Spotkanie polskich i niemieckich uczniów, ze szkół w Dąbrowie i Freie Waldorfschule z Woehrden

Spotkanie polskich i niemieckich uczniow ze szkol w Dabrowie i Freie Waldorfschule z Woehrden 41

W Szkole Podstawowej w Dąbrowie zakończyło się spotkanie polskich i niemieckich uczniów, ze szkół w Dąbrowie i Freie Waldorfschule z Woehrden.  Projekt wymiany  dofinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży oraz Gmina Sianów. Polscy i niemieccy uczniowie wspólnie spędzili 7 dni – od 2 do 9 lipca.

Ekologiczne zajęcia w Arboretum w Karnieszewicach, to był początek wspólnej wakacyjne przygody. Następnie uczestnicy wymiany zostali powitani na sianowskiej ziemi przez  Burmistrza Gminy i Miasta Sianów Pana Marcina Posmyka oraz przewodniczącego Rady Miejskiej Pana Janusza Machałę.  Po miłej rozmowie i poczęstunku  uczniowie zwiedzili  Centrum Kultury ,oprowadzeni przez Panią dyrektor Aleksandrę Kowalczyk. Spacer po Górze Chełmskiej i oglądanie panoramy z wieży widokowej zakończył program pierwszego dnia wizyty.

Kolejne dni obfitowały w ciekawe wycieczki, zajęcia, gry i zabawy integracyjne. 

We wtorek, 4 lipca, wizyta w „Leonardii”  w Krupach , gdzie do dyspozycji zwiedzających jest 100 gier drewnianych.  Wspólne gry i zabawa były okazją do integracji uczestników.  Po wizycie w „Leonardii” odbył się spacer  brzegiem morza w Dąbkach.

Środa to wyjazd do Słowińskiego Parku Narodowego i wędrówka po ruchomych wydmach, podziwianie wspaniałych wydmowych krajobrazów,  piknik nad morzem, kąpiel w Bałtyku, a w drodze powrotnej zwiedzanie latarni w Czołpinie. Wieczorem zawodnicy UKS ”Tori” w Dąbrowie wykonali, przygotowany przez trenerkę  – Dorotę Szymańską –  pokaz judo, a  po tym wszyscy wspólnie uczyli się tańca pn. belgijka.

W czwartek była okazja zapoznać niemieckich gości z jedną z atrakcji turystycznych Gminy Sianów  jaką jest  spływ kajakowy rzeką Unieść z Sianowa do Osiek zorganizowany perfekcyjnie przez Pana Włodzimierza Zimnowłockiego.  Spływ zakończył się piknikiem przy ognisku na jeziorem w Osiekach.  Wieczorem tego samego dnia czekała młodzież jeszcze jedna atrakcja – nauka gry w ringo i turniej ringo na plaży w Dąbkach. Turniej przygotowany i przeprowadzony został  przez entuzjastów tej gry – Pana Sebastiana Wrońskiego z rodziną.

Piątek polsko-niemiecka grupa spędziła w Hortulusie Spectabilis w Dobrzycy, gdzie wzięła udział w grze plenerowej „Labirynt Mocy” oraz zwiedziła piękne ogrody. Wieczorem były gry i zabawy, wspólne tańce – kowbojki, belgijki, tańca pn. „czekolada”.

Sobota to podsumowanie spotkania i zaplanowanie kolejnego, które odbędzie się za rok w Woehrden. Poza tym uczestnicy spotkania malowali plakaty podsumowujące spotkanie, a  chętni mogli wziąć udział w festynie wiejskim  zorganizowanym przez dąbrowską społeczność. Na zakończenie dnia czekała na wszystkich niespodzianka – rejs statkiem po morzu w Darłówku oraz wspólne oglądanie zachodu słońca na plaży.

W niedzielę, po wspólnym śniadaniu, nastąpiło pożegnanie.  Było miło, były łzy wzruszenia i smutek , że to już koniec. Zostały jednak piękne wspomnienia, znajomości , przyjaźnie i obietnice, że za rok znów się wszyscy spotkają na wakacyjnej przygodzie, tym razem w Niemczech.

Więcej informacji na stronie SP Dąbrowa w linku poniżej.

https://spdabrowa.edupage.org/news/?gtnid=240#news-240

Tekst i foto: SP Dąbrowa

udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn

inne aktualności

woda aktualności

Taryfa na zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków na terenie gminy Sianów na okres 3 lat.

więcej →
Dni Ziemi Sianowskiej aktualności

Dni Ziemi Sianowskiej ..to już ten weekend

Bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Gminy Sianów i przyjaciół naszej gminy do wspólnego świętowania !!! ...
więcej →

Ogólnopolski Turniej Seniorów Badmintona „Zdążyć przed lotką” – relacja

W dniu 25 maja na hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 2, rozegrany został, po ...
więcej →

Ułatwienia dostępu