Leśne szlaki rowerowe

Leśne szlaki rowerowe gminy Sianów łączą rekreację z możliwością podziwiania walorów przyrodniczych, architektonicznych i kulturowych gminy. Osiem z nich ma swój początek przy ul. Mickiewicza w Sianowie. Ścieżki biegną ku okalającym miejscowość lasom. Opracowane zostały z myślą o całodziennych wyprawach – długość odcinków do pokonania to odległości od 22 do 48 km o różnej skali trudności. Śmiało można wybrać się na krótszą przejażdżkę, pokonując tylko część trasy. Na spotkanie z przyrodą i historią ziemi sianowskiej można wybrać się między innymi do karnieszewickiego arboretum, warto też przyjrzeć się niezwykłym sieciemińskim rosiczkom. Stare lipowe aleje zaprowadzą rowerzystów do malowniczych szachulcowych budynków „Sianowskiej Krainy w Kratkę”, a założone przez cystersów w średniowieczu miejscowości pozwolą odnaleźć się w ciszy gotyckich kościołów.

Leśne szlaki rowerowe 2

1. „Trakt Rybogryfa” (kolor żółty) – 23,7 km / Góra Chełmska-Kłos-Węgorzewo-Policko-Dzierżęcino Trasa wiedzie prostą, urokliwą drogą nad jezioro Policko i do wioski indiańskiej. Została przygotowana z myślą o rowerowych wycieczkach rodzinnych.

2. „Bezpiecznie do Sianowa” (kolor czarny) – 7,1 km / Skwierzynka-Kędzierzyn-Sianów Wytyczona ścieżka pozwala bezpiecznie dotrzeć mieszkańcom Koszalina do Sianowa i wyruszyć na szlaki zaczynające się w tej miejscowości.

3. „Sianowska Kraina w Kratkę” (kolor czerwony) – 44,5 km / Sianów-Węgorzewo-Szczeglino-Sowno-Przytok-Sieciemin-Karnieszewice-Skibno-Sianów. Urokliwe budownictwo ryglowe, będące przez wiele wieków tradycyjnym elementem krajobrazu Pomorza stało się rzadkością. Dobrze zachowane szachulcowe budynki i domy z „muru pruskiego” można znaleźć już tylko w niewielu miejscach. Na naszej trasie zachowały się miejscowości z zabytkowymi domami, budynkami gospodarskimi i kościołami „w kratkę”. Wystarczy wsiąść na rower by znaleźć się wśród nich.

Leśne szlaki rowerowe 3
Leśne szlaki rowerowe 3

4. „Na spotkanie z Hobbitami” (kolor czarny) – 13,7 km / Przytok-Ratajki-Sierakowo Sławieńskie-Sowieński Młyn-Sowno. Trasa pozwoli poznać tajemnicę ukrytej w lesie Wioski Hobbitów. Czekają tam na Was również hobbickie gry i zabawy, prowadzone przez mieszkańców Sierakowa Sławieńskiego.

 5. „Śladami końskich podków” (kolor niebieski) – 57,4 km / Skwierzynka-Osieki Rzepkowo-Iwięcino-Skibno-Kędzierzyn-Kłos-Maszkowo-Węgorzewo Zapraszamy na trasę z licznymi walorami przyrodniczymi, zabytkami, pomnikami oraz ośrodkami jazdy konnej. Malownicza trasa pozostawi wiele niezapomnianych wrażeń z wędrówki.

6. „Z Greenwaya nad morze” (kolor czarny) 27,6 km / Węgorzewo-Szczeglińskie Kurhany-Kościernica-Nacław-Jacinki-Polanów Trasa jest łącznikiem szlaku Greenway ze szlakami nadmorskimi. Jej wyjątkowy charakter polega na wykorzystaniu nasypów po zlikwidowanej po II wojnie światowej kolejce wąskotorowej Manowo-Polanów.

7. „Kościoły gotyckie gminy Sianów” (kolor żółty) – 30,1 km / Sianów-Karnieszewice-Dąbrowa-Bielkowo-Iwięcino-Rzepkowo-Osieki Naszą wędrówkę szlakiem kościołów gotyckich rozpoczynamy na placu przy pomniku Jana Pawła II w Sianowie, gdzie możemy rozpocząć od zwiedzenia najcenniejszego zabytku w Sianowie – kościoła pw. św. Stanisława Kostki. Trasa jest łatwa, prowadzi drogami leśnymi i mało uczęszczanymi drogami asfaltowanymi.

