Sianowskie Rybogryfy 2019

Za nami kolejna gala „Sianowskich Rybogryfów” organizowana w tym roku w 676 rocznicę nadania praw miejskich miastu Sianów. Nagrody jak co roku rozdano w trzech kategoriach: gospodarczej, sportowej i społecznej.
Tegoroczna gala, zorganizowana 11 lutego w sianowskim kinie Zorza przyciągnęło szerokie grono osób z regionu, w tym m.in. Posła na Sejm RP Stefana Romeckiego, Wicestarostę Powiatu Koszalińskiego Tomasza Tesmera oraz Komendanta Pierwszego Posterunku Policji w Koszalinie Komisariatu podinsp. Arkadiusza Rumińskiego
W tym roku po raz pierwszy w kategorii sportowej zostały przyznane dwa dodatkowe BIAŁE Sianowskie Rybogryfy – pośmiertnie.
Pierwszy pamiątkowy Biały Rybogryf w kategorii sportowej trafił do nieżyjącego już pana Grzegorza Grygiela – Radnego Rady Miejskiej w Sianowie, działacza sportowego i społecznika. Przygoda ze sportem u pana Grzegorza rozpoczęła się jeszcze na przełomie lat 70- i 80-tych. Wówczas Grzegorz Grygiel występował w podstawowym składzie drużyny juniorów starszych Klubu Sportowego Victoria Sianów. Ze względów zdrowotnych, nie mógł jednak kontynuować gry w drużynie seniorów. Ale ponad 10 lat później, w 1990 roku stanął na czele 10-cioosobowego Zarządu Klubu. To za jego pierwszej prezesury powstała mini sala gimnastyczna, a także pojawiło się nowe zaplecze socjalne i trzy dodatkowe pomieszczenia gospodarcze. W tym czasie jednym z większych sukcesów drużyny juniorów starszych były występy w Lidze Międzywojewódzkiej Juniorów. Jako prezes i samorządowiec cieszył się sześcioma drużynami piłki nożnej i pracującą w trzech grupach sekcją badmintona. Prezesem Victorii był przez 8 lat, a potem ponownie został wybrany na tę funkcję w 2014 roku i pełnił ją przez prawie 4 lata. Jako działacz piłkarski i samorządowy, a także jako członek Gminnej Rady Sportu w Sianowie, pozostawił po sobie solidne podwaliny pod dalszy rozwój sianowskiego sportu i jego infrastruktury.
Nagrodę odebrała żona pana Grzegorza pani Irena Grygiel

Drugi Biały Rybogryf zostaje przyznany także pośmiertnie panu Tomaszowi Waleńskiemu.
Pan Tomasz zmarł w 2016 r. w wieku 38 lat. Był znakomitym sportowcem, a w ostatnich latach swojego życia także trenerem i działaczem sportów walki. Tomasz Waleński był wychowankiem nieżyjącego już Józefa Warchoła. Jako zawodnik Koszalińskiego Klubu Kick-boxingu, zdobywał srebrne i brązowe medale Mistrzostw Europy i Świata w kick-boxingu full contact. Dwukrotnie wygrywał Puchar Świata, był też wielokrotnym medalistą Mistrzostw Polski. Startował także jako bokser zostając m.in. brązowym medalistą Mistrzostw Polski Amatorów. Tomasz Waleński po zakończeniu kariery sportowej został trenerem w założonym przez siebie klubie Wiktoria Sianów, którego był również prezesem. Dochował się medalistów Mistrzostw Polski. Po śmierci Józefa Warchoła został prezesem Fight Clubu Koszalin i jednym z trenerów w klubie. Razem z Ireneuszem Graczykiem prowadzili Konrada Kozłowskiego, który jesienią zdobył brązowy medal młodzieżowych Mistrzostw Europy w Kołobrzegu. Tomasz Waleński jako asystent pomagał Tomaszowi Różańskiemu w pracy z reprezentacją Polski seniorów w boksie. Wszyscy zapamiętamy go jednak jako dobrego człowieka, kolegę i przyjaciela, dumnego ojca trojga dzieci.
Nagrodę odebrała żona pani Marta Palkowska- Waleńska

