznościowych, dostarczanie materiałów do remontów budynków, a także materiałów na potrzeby osób potrzebujących, użyczanie transportu i dostarczanie drewna opałowego.
Szczególne podziękowania należą się Państwu za pomoc pogorzelcom w Bielkowie oraz w Mokrym i Węgorzewie. Nagrodę w imieniu właścicieli firmy odebrał Sebastian Matyszczuk

Drugi „Rybogryf 2015” w kategorii społecznej powędrował do Zespołu „Bursztyny”!
Zespół „Bursztyny” powstał w październiku 2008 roku. Obecnie liczy 11 osób. Kierowniczką zespołu jest Zofia Miszkiewicz, a instruktorem muzycznym  Stanisław Pruszyński. Zespół prowadzi swoją działalność pod patronatem Biblioteki Publicznej Gminy i Miasta Sianów.
Wykonuje piosenki ludowe polskie, ukraińskie i lwowskie. „Bursztyny” występują nie tylko na imprezach organizowanych w Gminie Sianów, ale także reprezentują gminę na przeglądach krajowych.
Zespół brał już udział m.in. w : Siemionaliach w Rosnowie, karnawałowych Spotkaniach Artystycznych Seniorów w Koszalinie, w Wojewódzkim Przeglądzie Amatorskiego Ruchu Artystycznego ARS w Świdwinie, w Ogólnopolskich eliminacjach ARS w Szczecinie oraz w finałowej imprezie XIV Ogólnopolskiego Przeglądu ARS w Bydgoszczy. Zespół wystąpił także na Festiwalu Kultury Łemkowskiej „Warta” w Ługach k/Gorzowa.

Trzeci „Rybogryf” w kategorii społecznej otrzymało Stowarzyszenie Sianowska Akademia Seniora.
Stowarzyszenie Sianowska Akademia Seniora działa od 2013 r. Obecnie liczy 45-u członków. Jest to grupa aktywnych osób powyżej 60. roku życia.
Stowarzyszenie zostało powołane w efekcie realizacji pierwszej edycji projektu "Sianowskie Centrum III Wieku", którego pomysłodawcą był Urząd Gminy i Miasta w Sianowie oraz Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Sucha Koszalińska. Jeszcze przed formalną rejestracją członkowie stowarzyszenia prowadzili działania animacyjne.
Stowarzyszenie na realizację swoich działań pozyskuje środki zewnętrzne, a są to przedsięwzięcia skierowane do osób starszych, dzieci i młodzieży. W 2014 r. zrealizowało projekt „Aqua Edukacja” polegający na promocji powszechnej nauki pływania wśród 150-u uczniów szkół podstawowych. Stowarzyszenie angażuje się także w życie kulturalne gminy. Bierze udział w uroczystościach związanych z Dniem Osadnika Ziemi Sianowskiej, rocznicach historycznych, dożynkach oraz wydarzeniach charytatywnych.
Seniorzy chcą swoją energią i chęcią wspólnego działania zarazić pozostałych mieszkańców gminy, rozbudzić w nich zaangażowanie w rozwój sianowskiej małej ojczyzny.

Pierwszy „Rybogryf 2015” w kategorii sportowej otrzymała Hanna Stryjewska – zawodniczka Jeździeckiego Klubu Sportowego Dako Galant Skibno!
Hanna Stryjewska specjalizuje się we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego, a więc jednej z najbardziej wymagających dyscyplin sportowych, gdzie na sukces składa się zarówno forma jeźdźca jak i konia. Hanna Stryjewska przebojem wdarła się do elity tej dyscypliny sportu w 2013 roku, kiedy to zajęła I miejsce podczas Mistrzostw Polski Młodzików w WKKW. Ubiegły rok zakończyła z sukcesami tj. II-im  miejscem w Pucharze Polski WKKW Juniorów Młodszych, I-ym miejscem w konkursie finałowym Pucharu Polski WKKW Juniorów Młodszych oraz z I-ym miejscem w eliminacjach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.
Była stypendystką Burmistrza Gminy i Miasta Sianów w 2014 r

Drugi „Rybogryf 2015” w kategorii sportowej powędrował do Patryka Jasa – zawodnika Uczniowskiego Klubu Sportowego Kometa Sianów!
Patryk Jas jest złotym medalistą w grze podwójnej podczas Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych w 2014 r. Jest przedstawicielem „złotego pokolenia” sianowskiego klubu, które w ostatnim czasie zdominowało imprezy rangi Mistrzostw Polski, przywożąc do Sianowa liczne medale w różnych kategoriach wiekowych. Także jest stypendystą Burmistrza Gminy i Miasta Sianów i to już w latach 2009-2011, w roku 2013 oraz w tym roku.

