„Dzień Otwarty Mieszkań dla Rozwoju w Sianowie” (aktualizacja 6.10.23 r)

Już w najbliższą sobotę, 7 października Gminny Zakład Komunalny w Sianowie organizuje „Dzień Otwarty Mieszkań dla Rozwoju w Sianowie” przy ul. Osadników Ziemi Sianowskiej w budynkach nr 5 – 8, w godzinach 10:00-14:00.

Odwiedzający nas zainteresowani będą mogli porozmawiać z pracownikami GZK na tematy techniczne związane z etapami zamieszkania.

Biorąc pod uwagę znaczące zmniejszenie kosztów miesięcznego czynszu o blisko 4 zł/ m² . Niebawem zostanie ogłoszony kolejny nabór więc zachęcamy do składania wniosków na pozostające niezasiedlone mieszkania w Sianowie.  Dla beneficjentów możliwa jest dopłata z Banku Gospodarstwa Krajowego. Warto podkreślić, że zmianie uległa tzw. kaucja, która może wynosić dwukrotność miesięcznego czynszu.

Do zobaczenia!

W poniedziałek 9 października br. o godzinie 13:00 w Urzędzie Gminy i Miasta W Sianowie w sali posiedzeń – pokój nr 2 odbędzie się przydział lokalizacji lokalu mieszkalnego w drodze publicznego losowania, o którym mowa w § 19 ust. 1 Uchwały Nr LXV/476/2023 Rady Miejskiej w Sianowie w sprawie zasad naboru wniosków o zawarcie umowy najmu lokali mieszkalnych w budynkach mieszkalnych wybudowanych w ramach Inwestycji Funduszu Mieszkań dla Rozwoju. W załączonej liście kolorem żółtym oznaczeni są wnioskodawcy, którzy będą objęci losowaniem. Do losowania przystąpi tylu wnioskodawców z najwyższą liczbą punktów dla wybranego typu mieszkania, ile odpowiada ilości dostępnych mieszkań, które podlegają zasiedleniu. Kolorem zielonym, oznaczeni są wnioskodawcy, którzy nie podlegają losowaniu, z uwagi iż uzyskali najwyższą liczbę punktów dla danego typu mieszkania i byli jedynymi wnioskodawcami lub do zasiedlenia jest tylko jeden lokal danego typu.

Losowanie będzie również transmitowane w Internecie.

Link do transmisji losowania – dostępna tylko na żywo

Jednakże, w związku z dotychczasowym zainteresowaniem najmem lokali, podjęta została decyzja, przez spółkę MDR Sianów Sp. z o. o., o kolejnych naborach oraz, w perspektywie, o sprzedaży na wolnym rynku mieszkań, które nie zostaną wynajęte. Z wnioskodawcami, wymienionymi w liście powyżej będą, po losowaniu, zawierane umowy najmu, jednakże zasiedleniu będą podlegały 4 budynki, z rozkładem mieszkań, które najbardziej zbliżone są do wybranych typów mieszkań przez wnioskodawców, a są to lokale w budynkach o numeracji 5, 6, 7 i 8.

W sytuacji możliwej sprzedaży niezasiedlone zostaną budynki, w których wynajęty byłyby jeden czy dwa lokale, gdyż koszty eksploatacji byłyby niewspółmierne do uzyskiwanych wpływów z opłat od najemców. Te budynki zostaną wydzielone geodezyjnie z obecnej działki gruntu, a mieszkania w nich się znajdujące zostaną wystawione na sprzedaż przez spółkę MDR Sianów Sp. z o. o.

Sprzedaż mieszkań w budynkach częściowo zasiedlonych w ramach prowadzonych naborów skomplikuje kwestie zarządzania i administrowania nieruchomością czego chcemy uniknąć.

Szanowni Państwo, aby doprecyzować na czym ma polegać losowanie i co z wnioskodawcami, którzy nie będą brali udziału w losowaniu niniejszym wyjaśniam co następuje.

W poniedziałkowym losowaniu udział wezmą wnioskodawcy, którzy oznaczeni są na liście kolorem żółtym. Liczba osób biorących udział w losowaniu wynika z łącznej ilości dostępnych mieszkań danego typu, o jakie wnioskowali zainteresowani, dostępnych w budynkach nr 5, 6, 7 oraz 8, które są na tym etapie wybrane do zasiedlenia.