Pierwszego tradycyjnego „Rybogryfa 2018” w kategorii sportowej. Otrzymał przedstawiciel Jeździeckiego Klubu Sportowego Dako Galant Skibno pan Lesław Spisak który jest prezesem i twórcą Jeździeckiego Klubu Sportowego Skibno. Dzięki jego pasji powstała profesjonalna, rozpoznawalna i kojarzona, nie tylko w Polsce, „stajnia sportowa”. To w tym klubie osiąga międzynarodowe sukcesy pan Paweł Spisak i trenuje kilkunastu innych zawodników. Jeźdźcy zdobywają najwyższe miejsca w ogólnopolskich zawodach WKKW. Zawodniczki: Joanna Przybył, Aleksandra Malicka i Sara Śnioch zostały powołane do kadry narodowej. Paweł Spisak wdrożył w Skibnie system treningowy, oparty na niemieckiej, uważanej obecnie za najlepszą w Europie, szkole jazdy.

Kolejny Rybogryf 2018 w kategorii sportowej otrzymała Martyna Kowalczyk z Uczniowskiego Klubu Sportowego „Kometa” Sianów, reprezentantka Polski.
Martyna Kowalczyk w ubiegłym roku brała udział w Mistrzostwach Polski Młodzików w badmintonie. Wywalczyła złoty medal w grze podwójnej oraz w grze mieszanej. Tym samym obroniła tytuł w grze podwójnej z 2017 roku z LUBINA, grając już w kategorii jako młodsza zawodniczka.

Ostatni Rybogryf 2018 w tej kategorii powędrował do pana Marcina Grzywacza za organizację w ubiegłym roku w Sianowie Mistrzostw Polski Seniorów w Badmintonie. Wzięło w nich udział ponad 240 zawodników grających w 35 kategoriach.

Pierwszy „Rybogryf 2018” w dziedzinie gospodarki powędrował do Firmy Arka z Sianowa. Nagrode odebrali Tomasz Pawłowski oraz Ryszarda Witkowskiego, współwłaściciele spółki.
Firma Arka tydzień temu obchodziła 20-lecie swojej działalności. Firma produkuje i sprzedaje różnego rodzaju akcesoria łazienkowe, w tym baterie łazienkowe i kuchenne, pompy, zestawy natryskowe, syfony, zawory. Firma ta sama projektuje innowacyjne rozwiązania techniczno-wzornicze i zastrzega je w Urzędzie Patentowym.
Prace projektowe prowadzone są w dziale projektowym firmy we współpracy z Politechniką Koszalińską. Dodam, że spółka posiada sieć serwisową na terenie całej Polski, realizując naprawy gwarancyjne oraz pogwarancyjne.

Drugi „Rybogryf 2018” w kategorii GOSPODARCZEJ otrzymała firma AC Łukasz Chotkowski i Richard Astinger.
Firma rozpoczęła działalność w 2004 roku i na chwilę obecną zatrudnia 20 osób.
Prowadzi działalność głównie na terenie Szwecji, zajmując się tam montażem mebli kuchennych dla jednej z największych fabryk mebli w Europie o nazwie NOBILIA. Ponadto firma świadczy usługi montersko- stolarskie na terenie Szwecji dla dużych firm budowlanych takich.
Na sianowskim rynku firma pojawiła się w 2015 roku, otwierając pierwszą ręczną myjnię samochodową. A w ubiegłym roku pojawiła się dodatkowo myjnia bezdotykowa.

Trzeci „Rybogryf 2018” w kategorii gospodarczej trafił do Firmy Kaja z Karnieszewic.
Firma specjalizuje się w produkcji mebli do Camper-ów i MotorHome-ów. Można śmiało powiedzieć, że są specjalistami od komfortowego wypoczynku. Ponad 20-letnie doświadczenie oraz zaangażowanie całego zespołu sprawiło, że firma Kaja zdobywa coraz większe uznanie nie tylko w Europie, ale także na świecie. Stąd w ubiegłym roku zarząd firmy podjął decyzje o nowej inwestycji w Karnieszewicach. Zatrudniają ponad 50 pracowników.

