Jubileuszowa Gala Sianowskich Rybogryfów 2019

Wczoraj tradycyjnie, jak co roku, 11 lutego odbyła się uroczysta Gala Sianowskich Rybogryfów – tego dnia obchodziliśmy jubileusz 677-lecia nadania praw miejskich Miastu Sianów!

Podczas uroczystości głos zabrał Burmistrz Gminy i Miasta Sianów Maciej Berlicki. Mieliśmy okazję gościć Tomasza Tesmera Wicestarostę Powiatu Koszalińskiego

 Ten wieczór był pełen podziękowań za wyjątkowy rok. Gala była okazją do uhonorowania okolicznościowymi Sianowskimi Rybogryfami z okazji jubileuszu Miasta.

Nagrody przyznano  w trzech kategoriach: rozwój i gospodarka, sport oraz działalność społeczna.

Pierwszy pamiątkowy Rybogryf trafił do Darłowskiej Lokalnej Grypy Rybackiej powstałej ponad 10 lat temu. W jej skład wchodzi sześć gmin: Darłowo, Malechowo, Sławno, Polanów i Sianów. A w zarządzie stowarzyszenia już trzecią kadencję zasiada burmistrz Sianowa Maciej Berlicki.

Pierwsza Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich, jaka została złożona 10 lat temu przez to stowarzyszenie, zaowocowała podpisaniem umowy na 38 mln złotych; kolejna na 17 mln złotych. Dzięki tym środkom udało się m.in. przeprowadzić modernizację centrum Sianowa, rewitalizację Parku Miejskiego, budowę chodnika w Siecieminie, czy przebudowę biblioteki publicznej na Centrum Turystyczne w Osiekach. Możliwe było także zagospodarowanie turystyczne nadbrzeża Jeziora Jamno. To także wsparcie dla przedsiębiorców, m.in. Gospodarstwa Rybackiego „Dadoń”, spółki ARKA, firmy Globmetal czy wsparcie Wędzarni Sian- Ryb.Łączna kwota dofinansowania projektów z obszaru Gminy Sianów od 2012 roku to ponad 5mln złotych. A w grudniu ubiegłego roku Darłowska Lokalna Grupa Rybacka została wyróżniona przez Ministra Gospodarki Morskiej i otrzymała dodatkową kwotę ponad 2 mln zł na wdrażanie swojej strategii. A więc wkrótce kolejne środki trafią do gmin, w tym także do Gminy Sianów. Gratulujemy!

(Oddanie głosu zwycięzcom)

Drugi Rybogryf w tej kategorii trafił do Środkowopomorskiej Grupy Działania która obejmuje swym obszarem 15 gmin: 10 gmin z Powiatu Koszalińskiego, 4 z Powiatu Sławieńskiego i jedną z Powiatu Białogardzkiego. W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 Lokalna Grupa Działania pozyskała ponad 16,5 mln zł na realizację lokalnej strategii rozwoju. Stowarzyszenie udziela dotacji na zakładanie działalności gospodarczej i rozwój przedsiębiorstw oraz na tzw. projekty miękkie, przyznawane w formie grantów, służące wydawaniu publikacji, organizacji wystaw, szkoleń czy warsztatów. Projekty zrealizowane na obszarze Miasta i Gminy Sianów we współpracy ze Stowarzyszeniem Środkowopomorska Grupa Działania to m. in.: budowa boisk sportowych w Skibnie i w Dąbrowie, budowa placów z wiatą i elementami małej architektury w miejscowościach Dąbrowa  i  Sucha Koszalińska. To także pomoc przy uruchomieniu „Przystanku Rowerowego pod Kłosem”. Tych inicjatyw jest znacznie więcej. Gorące brawa! (Oddanie głosu zwycięzcom)

Trzeci Rybogryf w kategorii „Gospodarka i rozwój” trafił do lokalnej firmy z wieloletnimi  tradycjami “Gościniec pod Kłosem”. Nagrode odebrała pani Elżbieta Biliczak- właścicielka Gościńca, która ten local prowadzi wraz z synem Tomaszem. Pan Tomasz jest szefem kuchni, propagującym zdrową żywność i kuchnię polską. Jednocześnie pasjonuje się turystyką rowerową. Stąd pomysł na połączenie tych obu pasji i stworzenie “Przystanku rowerowego pod Kłosem”. W ogrodzie powstała wiata ze stojakami na rowery, kuchnia letnia wraz z wyposażeniem, murowany grill i miejsce na ognisko. Zaletą “Przystanku rowerowego” jest menu, bazujące na lokalnych produktach: pstrągu z lokalnej hodowli, a także wędlin i chleba od lokalnych wytwórców. Gratulujemy pomysłów i życzymy dalszych sukcesów! 