Wnioskodawcy oznaczeniu kolorem żółtym, mają pewność, że otrzymają przydział lokalu zgodny z wybranym typem wskazanym we wniosku. Natomiast losowanie wskaże, które konkretnie mieszkanie, spośród dostępnych danego typu, dany wnioskodawca otrzyma do zasiedlenia. Czyli mając przykładowo dziesięć lokali 2-pokojowych z aneksem kuchennym na parterze, które są rozlokowane we wszystkich czterech budynkach, dowiemy się w poniedziałek czy dany wnioskodawca otrzyma mieszkanie w budynku o numerze 5 czy może w budynku 6, 7 czy 8, i o jakiej konkretnie powierzchni z przedziału, jaki był określony we wniosku.

Osoby oznaczone kolorem zielonym mają już dziś pewność otrzymania wnioskowanego lokalu, z uwagi na dostępność tylko jednego mieszkania danego typu w czterech przeznaczonych do zasiedlenia budynków.

Natomiast pozostali wnioskodawcy z listy, nieoznaczeni żadnym kolorem, wracają do tzw. puli pozostałych wnioskodawców, którym będą proponowane pozostałe wolne lokale w czterech przeznaczonych do zasiedlenia budynkach. Gdy tylko osoby biorące udział w losowaniu i osoby, które są oznaczone kolorem zielonym, wpłacą kaucję lub zrezygnują z podpisania umowy, wówczas będzie znana konkretna liczba mieszkań, które będą proponowane pozostałym wnioskodawcom, w kolejności najwyższej uzyskanej liczby punktów, aż do wyczerpania dostępnych mieszkań. W teorii liczba dostępnych mieszkań w czterech budynkach (łącznie 96 mieszkań) przeznaczonych do zasiedlenia wystarczy by zaproponować najem lokali wszystkich wnioskodawcom, których jest obecnie 94. W praktyce może okazać się, że jeżeli osoba wnioskowała o lokal 2-pokojowy z aneksem kuchennym na parterze, a do wyboru będą tylko lokale 3-pokojowe z osobną kuchnią na trzecim piętrze lub 4-pokojowe na czwartym piętrze, to liczymy się z tym, że taki wnioskodawca może odmówić zawarcia umowy na taki lokal. Wówczas procedura naboru dla takich osób się zakończy.

W kolejnych naborach osoby, które odmówią podpisania umowy będą mogły ponownie ubiegać się o najem lokalu, spośród wskazanych w ogłoszeniu, jednak trzeba będzie złożyć nowy wniosek, gdyż dotychczasowe nie będą już brane pod uwagę.

Jednocześnie pragnę przeprosić wszystkich, którzy od kilku dni próbują dodzwonić się do Urzędu w sprawie przydziału mieszkań, lecz z uwagi na ilość telefonów i wykonywanie innych obowiązków służbowych przez osoby, które bezpośrednio uczestniczą w procedurze naboru wniosków nie byliśmy w stanie ze wszystkimi porozmawiać. Mamy świadomość, że zależy Państwu, tak samo jak nam, na jak najszybszym zakończeniu procedury i robimy wszystko co w naszej mocy, aby jak najszybciej proces ten zakończyć.

Jako przewodniczący Komisji będę do Państwa dyspozycji w „dniu otwartym” w sobotę 7 października 2023 r. na osiedlu przy ul. Osadników Ziemi Sianowskiej, lecz z uwagi na inne obowiązki tego dnia jedynie w godzinach od 10:00 do 12:00.

Adrian Lewandowski

Przewodniczący Komisji ds. przydziału mieszkań w budynkach mieszkalnych wybudowanych w ramach Inwestycji Funduszu Mieszkań dla Rozwoju przy ul. Osadników Ziemi Sianowskiej w Sianowie

udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn

inne aktualności

Plakat turnieju 2024 aktualności

KOMUNIKAT ORGANIZACYJNY – VIII Ogólnopolski Turniej Badmintona “ZDĄŻYĆ PRZED LOTKĄ” Sianów 25-26.05.2024 r.

CELE:• Popularyzacja badmintona• Integracja środowiska seniorów• Propagowanie aktywnego wypoczynku• Promocja Gminy Sianów, Powiatu Koszalińskiego i ...
więcej →
Inwestycja Fundusz Mieszkań dla Rozwoju 17 aktualności

Wysokość kaucji – dot. “Projekt Mieszkanie dla Rozwoju”.

Administrator budynków mieszkalnych wybudowanych w ramach Inwestycji Funduszu Mieszkań dla Rozwoju przy ul. Osadników Ziemi ...
więcej →
oplus 32 aktualności

Nowe EKOpunkty na terenie Gminy Sianów

Kolejne pojemniki półpodziemne pojawiły się na terenie naszej gminy.W ramach inwestycji pn. „Wyposażenie nieruchomości w ...
więcej →

Ułatwienia dostępu