Pierwszy „Rybogryf 2018” w kategorii SPOŁECZNEJ trafił do pana Adama Maciejewskiego – malarza, rzeźbiarza oraz muzyka z Węgorzewa.
Adam Maciejewski jest autorem nie tylko pięknych obrazów, które mieliśmy okazję oglądać w Galerii Zorza podczas wystawy w 2015 roku, ale również murali znajdujących się na przystankach autobusowych w sołectwach Gminy Sianów: w Węgorzewie, Osiekach, Skibnie, Suchej Koszalińskiej, Kłosie, Mokrym
oraz w Dąbrowie. Przedstawiają m.in. parowóz, wóz z sianem i kombajn oraz kajakarza. Te malunki wnoszą kolory w czasami szarą codzienność mieszkańców tych miejscowości. Pan Adam jest również autorem historycznego muralu z okazji 675-lecia nadania praw miejskich miastu Sianów, który znajduje się na ścianie Domu Seniora. Poza malowaniem, drugą wielką pasją pana Adama jest muzyka, gra m.in. na buzuki.

Drugi „Rybogryf 2018” w kategorii SPOŁECZNEJ trafił do płk dypl. Dariusza Sienkiewicza za wieloletnią współpracę między Urzędem Gminy i Miasta Sianów a Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie. Płk Dariusz Sienkiewicz pełnił funkcję Komendanta Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie od 2012 do 2018 roku. W tym czasie została nawiązana współpraca przy organizacji obchodów rocznic wybuchu Powstania Warszawskiego. To także współpraca podczas spotkań sołeckich takich ja „Majówka z historią”, organizowanych w Szczeglinie.

Trzeci „Rybogryf 2018” w kategorii SPOŁECZNEJ trafił do pana Artura Piątka, właściciela Minibrowaru KOWAL w Koszalinie. Firma ta działa na rynku gastronomicznym i świadczy usługi cateringowe, ale Rybogryf powędrował nie do firmy, tylko do pana Artura w podziękowaniu za wieloletnią współpracę i pomoc w organizacji imprez kulturalnych i charytatywnych na terenie gminy Sianów, m.in. Dni Ziemi Sianowskiej, czy Charytatywne Bale Andrzejkowe.

Galę uświetnił koncert Zespołu „Smutne Piosenki” z Poznania powstały z inicjatywy basistki Pauliny Frąckowiak, która pisze muzykę i teksty. Wokalistką zespołu jest Iza Polit. Zespół tworzą także pianista Mateusz Kaszuba oraz perkusista Jakub Szwarc. Ich twórczość to można by powiedzieć jazzowa poezja śpiewana. Piosenki będą nostalgiczne, liryczne, a w warstwie muzycznej to pop z elementami jazzu, elektroniki i folku.

udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn

inne aktualności

Plakat turnieju 2024 aktualności

KOMUNIKAT ORGANIZACYJNY – VIII Ogólnopolski Turniej Badmintona “ZDĄŻYĆ PRZED LOTKĄ” Sianów 25-26.05.2024 r.

CELE:• Popularyzacja badmintona• Integracja środowiska seniorów• Propagowanie aktywnego wypoczynku• Promocja Gminy Sianów, Powiatu Koszalińskiego i ...
więcej →
Inwestycja Fundusz Mieszkań dla Rozwoju 17 aktualności

Wysokość kaucji – dot. “Projekt Mieszkanie dla Rozwoju”.

Administrator budynków mieszkalnych wybudowanych w ramach Inwestycji Funduszu Mieszkań dla Rozwoju przy ul. Osadników Ziemi ...
więcej →
oplus 32 aktualności

Nowe EKOpunkty na terenie Gminy Sianów

Kolejne pojemniki półpodziemne pojawiły się na terenie naszej gminy.W ramach inwestycji pn. „Wyposażenie nieruchomości w ...
więcej →

Ułatwienia dostępu