Żywe lekcje historii z Aleksandrem Kaczorowskim

W Gminie Sianów rozpoczął się cykl spotkań z historią ożywioną i jej świadkami organizowany w ramach projektu „Patriotyzm dnia dzisiejszego – jako wyraz pamięci i tożsamości historycznej mieszkańców Gminy Sianów”, dofinansowanego z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

Dzieci i młodzież z sianowskich szkół i Zespołu Szkół w Dąbrowie uczestniczyli w lekcjach poświęconych wydarzeniom Powstania Warszawskiego, jednego z największych  bohaterskich zrywów II wojny światowej oraz w spotkaniach z jedynym, żyjącym powstańcem w Gminie, a zarazem Honorowym Obywatelem Gminy i Miasta Sianów – Panem Aleksandrem Kaczorowskim. Po krótkim wprowadzeniu do tematu Powstania z 1944 roku, zaproszony gość z radością odpowiadał na każde pytanie zadane przez uczestników. Podczas dyskusji, wysłuchano zarówno ciekawych wspomnień z życia przedwojennego, losów z czasów okupacji, jak również perypetii w „wolnej Polsce”.  Przemyślane i starannie dobrane pytania dzieci i młodzieży, świadczące o ich zainteresowaniu historią II wojny światowej, cieszyły nie tylko samego gościa, ale również organizatorów.

Dzięki różnorodnej tematyce i ciekawym formom przekazu,  „żywe lekcje historii” cieszą się coraz większą aprobatą. Niewątpliwie, tego typu przedsięwzięcia przyczyniają się do trwałych zmian postaw uczestników, wartościowania dziejów historii, pielęgnowania ich tradycji, symboliki i chwały bohaterów. Kolejny cykl spotkań z historią ożywioną odbędzie się już 25 maja w Zespole Szkół w Dąbrowie i Gimnazjum Gminnym w Sianowe.

udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn

inne aktualności

wypozyczalnia pomoc społeczna

PFRON – wypożyczalnia technologii wspomagająca osoby z niepełnosprawnością.

Od 4 września działa wypożyczalnia sprzętu dla osób z niepełnosprawnością ze środków PFRON. Osoby zainteresowane …

więcej →
Inwestycja Fundusz Mieszkań dla Rozwoju 20 mieszkanie plus

Publikujemy listę wnioskodawców, którzy pozytywnie przeszli proces weryfikacji

Zgodnie z treścią § 15 ust. 2 Uchwały Nr LXV/476/2023 Rady Miejskiej w Sianowie z …

więcej →
wybory ogłoszenia

Wybory – ważne informacje organizacyjne

W dniu 15 października 2023 r. odbędą się wybory do Sejmu Rzeczypospolitej, Senatu Rzeczypospolitej Polskiej …

więcej →

Ułatwienia dostępu