8. Velo baltic  Trasa: Pleśna – Gąski latarnia – Sarbinowo – Chłopy – Mielno – Unieście – Łazy – Osieki –Iwięcino – Bielkowo.  Nadmorski szlak przebiegający wzdłuż wybrzeża Południowego Bałtyku jest trasą o niezwykłych walorach przyrodniczych, historycznych i kulturowych. Od 2016 roku na terenie województwa zachodniopomorskiego pod nazwą VELO BALTICA. Na terenie powiatu koszalińskiego szlak ten rozpoczyna się w miejscowości Pleśna, w której warto zwrócić uwagę na wybrzeże klifowe. Jest to 4,5 km szerokiej piaszczystej plaży, oddzielonej od lądu wysokim brzegiem klifowym. Trzymając się wybrzeża docieramy do latarni morskiej w Gąskach, która pochodzi z końca XIX w. Całkowita jej wysokość to 51,2 m. Warto wspiąć się po krętych schodkach na galeryjkę widokową, aby obejrzeć panoramę obejmującą pas wybrzeża od Kołobrzegu aż po jezioro Jamno. Następnie mijamy wieś Sarbinowo, w której warto zobaczyć kościół z 1856 r. z wysoką wieżą zbudowaną na planie ośmiokąta. Atrakcją we wsi jest również zabytkowa rybacka chata z początku XIX w. Kontynuując wyprawę docieramy do dawnej wsi rybackiej Chłopy. Miejscowości, która ze względu na zachowany układ urbanistyczny znalazła się w rejestrze zabytków. Kierując się w stronę Mielna warto zjechać ze szlaku do Mielenka, aby zobaczyć trójrzędową Aleję Lipową obsadzoną 150- letnimi lipami. Jadąc dalej docieramy do Mielna, nadmorskiej miejscowości wypoczynkowej cieszącej się dużą popularnością wśród turystów. Warto tam zwiedzić gotycki kościół z XV w., zespół dworsko-parkowy z przełomu XIX i XX w. Następnie szlak prowadzi przez Mierzeję Jamneńską. Jest to malowniczy pas oddzielający jezioro Jamno od Bałtyku, na którym znajdują się Mielno, Unieście i Łazy. Jadąc dalej szlakiem w kierunku Łaz mijamy Kanał Jamneński, łączący jezioro Jamno z Bałtykiem. Na kanale występuje zjawisko tak zwanej „cofki”, co oznacza zmianę kierunku przepływu wody. Jezioro Jamno jest największym jeziorem na ziemi koszalińskiej, jego powierzchnia to 22,5 km a maksymalna głębokość 3,9 m. W sezonie wakacyjnym z przystani w Mielnie i Unieściu po Jeziorze Jamno, w kierunku Koszalina kursuje statek “Koszałek”. Rozkład http://www.mzk.koszalin.pl/przeprawa. Z Łaz kierujemy się w stronę Osiek, wsi położonej nad jeziorem Jamno. Warto tam zobaczyć dworek Osiecki, do którego prowadzi aleja kasztanowców. Budowla pochodzi z pierwszej połowy XIX w. i ma częściowo konstrukcję szachulcową. Następnie mijamy wieś Rzepkowo i Iwięcino. W Iwięcinie zwróćmy uwagę na kościół z XIV w. w stylu gotyku pomorskiego . Podziw budzi odrestaurowana polichromia sufitu przedstawiającego Sąd Ostateczny, wykonana w 1697 r. na zlecenie pastora Malichiusa. Podążając dalej mijamy takie miejscowości jak: Bielkowo, Glęźnowo, Bukowo Morskie, Dąbki – które leżą w pobliżu jeziora Bukowo.

udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn

inne aktualności

PLAKAT INWAZJA KOBIECEJ MOCY2024 aktualności

Zaproszenie na V Turniej Kół Gospodyń Wiejskich Pomorza Zachodniego w Różańsku

Już po raz piąty, 20 lipca 2024 roku, w malowniczej miejscowości Różańsko w Gminie Dębno ...
więcej →
baner na fb kopia aktualności

Beach Cup Łazy 2024 – ODWOŁANY

Turniej został odwołany z przyczyn od nas nie zależnych. Przepraszamy za niedogodności.
więcej →
bon energetyczny aktualności

Bon Energetyczny – Składanie wniosków od 1 sierpnia 2024 r.

7 czerwca 2024r. Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 23 maja 2024r. o bonie energetycznym ...
więcej →

Ułatwienia dostępu