Trzeci „Rybogryf 2015” w kategorii sportowej otrzymał Uczniowski Klub Sportowy Victoria SP2 Sianów. Drużynę tworzą – Klaudia Saganowska, Agnieszka Pencherkiewicz, Karolina Struszczyk, Malwina Grzelak, Joanna Świąder, Nikola Wodarczyk, Wiktoria Tomaszewska, Klaudia Rogowicz  oraz Klaudia Woźniak.
Są srebrnymi medalistkami Mistrzostw Polski w beach soccerze, które rozegrano na plaży w Ustce w minionym roku. Tytuł królowej strzelczyń imprezy zdobyła wówczas Malwina Grzelak, strzelając 10 bramek!

Pierwszy „Rybogryf” w kategorii gospodarczej trafił do spółki Polryb z Maszkowa. Nagrodę odebrał pan Łukasza Parfianowicza, prezes firmy.
Przetwórnia ryb "Polryb" rozpoczęła działalność w roku 1993. Założył ją Krzysztof Parfianowicz. W roku 2004 zakład przeszedł gruntowną modernizację i rozbudowę związaną z koniecznością przystosowania do standardów Unii Europejskiej. Kolejna duża rozbudowa miała miejsce w roku 2014. Zakład zatrudnia obecnie 50 pracowników. W 2008 roku prezesem "Polrybu" został syn założyciela, Łukasz Parfianowicz
Przetwórnia zajmuje się obróbką wstępną ryb bałtyckich, głównie śledzia oraz ryb słodkowodnych, np. pstrąga. W halach produkcyjnych "Polrybu" przerabia się rocznie ok. 3,5 tys. ton śledzia i ponad
1 tys. ton pstrąga. Zakład posiada własną chłodnię, oczyszczalnię ścieków oraz transport.
Oprócz kontrahentów polskich, "Polryb" współpracuje także z firmami w Danii, na Ukrainie i w Japonii. W ubiegłym roku firma otrzymała dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej  w ramach Programu Operacyjny RYBY.

Kolejna statuetka „Rybogryfa 2015” w kategorii gospodarczej powędrowała do firmy „Glob Metal”. Nagrode w imieniu właściciela odebrał dyrektor Daniel Kaczorowski.
Dziś zatrudnia 50-ciu wykwalifikowanych pracowników. Kolejne statystyki- firma ta to 1500 m2 hal produkcyjnych i ponad 200 ton stali przetwarzanej w miesiącu przy użyciu nowoczesnych maszyn. Firma rozwija się technicznie, logistycznie i usługowo.
W ubiegłym roku firma otrzymała dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej  z programu Program Operacyjny RYBY  w ramach działania Darłowskiej Lokalnej Grupy Rybackiej oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.     
 

Trzeciego „Rybogryfa 2015” w kategorii gospodarczej otrzymała firma Arka. Nagrodę odebrał Pan Andrzej Pawłowski.
Firma „Arka” działa w branży sanitarnej. W ostatnich latach rozwija się bardzo dynamicznie. W ciągu czterech lat firma zwiększyła zatrudnienie o 50 procent. Obecnie pracuje w niej ponad 60 osób.
Zostały wprowadzone kolejne grupy asortymentowe.  Utworzona została sieć serwisowa na terenie całej Polski, oferująca „Serwis 48h w domu klienta”. W ubiegłym roku została oddana do użytku kolejna hala magazynowa o powierzchni 1000m2.
W ubiegłym roku firma otrzymała dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej  z Programu Operacyjnego RYBY w ramach działania Darłowskiej Lokalnej Grupy Rybackiej na budowę hali magazynowo - handlowej.
Firma została wyróżniona przez Urząd Miasta i Gminy w Sianowie za wspieranie akcji na rzecz integracji społeczności sianowskiej oraz dwukrotnie była wyróżniana w konkursie „Koszaliński Denar” organizowanym przez Koszalińską Izbę Przemysłowo – Handlową.
Wszystkim laureatom gratulujemy!
Na scenie w Kinie Zorza wystąpił The Celebration Band z Gdańska!
To pięciu muzyków, którzy w swoim reperaturze mają największe polskie i zagraniczne przeboje! Są więc utwory Abby, Boney M., Tiny Turner, Budki Suflera i zespołu Queen. W skład zespołu wchodzą wokalistka Karolina, basista Tomek, perkusista Bartek, gitarzysta, konferansjer i wokalista Hubert.

Zdjęcia: Waldemar Kosowski