Pierwszy „Rybogryf 2019” w kategorii sportowej trafił do Klubu Sportowego Darz Bór Karnieszewice który w ubiegłym roku  awansował do I ligii Tenisa Stołowego i obecnie jako beniaminek zajmuje 7 pozycję  I ligii męskiej seniorów w rankingu krajowym grupy północnej. Natomiast Bartosz Szarmach zajmuje 4 pozycję w rankingu indywidualnym. Ostatni sukces drużyny to wygrane podczas Mistrzostw Województwa Zachodniopomorskiego w Tenisie Stołowym, jakie odbyły się pod koniec stycznia tego roku. Zwycięstwo osiągnął Michał Krzyżanowski w grach singlowych, a tytuł mistrza województwa w grze podwójnej przez debel – otrzymali Michał Krzyżanowski i Marcin Marchlewski. Gratulujemy sukcesów i życzymy kolejnych zwycięstw!

Drugi „Rybogryf” w kategorii sportowej powędrowała do Hanny Kozłowskiej. W której imieniu odbierze jej kuzyn Michał Furman. Hania Kozłowska ma 12 lat. Od kilku lat trenuje piłkę nożną w klubie Viktoria SP2 Sianów. A dodatkowo od dwóch lat trenuje żeglarstwo. W lipcu ubiegłego roku wzięła udział w Bałtyckim Pucharze Klas, rozgrywanym w Koszalinie na jeziorze Jamno, gdzie zdobyła I miejsce w kategorii dziewcząt oraz III miejsce w klasyfikacji ogólnej. Również w lipcu udało się Hani stanąć na podium. Tym razem II miejsce w grupie srebrnej na Volvo Gdynia Sailing Days. Natomiast w październiku zajęła III miejsce na VIII Dobrych Regatach w Szczecinie. W ubiegłym roku miała również okazję zmierzyć się z innymi zawodnikami z Polski na Mistrzostwach Polskiego Stowarzyszenia Klasy Optimist do lat 13 w Szczecinie, Złocieńcu, Dźwirzynie, Dziwnowie, a także w Giżycku, Pile, Gdańsku i Pucku. Na początku sierpnia Hania poleciała wraz z zespołem z Piły do Chin na zgrupowanie młodzieży, gdzie rywalizowała z zawodnikami z Nowej Zelandii, Australii, USA, Tajlandii, RPA czy Chin. Rywalizację w czasie regat przerwał tajfun Lakima. Na rozkołysanym jeszcze akwenie rozegrano kolejne wyścigi. Hania w grupie srebrnej zajęła pierwsze miejsce przywożąc do domu pamiątkowy puchar. Gratulujemy Hani Kozłowskiej i życzymy kolejnych przygód oraz sukcesów sportowych!

(głos dla kuzyna)

Trzeci Rybogryf w kat. sportowej trafi do Drużyny Victoria Oldboys Sianów! Nagrodę odebrali członkowie drużyny. Zespół powstał w 2014 roku i obecnie liczy 30 osób. Regularne treningi i zgranie drużyny zaowocowało tytułami: Mistrzów I ligi, Pomorskiej Ligi Oldbojów w ubiegłym roku i obroną tytułów zdobytych w 2018 roku. Oldboye poza realizowaniem pasji i rywalizacją sportową, angażują się też charytatywnie. W ubiegłym roku zorganizowali Turniej Piłki Nożnej dla Dominika Surówki oraz Memoriał im. Mirosława Wiącka. Gratulujemy i dziękujemy za zaangażowanie w działalność charytatywną!

Pierwszy „Rybogryf 2019” w kategorii społecznej trafił do Klubu Wędkarstwa Sportowego “Trotka” który powstał ponad 22 lata temu. Członkowie klubu na przestrzeni tych lat występowali m.in. w Kadrze Okręgu Koszalina. Od 17 lat klub organizuje na terenie Gminy Sianów „Zawody Spławikowe z Okazji Dnia Dziecka”, w których każdorazowo bierze udział prawie 100 dzieci. Są także opiekunami jeziora Topiele. Wraz z kolegami z innych kół wkładają duży wysiłek w przywrócenie tego akwenu do stanu używalności dla wędkarzy i mieszkańców Sianowa. Mają w planach powołanie szkółki dla młodych entuzjastów wędki. Zależy im również na propagowaniu działań pro-ekologicznych.

