W dniu 1 marca 2024 roku została podpisana umowa na realizację ważnego zadania inwestycyjnego pn. “Termomodernizacja obiektu w ramach zadania inwestycyjnego pn. Utworzenie i wyposażenie Dziennego Domu Senior+ wraz z termomodernizacją obiektu” . Przedmiotem tego zadania jest kompleksowa termomodernizacja istniejącego budynku, który po przeprowadzonych pracach remontowo-budowlanych zmieni swoje przeznaczenie z budynku usług oświaty na budynek usługowy – Dzienny Dom Senior+.
Nieruchomość o łącznej powierzchni użytkowej wynoszącej 98,67 m² to parterowy, niepodpiwniczony budynek z płaskim dachem pokrytym papą. Planowane prace obejmują docieplenie ścian zewnętrznych, podłóg i stropodachu, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, a także modernizację systemu ogrzewania wraz z montażem mikroinstalacji fotowoltaicznej o mocy 12 kW.
Realizacja tego zadania pozwoli na znaczną poprawę efektywności energetycznej budynku. W ramach prac zostanie zlikwidowane dotychczasowe, nieefektywne źródło ogrzewania, które znajdowało się w sąsiednim budynku i było oparte na paliwie stałym (olej opałowy). To źródło emitowało do atmosfery duże ilości substancji toksycznych, co negatywnie wpływało na jakość powietrza w okolicy.
Dzięki przeprowadzonej termomodernizacji i instalacji nowoczesnych rozwiązań grzewczych, znacznie zostanie ograniczona emisja substancji toksycznych. Inwestycja ta ma istotne znaczenie dla ochrony klimatu, ponieważ przyczyni się do redukcji emisji dwutlenku węgla, który jest jednym z głównych gazów cieplarnianych.
Podpisanie umowy to ważny krok w realizacji tego projektu, który przyczyni się nie tylko do poprawy warunków użytkowania budynku, ale również do ochrony środowiska i poprawy jakości życia mieszkańców Szczeglina i okolic. Prace remontowo-budowlane rozpoczną się niebawem, a ich zakończenie planowane jest na przyszły rok.
Projekt ten jest przykładem, jak działania lokalne mogą przyczyniać się do globalnych celów ochrony klimatu i zrównoważonego rozwoju.
Wartość dofinansowania: 150 000,00 zł
Wartość pożyczki udzielonej przez WFOŚiGW: 150 000,00 zł
Wkład własny Gminy Sianów: 19 800,00 zł
Całkowita wartość zadania: 319 800,00 zł