kategoria

Festiwal smaku łazanki

Kulinarny Sianów 3

W 2023 roku rozpoczęto realizację projektu Festiwal Smaku Łazanki. Celem wydarzenia jest promocja produktów lokalnych, stworzenie nowego dania regionalnego oraz wzbogacenie oferty turystyczno-kulturalnej. Jest to wydarzenie cyklicznie, o randze ogólnopolskiej, które odbywa się pod koniec sierpnia w miejscowości Łazy.
Podczas wydarzeniom orgaznizowane są pokazy gastronomiczne, połączone z degustacją potraw oraz konkurs kulinarny. Integralna częścią wydarzenia są stoiska wystawiennicze z produktami regionalnymi, naturalnymi oraz rękodziełem. Wydarzenie jest chętnie odwiedzane przez rodziny z dziećmi dlatego, też jednym z punktów imprezy są animacje i zabawy dla dzieci.
Pierwszy konkurs kulinarny organizowany w ramach festiwalu odbył się pod nazwą Wariacje o łazankach. Do konkursu zaproszone zostanie do drużyn składających się z Zachodniopomorskich Kół Gospodyń Wiejskich. Każda z drużyny przygotowała autorskie danie, na bazie tradycyjnego makaronu do łazanek z wykorzystaniem produktów regionalnych.
Zwycięska potrawę przygotowało KGW „Łazo-Wianki”.

Ułatwienia dostępu