Gmina Sianów na V miejscu w Polsce.

Miło nam poinformować, że Gmina Sianów otrzymała nominację do nagrody głównej w Rankingu „Gospodarny Samorząd 2017” w kategorii gmin miejskich i miejsko – wiejskich, przygotowanym przez Instytut Studiów Wschodnich (organizatora Forum Ekonomicznego w Krynicy) wraz z Centrum Gospodarczym im. Mikołaja Kopernika, nowym medialnym ośrodkiem, zajmującym się analizowaniem gospodarki, propagowaniem nowoczesnych form jej rozwoju i organizacją rankingów gospodarczych.

Wyniki Rankingu zostały ogłoszone podczas uroczystej Gali, która odbyła się 6 września 2017 r. podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy. Gmina Sianów zajęła wysokie 5 miejsce, z pośród zgłoszonych 76 gmin miejskich i miejsko-wiejskich.

Ranking przebiegał w dwóch etapach. W pierwszym, na podstawie danych Ministerstwa Finansów wybrane zostały gminy, do których trafiła ankieta. Zawierała 18 pytań, z czego 8 dotyczyło 2 etapu rankingu. Oceniano między innymi: dochody własne do dochodów ogółem, dochody własne na mieszkańca, nadwyżkę bieżącą do wydatków bieżących, inwestycje do dochodów, zadłużenie do dochodów, wpływy z PIT i CIT, wpływy z podatku od nieruchomości, wydatki na transport i gospodarkę mieszkaniową. W drugim etapie gminy oceniano na podstawie danych finansowych oraz odpowiedzi uzyskanych w ankietach. Swoje punkty mogła także przyznać Kapituła Rankingu (pod przewodnictwem Marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego). W ankiecie pytano miedzy innymi: o wydatki na realizację kontraktów z organizacjami pozarządowymi, budżet partycypacyjny, dostosowania urzędu dla osób niepełnosprawnych, liczbę Hot Spotów udostępnionych przez Urząd, czy gmina dysponuje SMS-owym systemem informacji, ostrzeżeń oraz czy na terenie gminy działa elektroniczny system informacji przestrzennej.
Nagrody przyznane w trzech kategoriach (miasta na prawach powiatu, gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie), wręczyli: wicepremier Piotr Gliński, Wiceminister Rozwoju Jerzy Kwieciński, Minister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska, Rafał Petsch  Dyrektor Zarządzający Banku Pekao SA i Andrzej Porawski Dyrektor Biura Związku Miast Polskich. W każdej z kategorii zostało nominowanych 6 gmin.
Ze szczegółową metodologią i wynikami Rankingu można zapoznać się na stronie internetowej Centrum Gospodarczego im. Mikołaja Kopernika, pod linkiem http://cgmk.pl/ranking-gospodarny-samorzad-2017.

udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn

inne aktualności

Oldboje Stowarzyszenia przed meczem w Skibnie aktualności

Sezon z jednym awansem i odzyskanym tytułem za nimi!

Piłkarski sezon 2023/2024 za nimi! Jeden spektakularny awans siecieminian i równie efektowny tytuł sianowian, to ...
więcej →
Plakat ringo 2 aktualności

Serdecznie zapraszamy na plażowy turniej Ringo w Łazach!

Już 31 lipca 2024 roku o godzinie 10:00 ruszamy z niesamowitą zabawą na plaży. Turniej ...
więcej →
PLAKAT INWAZJA KOBIECEJ MOCY2024 aktualności

Zaproszenie na V Turniej Kół Gospodyń Wiejskich Pomorza Zachodniego w Różańsku

Już po raz piąty, 20 lipca 2024 roku, w malowniczej miejscowości Różańsko w Gminie Dębno ...
więcej →

Ułatwienia dostępu