Nie pal śmieci – bądźmy odpowiedzialni i dbajmy o siebie nawzajem, a także o otaczające nas środowisko

W związku z rozpoczynającym się sezonem grzewczym przypominamy, że spalanie odpadów to najgorsza, najdroższa i najbardziej szkodliwa dla zdrowia i środowiska forma ich „zagospodarowania”.

W Polsce największy udział w zanieczyszczeniach powietrza ma niska emisja pochodząca przede wszystkim z dymów kominowych od pieców grzewczych (głównie węglowych bezklasowych lub niskiej jakości i sprawności) w domach jednorodzinnych oraz spaliny samochodowe.

Spalanie odpadów jest główną przyczyną emisji silnie trujących gazów i pyłów, które negatywnie wpływają nie tylko na środowisko, ale przede wszystkim na zdrowie człowieka. Podczas spalania śmieci emitowane są do atmosfery szkodliwe substancje: pyły, które odkładając się w glebie, powodują szkodliwe dla zdrowia człowieka zanieczyszczenie metalami ciężkimi, tlenek węgla – trujący dla ludzi i zwierząt, tlenek azotu – powodujący podrażnienia, a nawet uszkodzenia płuc.

Palenie w piecach śmieci, plastiku, resztek mebli, palet pokrytych lakierem niszczy też przewody kominowe, poprzez odkładanie się tzw. mokrej sadzy w kominach, co może być przyczyną pożaru budynku.

W trosce o zdrowie wszystkich mieszkańców naszej gminy apelujemy, aby w piecach domowych spalać tylko i wyłącznie odpowiedni dla pieca materiał opałowy.

Palenie różnych odpadów jest niebezpieczne i grozi wysoką grzywną do 5 tysięcy złotych.

Jednocześnie dziękujemy mieszkańcom, którzy reagują na niewłaściwe zagospodarowanie odpadów oraz dbając o jakość powietrza postępują z odpadami prawidłowo i nie spalają ich w domowych piecach.

PAMIETAJ!

Nie spalaj odpadów! Szanuj zdrowie swoje i swoich sąsiadów!

Straż Miejska wraz z Policja informuje, że w okresie grzewczym będą miały miejsce cotygodniowe, cykliczne kontrole palenisk domowych pod kątem przestrzegania zakazu spalania odpadów i wymogów określonych w uchwale antysmogowej.

udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn

inne aktualności

BURU Klub Karate Kyokushin aktualności

Sportowe zakończenie sezonu BURU Klub Karate Kyokushin

17 czerwca odbyło się „Sportowe zakończenie sezonu BURU Klub Karate Kyokushin”. W Dolinie Fantazji w ...
więcej →
SIANÓW logo 2021 2 negatyw RGB aktualności

Debata nad raportem o stanie Gminy Sianów za 2023 rok

Podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej w Sianowie, w dniu 28.06.2024  r. o godz. 11:00 odbędzie ...
więcej →
SIANÓW logo 2021 2 negatyw RGB aktualności

Przetargi

BURMISTRZ GMINY I MIASTA SIANÓW OGŁASZA: I ustny przetarg nieograniczony na sprzedaż niżej wymienionych nieruchomości położonych na ...
więcej →

Ułatwienia dostępu