Koncert dla Wolontariuszy 2015

Wolontariuszy w naszej gminie nie brakuje. Przez cały rok pomagają nie szczędzą sił i swojego wolnego czasu. Każdemu z nich należą się wyjątkowe podziękowania. Najaktywniejsi wolontariusze zostali wyróżnieni statuetkami, a dla wszystkich którzy angażują się w liczne akcje charytatywne przygotowana została muzyczna niespodzianka. Odbył się przepiękny koncert Doroty Osińskiej, która jest polska aktorką i piosenkarką. Związana z Teatrem Rampa w Warszawie. Zdobyła drugie miejsce w 2. edycji programu The Voice of Poland.

W tym roku przyznano pięć tytułów Wolontariusza Roku 2015 oraz jeden tytuł Małego Wolontariusza Roku 2015. Pierwszy uhonorowany został Zarząd Osiedla nr 1, nr 2 i nr 3 w Sianowie od 16 lat organizują wspólnie wigilię dla osób samotnych na ok. 300 osób. Dla dzieci i młodzieży organizowane są wyjazdy na lodowisko, basen oraz kręgle. Pamiętają zawsze o tak ważnym dniu dla dzieci jakim jest „Dzień dziecka”, podczas którego odbywają się gry, zabawy oraz turnieje. Dla osób dorosłych organizują wycieczki krajoznawcze, wyjazdy do filharmonii oraz teatru. Wszystkie przedsięwzięcia organizowane są przy pomocy Urzędu Gminy i Miasta Sianów, Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Sianowie oraz szkół. Zarządy osiedli zawsze włączają się w prace na rzecz społeczności sianowskiej, za co serdecznie dziękujemy!

Kolejnym wolontariuszem roku 2015 zostało Stowarzyszenie 4×4, które bierze udział w wielu akcjach charytatywnych odbywających się na terenie gminy i miasta Sianów. To m.in. Terenowa Integracja dla Choinki jest to ogólnopolska impreza terenowa, która odbywa się w różnych zakątkach Polski, a zebrane fundusze zostają przekazana na pomoc potrzebującym. W tym roku pojechali dla Franka. Udało się zebrać nieoczekiwaną kwotę 27 245,30 zł. Jest to jedna z najwyższych kwot jaka została osiągnięta na terenie całej Polski.

Następnie Wolontariuszem roku 2015 została Filia w Koszalinie Zachodniopomorskiego Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych, która miała pod opieką 28 dzieci w tym również w Sianowie. Działalność Hospicjum nie ogranicza się tylko do interwencji medycznych. Hospicjum to całościowa opieka nad rodziną nieuleczalnie chorego dziecka to pomoc w zakresie socjalu, polepszenia warunków mieszkaniowych, zadbaniu o rodzeństwo chorych dzieci, sprawianie, aby choć przez chwilę na twarzach rodziców pojawił się uśmiech. Lekarze i pielęgniarki gotowe są do interwencji kiedy tylko zaistnieje potrzeba. W skład zespołu wchodzą również wolontariusze z którymi wspólnie  organizują imprezy m.in. w Sianowie Ogólnopolski Charytatywny Turniej Tańca Towarzyskiego, podczas którego zawodnicy nie tylko walczą o medale, ale co najważniejsze swoim tańcem wspomagają naszych podopiecznych. Są jednostką domową, dzięki czemu podopieczni mogą pozostawać we własnych domach wraz ze swoimi rodzinami bez konieczności długotrwałych pobytów w szpitalach. Jest to najbardziej przyjazna z wszystkich możliwych form opieki nad Pacjentami. Działalność ta skupia się również w czasie umierania i w okresie żałoby, przy czym celem tej opieki nie jest przedłużanie ani skracanie życia. lecz poprawa jego jakości. 

Ostatnia statuetka została wręczona dla Szkolnego Koła Caritas przy SP nr 2 w Sianowie z tytułem Młodego Wolontariusza Roku 2015. Szkolne Koło Caritas skupia 12 członków. Opiekunem jest Pani Ania Pianka nauczyciel religii. Członkowie koła bardzo chętnie podejmują inicjatywy na rzecz potrzebujących poświęcając im swój wolny czas. Działalność Szkolnego Koła Caritas w roku 2015 rozpoczęła się od akcji na rzecz hospicjum domowego dla dzieci w Koszalinie. Przez cały rok szkolny wolontariusze SKC przy zaangażowaniu całej społeczności szkolnej prowadzą zbiórkę nakrętek. W kwietniu 2015 roku SKC osiągnęło sukces! Zajęli I miejsce w Polsce za działalność charytatywną w ramach realizacji ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez Dzieło Pomocy „Ad Gentes”. Ponadto poprzez SKC przez uczniów SP nr 2 została podjęta „Adopcja Serca”. Pod opieką adopcyjną jest Joele z Kashwa w Kongo. Przez okres trzech lat systematycznie co miesiąc wpłacają 70 zł dla Joele. Gratulujemy i serdecznie dziękujemy za zaangażowanie!

W Gminie Sianów w różne działania charytatywne w roku 2015 zaangażowało się ponad 250 osób. W sumie w minionym roku podczas różnych akcji i zbiórek finansowych zebrali ok. 98 tys. zł. Dziękujemy wszystkim za chęć niesienia pomocy.

Tekst: Urszula Jackowska

Foto – Waldemar Kosowski

udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn

inne aktualności

sesja 1 aktualności

Informuje, że w dniu 28.05.2024  r. o godz. 13:00 odbędzie się II Sesja Rady Miejskiej w sali posiedzeń Urzędu Gminy i Miasta w Sianowie.

Link do transmisji sesji TUTAJ
więcej →
Oldboje Stowarzyszenia Victoria Sianów przed meczem z Oldbojami Tychowa aktualności

Kolejny dobry mecz w ich wykonaniu!

Trampkarzom sianowskiej Victorii – bo o nich mowa w tytule – przyszło rozegrać swoje weekendowe ...
więcej →
oplus 0 aktualności

ZOSTAŃ PRZYJACIELEM ZIEMI

Z okazji Dnia Ziemi, który przypada na 22 kwietnia, Urząd Gminy i Miasta w Sianowie ...
więcej →

Ułatwienia dostępu