2007

ks. Ryszard Eugeniusz Dutkiewicz Honorowym Obywatelem Sianowa

Uchwałą Nr XVII/97/07 Rady Miejskiej w Sianowie z dnia 8 grudnia 2007 roku przyznano Honorowe Obywatelstwo Miasta Sianowa ks. Ryszardowi Eugeniuszowi Dutkiewiczowi
więcej →

Remont pomnika „Bóg, Honor, Ojczyzna” w Iwięcinie

Remont kapitalny pomnika „Bóg, Honor, Ojczyzna” w Iwięcinie, który upamiętnia ofiary wojny 1914, 1945 oraz pierwszych osadników. Dzięki dofinansowaniu z UGiM w Sianowie (3.000 zł) oraz zaangażowaniu mieszkańców, pomnik został całkowicie rozebrany, wylano fundament pod cokół a ściany postawiono od nowa z wykorzystaniem starego kamienia (lipiec-sierpień 2006 r.). W grudniu 2006 roku po dofinansowaniu z Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w kwocie 1200 zł, Pan Wojciech Lewandowski wykłuł w piaskowcu tablicę – “Mapę Polski”, na której zaznaczone są miejscowości, z których przybyli osadnicy oraz data ich przybycia do Iwięcina (nadanie ziemi dla osadników przez PUR Sławno). 21 i 22 września 2007 r. umieszczona została trzecia tablica – ” Krzyż Żelazny i Krzyż Virtuti Militari”, która swym wyglądem nawiązuje do przedwojennej funkcji pomnika poświęconego żołnierzom niemieckim poległym w I wojnie światowej. Dzięki umieszczeniu najwyższego polskiego odznaczenia wojennego – Virtuti Militari oddano także hołd polskim żołnierzom poległym w II wojnie światowej. Napis w dwóch językach: polskim i niemieckim ostrzega przed tym aby już nigdy taki kataklizm się nie powtórzył: “Dzisiejszym pokoleniom aby pamiętały, przyszłym pokoleniom ku przestrodze”. Projekt tablicy, w dniu 14 lipca 2006 roku został w pierwszej wersji zaproponowany przez Inge Westhausler – organizatorkę przyjazdu byłych mieszkańców Iwięcina, w uzgodnieniu z resztą grupy niemieckiej. Po konsultacji z mieszkańcami Iwięcina postanowiono zostawić zaproponowany krzyż żelazny (z I wojny św.) i datę 1914-1918, odrzucono natomiast napis, który w propozycji brzmiał w dwóch wersjach: “Za honor poległym w wojnie”, “Na pamiątkę poległym w wojnie”. Poprawiony projekt zaakceptowała strona niemiecka i to ona w pełni go sfinansowała.
więcej →

inne aktualności

sesja 1 aktualności

Informuje, że w dniu 28.05.2024  r. o godz. 13:00 odbędzie się II Sesja Rady Miejskiej w sali posiedzeń Urzędu Gminy i Miasta w Sianowie.

Link do transmisji sesji TUTAJ
więcej →
Oldboje Stowarzyszenia Victoria Sianów przed meczem z Oldbojami Tychowa aktualności

Kolejny dobry mecz w ich wykonaniu!

Trampkarzom sianowskiej Victorii – bo o nich mowa w tytule – przyszło rozegrać swoje weekendowe ...
więcej →
oplus 0 aktualności

ZOSTAŃ PRZYJACIELEM ZIEMI

Z okazji Dnia Ziemi, który przypada na 22 kwietnia, Urząd Gminy i Miasta w Sianowie ...
więcej →

Ułatwienia dostępu