Drugi Rybogryf w kategorii społecznej mieliśmy zaszczyt wręczyć panu Aleksandrowi Kaczorowskiemu który jest Honorowym Obywatelem Gminy i Miasta Sianów. Jako 17-latek walczył w Powstaniu Warszawskim. Dziś  współpracuje z lokalnymi organizacjami pozarządowymi i sianowskim samorządem, aktywnie uczestniczy w inicjatywach mających na celu wzrost świadomości kulturowo-historycznej wśród młodzieży z gminy Sianów. W ramach pięciu projektów zrealizowanych dotychczas przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Sianowskiej oraz Stowarzyszenie Historyczne Pochodnia z Sianowa, uczniowie wszystkich placówek szkolnych z terenu gminy uczestniczyli w lekcjach żywej historii, prowadzonych w formie zajęć edukacyjno-rekonstrukcyjnych. Wyjątkowym gościem tych zajęć był właśnie pan Aleksander Kaczorowski, który chętnie dzielił się wspomnieniami z czasów walk powstańczych. Dziękujemy bardzo za to zaangażowanie w wychowanie młodzieży do patriotyzmu i przekazywanie im najważniejszych wartości.

Trzeci Rybogryf w kategorii społecznej trafił do proboszcza parafii pw. św. Stanisława Kostki w Sianowie ks. Zbigniewa Waszkiewicza który parafię w Sianowie objął w 2014 roku, gdzie rok później rozpoczął się gruntowny remont świątyni. Ks. Zbigniew nadzorował trwającą ponad trzy lata renowację zabytku. Dziś to perełka wśród kościołów w województwie, a przed podjęciem prac konserwatorskich kościołowi groziło zawalenie. Odrestaurowana została wieża i wnętrze kościoła, a barokowy ołtarz i ambona odzyskały swoje piękno. Dzięki determinacji ks. proboszcza udało się pozyskać środki na te renowację, zarówno z dotacji ministerialnych i samorządowych, jak i od społeczności lokalnej. W parafii organizowane były zbiórki na ten cel, festyny parafialne. Doceniamy wielki wkład Ks. Proboszcza w odnowienie tego wspaniałego zabytku!

Po uroczystym wręczeniu nagród  zaprezentował się zgromadzonym  zespół

 „Hash COOki”.

To grupa grająca akustyczny indie-pop. Obecnie zespół tworzą: Piotr Cieślak – odpowiedzialny za cajón i inne instrumenty perkusyjne, Grzegorz Salata – grający na ukulele i gitarze basowej absolwent reżyserii dźwięku na UAM w Poznaniu, Kamil Klusek – muzyk, gitarzysta, współpracował między innymi z Katarzyną Gaertner czy łódzkim BAKFLIP oraz Daria Pol – autorka tekstów, grająca na syntezatorze wokalistka. Grupa ma na koncie liczne sukcesy w ramach przeglądów i festiwali. Pod koniec 2018 roku wygrała ogólnopolski konkurs Start NaGranie w Trzecim Programie Polskiego Radia. Słuchaczy przekonuje głos Darii w którym umiejętności techniczne idą w parze z wrodzoną, unikatową barwą, dodatkowo głos ten podany jest w towarzystwie niebanalnego instrumentarium

udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn

inne aktualności

wypozyczalnia pomoc społeczna

PFRON – wypożyczalnia technologii wspomagająca osoby z niepełnosprawnością.

Od 4 września działa wypożyczalnia sprzętu dla osób z niepełnosprawnością ze środków PFRON. Osoby zainteresowane …

więcej →
Inwestycja Fundusz Mieszkań dla Rozwoju 20 mieszkanie plus

Publikujemy listę wnioskodawców, którzy pozytywnie przeszli proces weryfikacji

Zgodnie z treścią § 15 ust. 2 Uchwały Nr LXV/476/2023 Rady Miejskiej w Sianowie z …

więcej →
wybory ogłoszenia

Wybory – ważne informacje organizacyjne

W dniu 15 października 2023 r. odbędą się wybory do Sejmu Rzeczypospolitej, Senatu Rzeczypospolitej Polskiej …

więcej →

Ułatwienia dostępu